Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,233 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Termín pôrodu

  , Autor: Pmpm

  Dobrý deň, pán doktor. Ako to je s termínom pôrodu? Môj cyklus sa vždy pohyboval v rozpätí od 33-42 dní, každý mesiac inak. Keď som otehotnela, lekár mi vyrátal termín podľa PM. V prvom trimestri som absolvovala 3 ultrazvuky s meraním. V 8. a 10.tt ich robil môj gynekológ a podľa obidvoch bolo embryo o týždeň pozadu. V 9.tt som kvôli ťažkostiam absolvvala vyšetrenie i sono v nemecnici, kde mi lekár tiež povedal, že je to tak týžden pozadu. No termín pôrodu mi nikto neupravoval. Až tesne pred pôrodom mi lekárka upravila/posunula termín o týždeň neskôr na základe ultrazvukov v 1.trimestri. Pôrod mi nakoniec vyvolávali. Podľa termínu na základe PM to bolo 17 dní po, podľa sona v 1.trimestri 10 dní po. Hrozia dieťaťu nejaké komplikácie, keď sa narodí neskoro po termíne?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to častá chyba ktorá sa robí, že sa berie nepresný termín podľa menštruácie a neupraví sa na presný podľa prvého ultrazvuku. Žiaľ stretávame sa s tým veľmi často a prináša to rôzne komplikácie, napríklad pri indukcií pôrodu kvôli prenášaniu a podobne, podobne ako to bolo vo Vašom prípade. Lekár v nemocnici postupoval samozrejme správne, celú dobu ste mali vedenú poradňu s nesprávne stanoveným termínom.
  U nás v nemocnici vždy už pri prvej návšteve v našej poradni korigujeme stanovený termín podľa I. ultrazvuku a často sú naše rodičky prekvapené, ako nesprávne mali vedenú poradňu na rajóne. Ale hlavne, že sa zbytočne merajú rozmery panvy (zbytočné a potenciálne škodlivé vyšetrenie, lebo vonkajšie rozmery nehovoria nič o pôrodnom kanály), alebo že sa odoberá krv na vyšetrenie rubeoly (sme všetci očkovaní a rubeola sa u nás vďaka tomu nevyskytuje).

Podobné otázky

 • počatie

  , Autor: lola52637

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Poslednú MS som mala 02.11.2023 do 08.11.2023 (7 dni) priemerný cyklus (vypočítaný za 6 mesiacov) mám 31 dni, mala som nechránený pohlavný styk 11.11.2023 (partner A), potom som si našla iného partnera a od 12.11 sme spolu (partner B), momentálne som tehotná v 34+6 podľa MS (termín pôrodu 08.08.2024), ale podľa USG som v 34+3 (termín 11.08) - tento termín mám stanovený aj na základe USG v 1. trimestri (v 7. a 8 tt.) Dokonca mi aj kompozitný vek na morfologickom USG vyšiel o 3 dni menej, podľa mojich výpočtov mi to vychádza že som ovulaciu mala okolo 19.11, preto sa chcem opýtať, či to vychádza, že otcom je partner B, keďže neviem či by spermie z dňa 11.11 vydržali tak dlho. Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade ovulácia môže byť posunutá každým smerom. Takto sa pravdy nedopátrate, pretože hypoteticky môže byť otcom ktorýkoľvek z partnerov.
  Ak Vám záleží na tom, aby ste vedeli, kto je skutočný biologický otec, dajte si spraviť testy otcovstva z krvi, ktoré pomerne presne vylúčia otcovstvo.

 • Urcenie tyzdna tehotenstva

  , Autor: KarlaK

  Dobrý deň tyzdne tehotenstva sa urcuju podla MS alebo sona… čo je presnejsie?

  V aprili som bola na prvotrimestrialnom skriningu kde mi vysiel tyzden tehotenstva 12+2 o tyzden viac ako podla MS …upravili aj termin porodu o 6 dni skor.. Ms som mala 4.2 (mozno to bolo uhnezdovanie neviem) ovulaciu okolo 20.2 mam 32 dnovy cyklus podla upraveneho tyzdna sona to vychadza ze som otehotnela koncom januara … Lenze v january som mala ovulaciu okolo 20 teho mne to vobec nijak na nic nesedi Ak vsak sa pocita podla MS tak jedine koncom februara som mohla otehotniet Chcem
  len vediet ze babatko je podla nameranych hodnot na usg v poriadku…
  Akutálne podla sona som 21+2 podla ms 20 tyzden viem ze tyzden hore dole nezohrava velku rolu ale pre vlastnu spokojnost ma to zaujima
  Viem kedy sme mali pohlavny styk kedze o babatko sme sa snazili 2 roky a isli sme podla menstruacneho kalendara .
  Vo february 17.2 a 20.2 pisem o datumoch najblizsich k ovulacii.
  Januar 17.1 19.1 20.1
  Jedine ze som mohla mat posunut ovulaciu na koniec januara neviem vobec ku ktoremu datumu som mohla otehotniet. Tiez mi vysli zle vysledky na downov syndrom a preto sa obavam ze ci aj tie datumy to nemohli skreslit

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  najpresnejší termín pôrodu sa stanovuje pomocou ultrazvukového vyšetrenia medzi 9. - 13. týždňom. Neskôr sa termín nesmie upravovať, lebo plody už rastú individuálne. Až 40%žien udáva nesprávny termín menštruácie, alebo má nepravidelný cyklus. Ovulácia sa môže pri styku posunúť aj na skôr, a naopak, spermie prežívajú v tele ženy dlhšiu dobu a otehotnieť sa dá aj neskôr po styku.

 • Dĺžka krcka

  , Autor: Lucka22

  Dobrý deň,

  podľa poslednej MS som tehotná 18+3tt, podľa meraní je plod väčší 20tt.
  Beriem magnezium, nakoľko som pociťovala take ťahavé bolesti. Tie prešli úplne. Včera som bola však na pohotovosti, nakoľko som cítila jemný tlak na konecnik. Pred 2 týždňami mi môj gynekológ ultrazvukom nameral dĺžku krčka 4cm, včera mi namerali 3,3cm. Dali mi progesteron na vkladanie. Avšak pri meraní sa mi veľmi chcelo čurať. Mohlo to mat vplyv na odchýlku merania? Vraj odchýlky sú v meraní bežné. Inak je krčok zatvorený a bolo mi povedané že je to normálny nález.

  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  krčok sa musí merať pri prázdnom močovom mechúri a dlžka 33 mm je normálna dlžka krčka.
  Ak je plod väčší, musí sa poriadne skontrolova´t termín pôrodu podľa prvého ultrazvuku.

 • Druhé tehotenstvo

  , Autor: Dušana_1

  Pán doktor,

  Zaujíma ma ešte, vzhľadom na to, že ide o moje druhé tehotenstvo, odkedy by som mala/teoreticky mohla cítiť pohyby ? Som momentálne 15+2tt, možno sa mi už 1-2x zdalo, že niečo som zacítila ale inak necítim nič???? v prvom som cítila dosť neskoro, aj placentu som mala vpredu.
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  udáva sa okolo 18.-20. týždňa ale niekedy je to aj skôr. V súčasnosti sa už tento parameter nesleduje, pretože termín pôrodu stanovujeme pomocou ultrazvuku.

 • Hodnoty NT a NB

  , Autor: Carpediem117

  Dobrý deň, nedávno som bola na prvotrimestriálnom screeningu. Podľa poslednej menštruácie som bola vtedy 13+0 a podľa veľkosti plodu 12+2 (normálne mávam 35 - 38 dňové cykly a ani v predošlých tehotenstvách mi týždne tehotenstva podľa PM nesedeli s veľkosťou plodu). CRL bolo 56,9 mm, NT 1,38 mm a NB 3,2 mm. Zaujíma ma hlavne, či je v poriadku veľkosť NB, ale samozrejme aj ostatné parametre. Doktor len zhodnotil, že je všetko v norme, no nedá mi to spávať. Za odpoveď Vám vopred ďakujem.