Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,166 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Toxoplazmoza

  , Autor: Luccinda2022

  Dobrý deň,
  chcem sa spýtať na výsledky odberu krvi. Som v 16tt.
  V krvi mi vyšli výsledky na toxoplazmozu IgM 0,16 a IgG 12,00. Toto je moje druhé tehotenstvo a pri prvom som mala podobné výsledky. Doktor ma poslal znova na infekčné, ale idem tam až 27.11. Chcem sa spýtať či výsledky sú v poriadku alebo dieťaťu hrozí nejaké nebezpečenstvo.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  toxoplazmoza je v akútnom štádiu iba raz za život, takže ak sa Vám to opakuje, nie je to akútna toxoplazmoza. Zrejme ste ju prekonala niekedy pred graviditou a teraz ste plne chránená.

Podobné otázky

 • toxoplazmoza

  , Autor: Mimi1809

  Dobry den pan doktor, chcela by som vas velmi pekne poprosit o interpretaciu vysledkov krvi. Som momentalne v 12tt+1 a v tehotenskej knizke mi svieti polozka - toxoplazmoza - Ig M. Neg., Ig. G. Poz. Co to, prosim, znamena? Dakujem vopred za odpoved.

 • Toxoplazmoza

  , Autor: Elena335

  Dobrý deň, dlhšie sa zdržiavam v Rakúsku keďže som tehotná 16 týždeň robili mi odber krvi, v ktorom mi zistili takéto hodnoty toxoplazmoza IgG 643, RöteIn IgG 65.90, IgM negativ.
  Chcem Vás poprosiť o vysvetlenie mám sa obávať o dieťatko? Robili my ďalšie odbery hodnoty zatiaľ neviem. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  máte ochranné protilátky proti toxplazmóze, takže ste v tehotnosti plne chránená pred infekciou. V minulosti ste ochorenie prekonala. Rovnako máte ochranné protilátky proti rubeole, vďaka očkovaniu. Je to všetko v poriadku.

 • Toxoplazmóza

  , Autor: Megina

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či sa prítomnosť toxoplazmózy z krvy sleduje počas celého tehotenstva alebo len na jeho začiatku. Toxoplazmóza sa u mňa nepotvrdila, no nakoľko mám mačku, mám obavy. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak je to indikované, mal by sa odber robiť v každom trimestri, či nedôjde k nákaze počas tehotnosti.
  Mačka samotná však nepredstavuje žiadne riziko, jedine jej stolica. Takže bolo by dobré, keby záchod po nej čistil iný člen domácnosti, a nemusíte sa bát rizika.

 • toxoplazmóza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcem sa spýtať na správny spôsob vyšetrovania toxoplazmózy u tehotných. Mne totiž môj gynekológ nerobil vyšetrenie na toxoplazmózu na začiatku tehotenstva. Potom mi ho robil iný lekár niekedy na začiatku 28. tt. vyšiel negatívny v zmysle, že toxoplazmózu som ešte neprekonala. dočítala som sa, že napr. v zahraničí sa pri negatívnom výsledku testy na toxoplazmózu opakujú, s tým že posledný sa robí po 32. tt. Mne môj lekár však test nezopakoval, povedal, že netreba. Som na začiatku 35. tt. Je to ok? Nemôže sa stať, že v období po vykonaní testu sa ešte nakazím a ostane to nepreliečené? čítala som totiž, že toxoplazmóza môže prebiehať bezpríznakovo a že je pre plodd zároveň nebezpečná.
  ďakujem

 • toxoplazmoza a parmska sunka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den pan doktor,

  dakujem za Vasu odpoved a este raz Vas chcem poziadat o radu.
  Zo slovenskeho internetu som sa docitala o tom ze sa mam vyhybat surovemu masu, ale neuvedomila som si ze tam patri aj parmska sunka a podobne tepelne neupravene sunky a salamky... je to skutocne to iste riziko ako surove maso alebo uprava parmskej sunky neumoznuje prezit virusu?

  velmi pekne dakujem, zuzana.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podla publikovanej študie nenašli v tomto type šunky živé parazity ani pri experimentálnej nákaze prasiat. Tentontyp spracovania masa je vezpečn-ý.