Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,438 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Toxoplazmoza

  , Autor: Elena335

  Dobrý deň, dlhšie sa zdržiavam v Rakúsku keďže som tehotná 16 týždeň robili mi odber krvi, v ktorom mi zistili takéto hodnoty toxoplazmoza IgG 643, RöteIn IgG 65.90, IgM negativ.
  Chcem Vás poprosiť o vysvetlenie mám sa obávať o dieťatko? Robili my ďalšie odbery hodnoty zatiaľ neviem. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  máte ochranné protilátky proti toxplazmóze, takže ste v tehotnosti plne chránená pred infekciou. V minulosti ste ochorenie prekonala. Rovnako máte ochranné protilátky proti rubeole, vďaka očkovaniu. Je to všetko v poriadku.

Podobné otázky

 • Toxoplazmóza

  , Autor: Megina

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či sa prítomnosť toxoplazmózy z krvy sleduje počas celého tehotenstva alebo len na jeho začiatku. Toxoplazmóza sa u mňa nepotvrdila, no nakoľko mám mačku, mám obavy. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak je to indikované, mal by sa odber robiť v každom trimestri, či nedôjde k nákaze počas tehotnosti.
  Mačka samotná však nepredstavuje žiadne riziko, jedine jej stolica. Takže bolo by dobré, keby záchod po nej čistil iný člen domácnosti, a nemusíte sa bát rizika.

 • toxoplazmoza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, chcela by som sa Vás opytat na nazor, som v 19 t.t.v juni mi brali krv a vysledky na toxoplazmu vysli IgM 85.5 AU/ml, IgG 185 IU/ml, preto mi robili krvne testy este raz s dnesnymi vysledkami IgM 82.4 AU/ml , IgG 206 IU/ml, IgG avidita 0.351, je to velmi zle? , myslite, ze bude nasadena liecba antibiotikami? Dakujem za odpoved, s pozdravom Jana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  IgM klesá, osobne si myslím, že ste prekonala toxo pred otehotnením a nič nehrozí, ale mal by sa k tomu vyjdariť i infektológ. Vhodné je ultrazvukové sledovanie stavu plodu.

 • toxoplazmóza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcem sa spýtať na správny spôsob vyšetrovania toxoplazmózy u tehotných. Mne totiž môj gynekológ nerobil vyšetrenie na toxoplazmózu na začiatku tehotenstva. Potom mi ho robil iný lekár niekedy na začiatku 28. tt. vyšiel negatívny v zmysle, že toxoplazmózu som ešte neprekonala. dočítala som sa, že napr. v zahraničí sa pri negatívnom výsledku testy na toxoplazmózu opakujú, s tým že posledný sa robí po 32. tt. Mne môj lekár však test nezopakoval, povedal, že netreba. Som na začiatku 35. tt. Je to ok? Nemôže sa stať, že v období po vykonaní testu sa ešte nakazím a ostane to nepreliečené? čítala som totiž, že toxoplazmóza môže prebiehať bezpríznakovo a že je pre plodd zároveň nebezpečná.
  ďakujem

 • toxoplazmoza a parmska sunka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den pan doktor,

  dakujem za Vasu odpoved a este raz Vas chcem poziadat o radu.
  Zo slovenskeho internetu som sa docitala o tom ze sa mam vyhybat surovemu masu, ale neuvedomila som si ze tam patri aj parmska sunka a podobne tepelne neupravene sunky a salamky... je to skutocne to iste riziko ako surove maso alebo uprava parmskej sunky neumoznuje prezit virusu?

  velmi pekne dakujem, zuzana.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podla publikovanej študie nenašli v tomto type šunky živé parazity ani pri experimentálnej nákaze prasiat. Tentontyp spracovania masa je vezpečn-ý.

 • toxoplazmoza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den pan doktor,
  som v 3+2tt a mam bolesti hrdla, trochu hlavy. dnes som chcela ist ku gynekologicke, stretla som ju uz na odchode, mam prist v pondelok na vysetrenie toxoplazmozy. vo februari som z inych dovodov absolvovala vysetrenie na toxo s tymito vysledkami:
  IgG Elisa negativny
  IgM Elisa negativny
  KFR negativny
  -------------------------
  Hodnotenie:
  Hranicna hodnota: IgG - 15 IU/ml, IgM titer 1:100, IgA - 25 AU/ml

  chem sa opytat, z vysledkou vyplyva ze som nikdy neprekonala toxo? hranicne hodnoty sa tykaju mojho vysetrenia alebo su to obecne tabulkove udaje?

  ako je to s priznakmi? ozaj ziadne nie su alebo sa prehliadnu? ak tehotna zena ma priznaky nachladnutia alebo chripky, mala by si ist dat urobit vysetrenie na toxo? da sa toto vysetrenie robit aj na vlastne naklady?

  ako rychlo dochadza ku prenosu na dieta? niekedy su to tyzdne, pokial sa zisti vypuknutie ochorenia... antibiotika liecia iba matku alebo aj dieta? v ktorom tyzdni je uz mozne infikovat dieta cez placentu?

  ospravedlnujem sa za tu "gucu" otazok. velmi pekne Vam dakujem, zuzana.