Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,037 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Entizol

  , Autor: MimaLea

  Dobrý deň, pán doktor,

  chcem sa Vás spýtať, pani doktorka mi predpísala Entizol na 5 dní ráno a večer. Piatok som mala poradňu a naše bábätko je v poriadku. Všetko ok okrem výtoku. Pani sestrička má ukľudnila, ale zároveň aj vystrašila. Že ak by sme to nelieči mohli by sa indikovať plodove obaly a mohla by som potratiť. Som 21 +3 tt. Chcem sa len spýtať, či sa nedaj Bože za takú dobu mohlo dačo stať. Užívam progesterón, Femibion 2, Magnezium, Vitamín C

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neviem na základe čoho dostávate entizol, ale ak máte bakteriálnu vaginózu (BV), tak je liečba indikovaná. Bakteriálna vaginoza sa prejaví zapáchajúcim šedavým výtokom, nepríjemnými pocitmi v pošve a hlavne neprítomnosťou laktobacila v pošvovom sekréte. Je potrebné uviesť, že ak máte BV, máte zvýšené riziko predčasného pôrodu, liečba žial však toto riziko neznižuje. Dôležité sú probiotiká a laktobacili.

Podobné otázky

 • Tehotenstvo a entizol

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Čakám svoje druhé dieťa a som vo 14. tt. Posledné týždne mám dosť nepríjemný výtok, ktorý je občas aj dosť zapáchajúci ale pritom necítim žiadne svrbenie, len jemné bolesti v podbruší, ako keby som mala dostať menštruáciu. Gynekolgička mi spravila kultiváciu, a výsledkom bolo GARDNERELLA VAGINALIS a ESCHERICHIA COLI. Predpísala mi vaginálne tabletky ENTIZOL ktoré mám užívať počas 10 nocí. Dočítala som sa ale, že Entizol počas tehotenstva nie je vodné užívať. Užívam to 2. noc, a strašne ma bolí od vtedy hlava. Prosím Vás poradťe mi či ten liek nemôže uškodiiť môjmu dieťaťu, a či je naozaj nevyhnutná liečna Gardnerelly, keďže som len akurát vstúpila do 2. trimestra. Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  lokálne entizol je bezpečný, dokonca sa dáva aj celkovo v gravidite. Hlava Vás určite nebolí z lokálneho podania. Gardnerella by sa mala liečiť, podľa niektorých prác zvyšuje riziko predčasného porodu.

 • Rada

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,

  som po 2 potratoch, prvý bol v 14tt, druhý v 12 tt. Oba potraty sa začali zvýšenými teplotami a zároveň radikálne zvýšenými hodnotami CRP (45 ). Po prvom potrate a absolvovaní hematologických vyšetrení bola u mňa potvrdená genetická mutácia heterozygot - FII - protrombín a poučili ma o potrebe pichať si nízkomolekulový heparín od potvrdenia tehotenstva. Napriek tomu mi boli prvé injekcie fragminu pichnuté v 11tt3 a následne som potratila. Po oboch potratoch ma lekár, ktorý vykonal čistenie upozornil na to, že placenta bola trombotická.

  Moje otázky :
  1.
  Môže sa nedostatočné prekrvenie placenty zapríčinené mojou genetickou mutáciou prejaviť aj nejakou infekciou ( zvýšené CRP - v oboch prípadoch baktéria v moči ), resp. može byť táto infekcia aj dôsledkom poruchy zrážania krvi v placente, teda mojej mutácie. Alebo tieto 2 záležitosti spolu vôbec nesúvisia a je potrebné hľadať aj príčiny zvýšeného CRP. ( žiadne gyn., stomat, ORL ani iné zápaly u mňa nikdy neboli potvrdené )
  2.
  Z vášho pohľadu bolo prekrytie heparínom v 11tt3 postačujúce, alebo je potrebné začať užívať heparín pred plánovaným otehotneným, resp. od 4-5 tt tehotenstva.

  Ďakujem za odpoveď.

  Alica

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hterozygo F II protrombín je pomerne vzácna mutácia, osobne som sa s ňou nestretol.
  Otázka znie, či naozaj táto mutácia vedie k samovoľným potratom, je to možné, zvýšená zrážanlivosť krvi vedie k tromboze viloznych ciev a plod odumrie, vačšinou skor.
  Mňa skor zaujíma aj to CRP. Je možné, že plod odumrie a následne sa infikuje, ale je možné, že máte chronický zápal sliznice maternice a preto potrácate.
  Osobne by som navrhol nasledovný postup:
  Pred ďalším otehtnením pulzná antibiotická liečba, aspoň mesiac: Makrolid + Chinolón + Metronidazol (napríklad Klacid 2x500 + Ciprinol 2x 500 + Entizol 3x500) aj partner (nemusí tak dlho). Potom už pred otehotnením buť Anopyrín 100mg alebo nízkomolekulárny heparín, celú graviditu.
  Ja iba toľko, že v 12. týždni je veľmi otázne sa vyjadriť k stavu placenty, ona ešte nie je celkom dokončená. Škoda, že nie ste v Prahe, Váš prípad by ma veľmi zaujímal.

 • antibiotika a tehotenstvo- súrne ďakujem

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň p. doktor. Chcela by som sa opýtať, či môžu užívané antibiotíká ohroziť plod? Poslednú menštruáciu som mala 10.11.2009, plodné dni som mala od 18.11. do 26.11., no styk s manželom som mala najskôr 21.11. Mala som bolesti v podbrušku, tak som bola u mojej gynekologičky, ktorá mi povedala, že mám zapálený vaječník a dala mi antibiotika Doxybene 100 mg a Entizol 250 mg, užívala som ich len 5 dní a to od 30.11. do 4.12. V utorok som mala dostať menšturáciu, no nedostala som ju a tak som si dnes robila tehotenský test a bol pozitívny. Včera som volala aj svojej gynekologičke a sestrička mi povedala, že sa mám zajtra zastaviť s močom a že to, že som užívala tie antibiotiká nie je vôbec dobré. Pán doktor, myslíte si, že si to bábo budem musieť dať zobrať? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak vynechám ten nezmysel, o zapálenom vaječníku (zápal vaječníkov neexistuje, existuje zápal vajcovodov, ktorý sa prejaví vysokými horúčkami a akútnymi bolesťami brucha), tak sa nemusíte stresovať, plod na začiatku reaguje všetko alebo nič, ak ho Doxybene a Entizol poškodili tak sa potratí, ak sa nepotratí bude zdravý.

 • uzivanie entizolu v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,

  všimla som si, že podobná otázka tu už odznela. Mňa by však zaujímalo užívanie entizolu vaginálnych tabliet v 33 tt v prípade, že mi začalo tvrdnúť častejšie bruško, na čo som dostala magnézium tablety, či to môže ešte viac ovplyvniť tvrdnutie bruška alebo dokonca urýchliť predčasný pôrod. Pýtam sa preto, lebo môj gynekológ bol nerozhodný, či mi má predpísať túto liečbu alebo nie a preto, lebo ho mám užívať každý druhý deň a iba 5 tabliet /ževraj kompromis/. Samozrejme, že touto reakciou mi nahnal strach a ešte som ho nezačala užívať. Mám staphylokoka v pošve. Ďakujem za radu.

 • vytok v 6.mesiaci

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den, prosim vas, chcem sa spytat - od zaciatku tehotenstva mam biely nezapachajuci vytok. bola som v zahranici, az teraz na slovensku mi dal gynekolog tabletky Entizol - som v 24.tyzdni. pravdepodobne tam mam slabsi zapal alebo infekciu. moze to mat vplyv na plod, ked som to doteraz neliecila (gynekolog v zahranici to nepovazoval za potrebne)? dakujem velmi pekne.