Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,154 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Rada

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,

  som po 2 potratoch, prvý bol v 14tt, druhý v 12 tt. Oba potraty sa začali zvýšenými teplotami a zároveň radikálne zvýšenými hodnotami CRP (45 ). Po prvom potrate a absolvovaní hematologických vyšetrení bola u mňa potvrdená genetická mutácia heterozygot - FII - protrombín a poučili ma o potrebe pichať si nízkomolekulový heparín od potvrdenia tehotenstva. Napriek tomu mi boli prvé injekcie fragminu pichnuté v 11tt3 a následne som potratila. Po oboch potratoch ma lekár, ktorý vykonal čistenie upozornil na to, že placenta bola trombotická.

  Moje otázky :
  1.
  Môže sa nedostatočné prekrvenie placenty zapríčinené mojou genetickou mutáciou prejaviť aj nejakou infekciou ( zvýšené CRP - v oboch prípadoch baktéria v moči ), resp. može byť táto infekcia aj dôsledkom poruchy zrážania krvi v placente, teda mojej mutácie. Alebo tieto 2 záležitosti spolu vôbec nesúvisia a je potrebné hľadať aj príčiny zvýšeného CRP. ( žiadne gyn., stomat, ORL ani iné zápaly u mňa nikdy neboli potvrdené )
  2.
  Z vášho pohľadu bolo prekrytie heparínom v 11tt3 postačujúce, alebo je potrebné začať užívať heparín pred plánovaným otehotneným, resp. od 4-5 tt tehotenstva.

  Ďakujem za odpoveď.

  Alica

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hterozygo F II protrombín je pomerne vzácna mutácia, osobne som sa s ňou nestretol.
  Otázka znie, či naozaj táto mutácia vedie k samovoľným potratom, je to možné, zvýšená zrážanlivosť krvi vedie k tromboze viloznych ciev a plod odumrie, vačšinou skor.
  Mňa skor zaujíma aj to CRP. Je možné, že plod odumrie a následne sa infikuje, ale je možné, že máte chronický zápal sliznice maternice a preto potrácate.
  Osobne by som navrhol nasledovný postup:
  Pred ďalším otehtnením pulzná antibiotická liečba, aspoň mesiac: Makrolid + Chinolón + Metronidazol (napríklad Klacid 2x500 + Ciprinol 2x 500 + Entizol 3x500) aj partner (nemusí tak dlho). Potom už pred otehotnením buť Anopyrín 100mg alebo nízkomolekulárny heparín, celú graviditu.
  Ja iba toľko, že v 12. týždni je veľmi otázne sa vyjadriť k stavu placenty, ona ešte nie je celkom dokončená. Škoda, že nie ste v Prahe, Váš prípad by ma veľmi zaujímal.

Podobné otázky

 • Tvrdé prsia bez mlieka

  , Autor: Lenya

  Dobrý deň, som po pôrode a mám tvrdé prsia, no dojčenie stále nieje. Keď si aj priložím dieťa ku prsníkom mlieko nejde, dospejem len ku velmi bolestivym bradavkam, na ktorych uz mam aj chrasty. Skúšala som aj masírovanie, odsavacku...
  Tak nakoniec som sa rozhodla pre umelé mlieko ktoré som dávala aj v porodnici.
  Je možné že keď teda nekojim sa mi môžu prsníky zapáliť? Alebo to tvrdnutie samovoľne odznie ?
  Veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na chvíľu znížte príjem tekutin a na prsníky si dajte studené obklady, mlieko by sa postupne malo tvoriť menej. Ale osobne by som skôr navrhol nájsť si laktačnú poradkyňu a skúsiť zlepšiť techniku dojčenia pod jej dohľadom.

 • Je vhodné užívanie vápnika počas tehotenstva?

  , Autor: Alis123

  Dobrý deň, je vhodné užívanie samostatného vápnika v tehotenstve? Ak áno v akej dávke?
  Dočítala som sa, že taktiež trochu napomáha ako prevencia pri preeklampsii, neviem čo je na tom pravdy.
  Vraj je dobrý pri vysokom tehotenskom tlaku a zlepšuje zrážanlivosť krvi.
  Anopyrin 150mg samozrejme užívam. A však ak viem urobiť ešte niečo preto, aby sa to nezopakovalo a ak tomu môžem ešte niečím dopomôcť budem rada.
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  štúdie ohľadne úlohy vápnika v tehotnosti nedokázali jeho schopnosť znížiť riziko preeklampsie. Pri normálnej strave (mliečne výrobky) doplňovanie vápnika liekmi nie je potrebné.

 • antibiotika

  , Autor: Ninus16

  Dobry den, pan doktor,
  rada by som sa opytala, dokedy je vhodne uzivat zelezo v tehotenstve, ci je to nutne aj v 3. trimestri a este by som sa rada opytala, ci je vaginalny krem Dalacin v 2 bezpecny v 3. trimestri, doktor mi ho predpisal kvoli premnozenej Lactobacillus species a Gardnerella vaginalis. Dakujem pekne za odpoved :)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  železo v tehotnosti sa užíva predovšetkým vtedy, ak je nízka hladina červeného farbiva (hemoglobínu) v krvi, čo sa zistí pri vyšetrení krvného obrazu. Ak máte nižšie hladiny, je dobré ho užívať aj v treťom trimestri. Ženy s dvojíčkami užívajú železo preventívne, lebo majú vyššiu spotrebu.
  Dalacin je bezpečný ale určite sa má predpisovať iba vtedy, ak má žena príznaky, výsledky kultivácie sa obvykle neliečia.

 • Krčok

  , Autor: Mimka128

  Dobrý deň. Pan doktor. Rada by som sa poradila, lebo už mam z toho zmätok. Bola som v 19tt u svojho lekára s tým, že som cítila malého nízko. Doktor pozrel a povedal, že je troska nižšie, ale že mám veľa belavé fluoru. Môže to byť vraj infekciou. Že by som to vyležala aj doma, ale mam ísť radšej do nemocnice. Tam ma trocha vystrašil ( mam dva krcky a dve maternice) na Cervikometrii mi namerali krcok jeden 3,4cm a druhy 1,8cm. Nakoniec zistili, že ten dlhší je pri maternici s dieťatkom. Ležala som tam 2,5tyzdna. V 20tt mi robili ultrazvuk, cervikometria 30,38mm. Vraj sa neskracuje, je zatvoreny. Pustili ma domov. Primár povedal, že nemám moc behať, izbová, že mám mať normálny režim. Sestrickau môjho lekára kľudovy, v správe mam primeraný režim. Tak som teraz z toho trocha zmätená. Lebo teda podľa tých mier sa skrátil krcok, neviemnaky režim

 • Je to možné ?

  , Autor: Kikuskaaaa

  Dobry deň pán doktor, chcem sa poradiť, keďže som ešte tehotná nebola .. som cca v 3tt .. a začínam mat bolesti bradaviek, podbruska, cítim obrovsku únavu doobeda, a napríklad strieda sa z mna že mi je veľmi teplo potom mám triašku … ..myslite z je to tehotenstvom, alebo nieco ine? Dakujem !