Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • cervikálne skóre

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, som na začiatku 28. t. g., včera som bola u gynekologičky. povedala mi, že mám trochu skrátený krčok, do knižky zapísala, že CS 2b, cervikometira 26,2 mm. Doporučila mi zostať doma (mám dosť stresujúcu prácu, po ťažkom dni mi zvykne častejšie tvrdnúť bruško) a kľud. Zostala som taká vystrašená, že som sa ani nespýtala, čo myslela pod kľudom. Mám ležať celé dni a nič nerobiť, alebo nejaké ľahšie domáce práce môžem porobiť? (samozrejme s tým, že si ich pekne zadelím a budem veľa oddychovať). Ďakujem!

Podobné otázky

 • cviky pri polohe KP

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer,
  chcela by som sa spýtať na cviky (31.týždeň) - polohovanie za účelom otočenia bábätka pri polohe KP. Môj lekár mi to síce vysvetľoval, ale nejako som si nie istá, či sme sa porozumeli - mám si dávať vankúš pod krížovú oblasť pod zadkom? Je to vhodné, aj keď je dieťa uložené akoby priečne - poloha KP I- niekde som čítala, že sa to vtedy neodporúča.
  Tiež by ma zaujímalo, či je prirodzené ak mám cervikálne skóre 3 v tomto štádiu tehotenstva (teda pri portio, branka, konzistencia index 1).
  Ďakujem za opovede
  Monika

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  cviky sú neúčinné, je to úplne jedno. Plod sa veľmi pravdepodobne otočí sám v 31. týždni je cca. 20% plodov KP a v termíne iba 4%.
  CS 3 je normálne.

 • hrozí predčasný pôrod alebo potrat???

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  23.3.2011 som bola na poradni, TT 26+4. Lekar ma stale upozornuje na napnute klenby a chce ma zakazdym nechat na PN, strasi ma potratom alebo predcasnym porodom, doporucuje klud a nenamahat sa. Krcok ma 2,5 cm, cervikalne skore 40 mm (dufam, ze som to napisala dobre, lebo sa to po nom neda citat). Ja sa citim dobre, nic ma neboli, pohyby citim. Myslite si, ze hrozi potrat alebo predcasny porod???

 • obava z predčasného porodu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  som v 30tt a po vyšetrení na poradni na lekár vystrašil tým, že mám skrátený krčok, dĺžku neuviedol a na sone nemeral, dieťa má vraj hlavičku veľmi nízko uloženú a celé panvové dno je poklesnuté ako pred porodom. Cervikálne skóre napísal 5 a dal mi kontrolu o týždeň s tým, že moc neverí že dovtedy neporodím. Ja sa cítim relatívne dobre, dieťa cítim dole a močiť chodím snád každé dve hodiny ale inak som v pohode.Naozaj mi hrozí predčasný porod? Mám preventívne ležať, alebo čo teraz robiť, aby k tomu nedošlo. Aké šance má dieťa v prípade porodu? Ďakujem za odpoveď.

 • krcok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  aka je priemerna hodnota krcku pre 30. tyzden gravidity, ak je vonkajsia branka uzavreta?

 • skratky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, som v 31. tyzdni tehotenstva a po kontrole u gynekologa som si vsimla, ze v teh.knizke mam uvedene CS 1b, doteraz to bola 0. Co to znamena? Krcok sa skracuje alebo sa otvara?
  Dalej ma zaujima ked podla ultrazvuku vychadza dieta o tyzden vacsie, mam ocakavat "velke" dieta ak by sa narodilo v termine?
  Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  CS je cervikálne skore a 1 bod a 0 bodov je iba minimálny rozdiel, je to nromálne.
  Týždeň je normálny rozdiel, ultrazvuk ukazuje priemerné hodnoty, a nikto nie je priemerný, kolíšeme na jednu aj druhú stranu, je to normálne.