5 problémov so správaním, ktoré by ste nemali ignorovať

Marika Koscelníková | 28. február 2022
5 problémov so správaním, ktoré by ste nemali ignorovať

Všetky deti majú svoje „chvíľky“. To je fakt. Od záchvatov hnevu až po vzdorovité správanie. Je to súčasťou dospievania. Ale aj zdanlivo bezvýznamné problémy so správaním, môžu prerásť do vzorcov, ktoré budú opakovať.

5 problémov so správaním, ktoré by ste nemali ignorovať

1. Skákanie do reči 

Ak dieťaťu dovolíte, aby prerušovalo váš rozhovor s niekým otázkami a požiadavkami, nenaučí sa, ako byť ohľaduplný a rešpektovať, že ste zaneprázdnení. „V dôsledku toho si budú myslieť, že majú nárok na pozornosť iných ľudí a nebudú schopní tolerovať frustráciu,“ hovorí psychológ Jerry Wyckoff, Ph.D., spoluautor knihy Getting Your Child From No to Yes (ext, zdroj Kniha).

Keď sa nabudúce chystáte telefonovať alebo stretnúť sa s niekým, povedzte dieťaťu, že si musíte niečo vysvetliť, porozprávať sa a potrebujete, aby bolo chvíľku ticho. Nechajte ho hrať sa, alebo spolu vymyslite aktivitu, ktorá ho na tú chvíľu zabaví. Ak vás počas rozprávania ťahá za ruku, ukážte na stoličku a pokojne mu povedzte, aby si sadlo, kým neskončíte. Dajte dieťaťu vedieť, že nedostane to, čo žiada, prerušením vašej aktivity a skákaním do reči.

2. Hrubosť a agresívna hra 

Viete, že musíte zasiahnuť, keď vaše dieťa udrie kamaráta, ale nemali by ste ignorovať ani rafinovanejšie správanie, ako je strkanie do brata alebo uštipnutie kamaráta. "Ak nezasiahnete, hrubé správanie sa môže stať zakoreneným zvykom vo veku ôsmich rokov. Navyše to vysiela správu, že ubližovanie ľuďom je prijateľné," hovorí poradkyňa pre rodičov Michele Borba, Ed.D., (ext. zdroj Michele Borba) autorka knihy Don't Give Me. 

S agresívnym správaním sa konfrontujte na mieste. Odtiahnite svoje dieťa nabok a povedzte mu: "To Janku zranilo. Aký by to bol pocit, keby to urobila tebe?" Dajte dieťaťu vedieť, že akékoľvek konanie, ktoré ubližuje inej osobe, nie je dovolené. 

3. Predstieranie, že nepočuli, čo ste im povedali 

Keď svojmu dieťaťu poviete dva, tri, dokonca štyrikrát, aby urobilo niečo, čo nechce urobiť (upratať si hračky, nasadnúť do auta, vyniesť smeti) a namiesto neho to urobíte vy, vysielate tým správu, že je v poriadku ignorovať vás a že ono – nie vy – diktuje, ako budú vyzerať veci. 

TIP: Svoje požiadavky komunikujte z očí do očí. Namiesto toho, aby ste sa s dieťaťom rozprávali z druhej strany miestnosti, prejdite k nemu a povedzte mu, čo má robiť. Uistite sa, že obaja nadviažete očný kontakt a že zareaguje slovami: "Dobre, mami." Ak sa nedajú do pohybu, vyvodzujte dôsledky.

4. Nerešpektovanie domácich pravidiel 

Ak mu necháte kontrolu nad aktivitami, ktoré by ste mali regulovať vzhľadom na jeho vek – sladkosti, pozeranie televízie, mobilný telefón a pod., – nenaučí sa, že musí dodržiavať pravidlá.

Stanovte si domáce pravidlá a často sa o nich rozprávajte so svojím dieťaťom. Ak napríklad vaše dieťa zapne televízor bez povolenia, povedzte mu, aby ho vyplo: „Opýtaj sa ma, kým zapneš televízor.“ Vyslovenie pravidla nahlas mu pomôže osvojiť si ho.

5. Klamstvo 

Aj keď sa to nemusí zdať ako veľký problém, ak vaše dieťa povie, že si ustlalo posteľ, keď si ledva stiahlo prikrývku, je dôležité povedať mu, že to nie je pre vás v poriadku. Klamanie sa môže stať automatickým, ak sa vaše dieťa naučí, že je to jednoduchý spôsob, ako vyzerať lepšie, ak sa naučí, že je to jednoduchý spôsob, ako sa niečomu vyhnúť a/alebo ak si uvedomí, že klamstvom sa môže vyhnúť trestu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: