Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • krvná skupina

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,ja by som sa chcela opýtať, že ja mám krvnú skupinu A+, môj manžel má B+, som v 30 t.t. Je naše dieťa nejako ohrozené niečim ????? zatiaľ mám všetky vysledky vporiadku. Bude zdrave ?? dakujem

Podobné otázky

 • Anti D protilátky

  , Autor: Animus

  Dobrý deň pán doktor,
  Moja krvná skupina je 0- manžel je 0+. Máme dvojročnú dcéru, ktorá je RH+. Po pôrode mi bola podaná rhega. Teraz som druhý krát tehotná. Od začiatku tehotenstva mám pozitívne anti D protilátky, spočiatku mi robili odber každé 4 týždne, ku koncu tehotenstva každé dva týždne. Posledné hodnoty, ktoré mám od môjho obvodného gynekológa boli NAT SA 32, po dvoch týždňoch NAT SA 64. Následne som začala chodiť do poradne v nemocnici, kde mi robili odber v 37tt a hodnota vyšla na 1:512 (pred tým som mala vždy pri výsledkoch záver že hodnoty sú ešte v poriadku pre plod a kedy treba odber opakovať, teraz prišiel len výsledok bez popisu). Doktorka nad tým len mávla rukou a presunula ma z rizikovej poradne do poradne pre nekomplikovane tehotenstvo. Teraz som už 39tt a ďalšie odbery nikto nerieši. Som z toho celkom nervózna nakoľko tá hodnota je podľa mňa dosť vysoká. Mám sa obávať alebo je to naozaj zanedbateľné?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite je potrebné zmerať pomocou ultrazvuku rýchlosť toku krvi v mozgovej tepne, čím sa dá stanoviť riziko chudokrvnosti plodu (anémie). V 37. týždni by som však pri takto vysokej hodnote uvažoval aj o pôrode, pretože protilátky prechádzajú k plodu a môžu spôsobiť hemolytickú anémiu, a po pôrode závažnú žltačku.

 • ICSI a amniocentéza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Som po IVF - ICSI (bez predimplantačnej diagnostiky) a lekár z CAR mi doporučil amniocentézu kvôli ICSI. Máme obaja s manželom 30 rokov a žiadne genetické ochorenia v rodine. V čase odberu (oplodn.) mal manžel spg. v poriadku. Je to naše prvé IVF. Rada by som vedela Váš názor, či je amnio v mojom prípade nutná, teda za predpokladu, že výsledky prvotrimestr. screeningu by vyšli v poriadku. Som v 9tt. a na prvú kontrolu som objednaná v 10tt. takže ešte nemám žiadne vyšetrenia. Ešte by som sa rada spýtala do ktorého týždna sa môže robiť morfolog. ultrazvuk v prvom trimestri? A či má rovnakú dôležitosť ako ten v 20tt.? Alebo stačí jeden? Myslím, že by mi to pomohlo pri rozhodovaní sa pre amnio, ktorej sa neskutočne bojím, lebo to 1%-né riziko potratu sa mi zdá obrovské, nakoľko sme sa o dieťa snažili roky. Mám krvnú skupinu Rh-negat. a manžel Rh-pozit. takže asi aj tým by som si mohla niečo pri amnio skomplikovať?

  A ešte jedna otázočka: Je bezpečné užívať od druhého trimestra antidepres. Citalec? Ďakujem za odpovede.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  umelé oplodnenie má tú nevýhodu, že dá šancu aj nezdravej spermii, a určitá šanca na genetický vadu je spojená aj s tým.
  Ak máte skríningy negatívne, tak AMC nie je plne indikovaná, lebo zrejme riziko AMC je vyššie než riziko genetickej anomálie. Vhodné je dokladné UZV sledovanie, ktoré riziko ešte sprení. Krvná skupina s tým nemá nič spoločné,a Citalec sa má braťak psychiater to uzná za potrebné.

 • Krvna skupina A+

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, chcem Vás penke poprosiť o vysvetlenie robili mi
  SKRÍNING ANTIERYTROCYTOVÝCH PROTILÁTOK NA 3 ERYTROCYTOCH
  /SÉRUM/
  ENZÝM 37°C/ 1,3 poz.2negat
  NEPRIAMY AGH TEST 1,3 poz. 2 negat čo to znamená keď ja mám krvnú skupini A RH pozit.
  Manžel ma B RH negatív ale všade čítam že sa robia protilátky len tehotným ženám ktoré majú rh negatív, moje prvé tehotenstvo prebehlo v poriadku mala som 27 rokov, mohli sa pomýliť , veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  protilátky v krvi nemusia byť iba v Rh faktore, takže pozitívne protilátky može mať aj Rh pozitívna žena, určite je potrebné zistiť o aké protilátky ide a či možu ohroziť vývoj plodu.

 • Protilátky?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.Moja krvná skupina je 0 Rh neg. Prvý syn sa mi narodil v auguste 2009 a má A neg. Počas tehotenstva mi robili dvakrát odbery krvi na protilátky a všetko bolo v poriadku. Keď sa syn narodil, dostal miernu žltačku,ktorú liečili len nejakými liekmi. Teraz vo februári sa mi narodil druhý syn a v tehotenstve bolo opäť všetko v poriadku. Po narodení do 24 hodín dostal veľmi silnú žltačku, bol na FOTE a dostával infúziu kvôli nejakej infekcii,ktorú nevedeli identifikovať. Má takisto A neg.Po pôrode mi dali aj nejakú injekciu kvôli protilátkam. Detská lekárka v pôrodnici mi povedala,že mi mal môj gynekológ urobiť nejaký podrobnejší rozbor krvi, že sa tam asi predsalen nejaké protilátky vytvorili a že pri ďalšom tehotenstve by sa to mohlo ešte zhoršiť a dieťatko by mohlo mať zdravotné problémy alebo by som ho nemusela ani donosiť. Rada by som vedela ako je to s tým rozborom krvi a či sa naozaj mohli vytvoriť protilátky aj napriek dobrým výsledkom. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Je to nezmysel, žltačka je veľmi často príznakom infekcie a nie protilátok. Ak Vaše deti mali rh negatív, tak žiadnu injekciu ste nepotrebovala.
  Na druhej existujů aj iné protilátky nrž je rh systém ale na tie neexistuje injekcia.

 • 8+5

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  chcela by som vás požiadať o odpoveď,č i môj gynekológ postupuje správne (na internetovych forach som nanho nenasla prave najlepsie referencie :( )
  prvy den poslednej menstruacie som mala 23. januara 2010,
  na prvom ultrazvuku som bola 3.3.2010-tehotenstvo bolo potvrdené,
  dalsi ultrazvuk som absolvovala 17.3.2010 - velkost plodu 0,9 mm (podla ultrazvuku 6+6, podla menstruacie 7+4)
  teraz ma lekar objednal na dalsie vysetrenie az na 21.4.2010, s tym, ze 30.3. mam ist na krv, aby mal dovtedy vsetky vysledky.

  nakolko som ho informovala, ze moja krvna skupina je A rh - a partnerova A rh +, a aj to, ze som absolvovala uz jeden potrat, pretoze v obale nebolo ziadne vajicko, neprikladal tymto informaciam ziaden vyznam.

  prvu poradnu idem teda zo strachom absolvovat 21.4.
  chcem sa opytat postupoval spravne, nie je to neskoro? s partnerom by sme chceli radostnu novinu oznamit aj rodine, ale bojime sa ci bude vsetko v poriadku a ci o par dni nebudeme oznamovat horsiu spravu.
  Dakujem vam za odpoved.
  s pozdravom

  Jana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  referencie na internetových fórach sú úpadkom našej kultúry. Anonymne bez akejkoľvek recenzie ktokoľvek píše menovite o lekárovi udania a často lži. Tieto anonymy kľudne može napísať zdravotná setra, ktorú prepustil kvoli neschopnosti, alebo simulant, ktorému nedal práceneschopenku. Je to obrovské svinstvo.
  Postupoval naprosto správne, nie sú potrebné žiadne iné vyšetrenie až do 12. týždňa, riziko potratu je 20% a nedá sa s tým nič robiť, stačí počkať, ako to dopadne. Rodine to oznámte až po tom 12. týždni.