Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,154 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • informacia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  chcela by som sa informovat ci by si dalo zistit z odberu afp poskodenia vnutornych organov plodu (napr.v pravo ulozene srdce,nevivinuta branica,resp.ziadna branica a organy ako su pecen,zaludok,crievka atd ked su umiestnene v hrudnej dutine,alebo ci by sa dali tieto defekty vidiet na usg vysetreni v 20.tyzdni?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samotné AFP nič nehovorí, robí sa komplexný test, ktorý sa hodnotí počítačom. Vysoké AFP može niečo hovoriť o rázštepe ale iba v súvilosti s ostatnýmihodnotami.

Podobné otázky

 • Voda

  , Autor:

  Dobrý deň, prosím Vás, moja Dr. má tento týždeň dovolenku, idem k nej na kontrolu budúci týždeň (to budem v 11.tt) a dnes nám v bytovke prišiel výsledok rozboru pitnej vody. A zistenie - naša voda nie je pitná (hodnotenie nevhodné pri: Kultivovateľné mikroorganizmy). Dostala som extrémny strach, pretože ja nepijem veľmi sladené vody alebo niečo podobné, takže som pila prevažne vodu z vodovodu a chcem sa preto spýtať, môže to mať vplyv na dieťatko? Je to moje prvé tehotenstvo, takže táto informácia ma zasiahla a veľmi sa bojím, čo to môže obnášať. Samozrejme oddnes do opravy našej vody budem pit uz len balené vody, ale napriek tomu Vás prosím o názor… vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nepíšete aké mikroorganizmy boli nájdené vo Vašej vode, bežné črevné baktérie môžu spôsobiť maximálne hnačkové ochorenie, ale plod neohrozia.
  Jediné nebezpečenstvo pre tehotné by znamenala listerióza, ale predpokladám, že to by Vás špeciálne na to upozornili.

 • Sono

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den chodim k jednemu nemenovanemu gynekologovy a ten mi proste nikdy nepovie kolko moje dieta vazi ani meria a som stoho velmi nestastna v 29/6 tt som bola na sone BPDxFOCD:79-31/6,TADxAPD:256-29/5,FL:57-29/3 dalo by sa stohto usudit kolko vazi alebo meria??..dakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to úplne zbytočná informácia, lebo váha plodu je iba odhad a je to úplne jedno, či váži v 30. týždni odhadom kilo a pol alebo kilo 35, alebo kilo 80.
  Doležité je, že plod je symetrický a rozmery sú v norme.

 • ultrazvuk v 20týždni

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,

  žijem v zahraničí v Holandsku a tu robia sóno v 20týždni ako nejaké špecialne, kde všetko merajú a kontrolujú. No a zistila pani doktorka, že malinké je ževraj nejaké menšie, povedala nie extremne,ale je.Ale hnevá ma to, že nepovedala koľko meria. Fotku čo nám dala tak je tam zobrazené celé babatko a písané je tam 13,6cm. Pýtala sa, že kto vypočítal taký dátum porodu 02.11.2011 , lebo jej podla toho merania vyšlo 21.11.2011. Chcela by som sa vás opýtať, či je možné, že sa pomýlili vo vypočte porodu? A ešte jedna informácia, moj priatel v tom čase bol stále v Holandsku a boli sme spolu len jeden týžden s toho mesiaca,ktorí je od 11.02.2011 do 18.02.2011 mám stým oboznámit aj pani doktorku tu? Súvisi to stým, že je zle vypočítaný dátum porodu? Ďakujem velmi pekne za skorú odpoveď. Zuzana.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  najpresnejší dátum porodu je stanovený podľa ultrazvuku v I. trimestry najlepšie v 9. týždni. Dátum podľa poslednej menštruácie je nepresný, lebo až 40% žien udá nesprávny dátum, alebo má menštruáciu nepravideľnú.
  Takže je potrebné vypočítať termín podľa prvého UZV a ak je dieťa menšie už v 20: týždni tak je potrebná genetická konzultácia.

 • zápal močových ciest

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pred piatimi dňami som navštívila gynekológa z dôvodu, že som pri močení našla v záchodovej mise a na toaletnom papieri kvapku krvi. Vyšetrili mi moč (výsledkom ale bola len informácia, že v moči sa nachádzajú baktérie, výsledok neuvádzal aké a ani koľko). Spomenula som, že močím často ale už od začiatku tehotenstva (momentálne som v 17. týždni) plus som uviedla, že takisto dlhodobo cítim slabé pichanie v spodnej časti brucha úplne nízko až pod úrovňou brucha, na rôznych miestach (čo som dovtedy považovala za bežný prejav tehotenstva). V daný deň som cítila pálenie pri močení ale pálilo ma to niekde zvonku na mieste medzi pošvou a konečníkom (to som zase považovala za prejav mojej mykózy, ktorá bola akurát v procese liečenia). Lekárka však na moje prekvapenie uzaverla, že ide o zápal močových ciest a predpísala mi Zinnat 500 mg, ktorý som užívala 5 dní dvakrát denne. Dnes som užila poslednú tabletku ale pichanie pod úrovňou brucha cítim stále. Je možné, že mi antibiotiká nezabrali alebo ide naozaj len o bežný prejav tehotenstva a žiadny zápal som ani nemala? Niekedy sa mňa dostaví tlak na močenie dosť rýchlo a ak hneď nejdem na toaletu, dosť výrazne ten tlak cítim. Niekedy zase na to ako veľmi mi treba na záchod, dosť málo vymočím. Pálenie pri močení však nemám a ani žiadne silné bolesti. Po dobratí antibiotík mám priniesť moč na kultiváciu, stačí to ako ďalší krok v liečbe alebo mám vyhľadať lekára skôr ako budú výsledky? Je možné moč odobrať už zajtra ráno ak som dnes o cca 14.00 vzala poslednú tabletku? Znepokojuje ma ešte jedna vec, od včera ma bolí dosť chrbtica v oblasti krížov, dúfam ale, že ide skôr o chrbticu a nie o obličky lebo bolí ma to dosť nízko a hlavne som PN kvôli placente praevii a vela lezim, tak som z toho torchu dolámaná. Ale aj tak mám obavy či to nemôže súvisieť s močovými cestami. Neviete mi, prosím, poradiť čo by som mala robiť?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  mne to príde ako normálne prejavy tehotenstva, na druhej strane, nedoliečený zápal močových ciest je v gravidite nebezpečný, preto sme viac opatrný a radšej liečime aj minimálne príznaky.
  Doležité budú výsledky kultivácie moča. Čo sa týka bolesti v krížoch, to je v tehotnosti normálne už od začiatku gravidity.

 • 3D ultrazvuk - zbytočnosť, riziko?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  zaujímalo by ma, čo si myslíte o 3D ultrazvuku. Boli sme presvedčení, že chceme ísť a vidieť bábo aj týmto spôsobom, keď už nám to doba umožňuje, ale veľmi ma odradila sestrička u gynekológa, ktorá sa pohoršovala nad tým, že chcem ísť dieťa zbytočne vystavovať žiareniu a že na čo to chceme... Existuje nejaké riziko pre dieťa pri 3D alebo 4D ultrazvuku? Ďalší dôvod bol aj ten, že sme chceli vedieť pohlavie bábätka, lebo môj doktor sa v 23.týždni vyjadroval, akoby to bola rarita vedieť to v tomto štádiu identifikovať...aj keď viem, že to nie je tá najdôležitejšia informácia, predsa len nás to zaujíma :-) Tiež som niekde čítala, že na 3D ultrazvuk sa odporúča ísť do 23.týždňa, lebo že potom to už nie je tak dobre vidieť, keďže bábo má menej miesta - aký máte na to názor?
  ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ultrazvukové vyšetrenie je plne bezpečné a mne sa páčia plne informované sestričky, ktoré sa v tom takto vyznajú.
  3D a 4D ultrazvuk je bezpečný.