Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • informacia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  chcela by som sa informovat ci by si dalo zistit z odberu afp poskodenia vnutornych organov plodu (napr.v pravo ulozene srdce,nevivinuta branica,resp.ziadna branica a organy ako su pecen,zaludok,crievka atd ked su umiestnene v hrudnej dutine,alebo ci by sa dali tieto defekty vidiet na usg vysetreni v 20.tyzdni?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samotné AFP nič nehovorí, robí sa komplexný test, ktorý sa hodnotí počítačom. Vysoké AFP može niečo hovoriť o rázštepe ale iba v súvilosti s ostatnýmihodnotami.

Podobné otázky

 • Trisomy test a genetika

  , Autor: michaela123.4

  Dobrý deň, pán doktor.
  1.trimestrálny skríning mi vyšiel pozitívny na Downov syndróm. Morfologických UTZ v 1.trimestri bol v poriadku. Následne po ňom som absolvovala trisomy test s negatívnym výsledkom. 2.trimestrálny skríning vyšiel takisto pozitívny. Informácia od môjho gynekológa bola taká, že Trisomy testy sú nadradené krvným testom, avšak pre istotu odporúča genetickú konzultáciu, ktorú zatiaľ nemám absolvovanú, ani neviem, čo bude jej obsahom. Moja otázka znie, ak bude 2.trimestrálny morfologických UTZ v poriadku a nebude vykazovať abnormality a napriek tomu bude záver genetika taký, že je potrebná amniocentéza, je podľa Vás naozaj nevyhnutná alebo možno výsledky Trisomy testov považovať za spoľahlivé? Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  mám iba veľmi málo informácii, v každom prípade pozitívny biochemický skríning je vždy dôvodom na genetickú konzultáciu a až po nej sa zváži, či spraviť trisomy. Negatívny trisomy síce znižuje vypočítané riziko Downovho syndromu, nie je však 100% presné, presná je iba amniocentéza. Navštívte genetika, ktorý Vám toto presne vysvetlí a spočíta integrované riziko a podľa toho sa rozhodnete, či absolvujete amniocentézu.

 • Skracovanie krčku

  , Autor: BerGab

  Dobrý deň, chcem sa opýtať na krčok v tehotenstve. Začal sa mi skracovať krčok ale doktor mi povedal len že nemám zapierať brucho a mám mať kľudový režim čo to ešte pre mňa znamená? Môžem sa chodiť prechádzať? Alebo Môžem ísť na nejaký jednoduchý nenáročný výlet autom ? Môžem robiť všetko len aby som nezapierala brucho ? O koľko je skrátený som si v tom strese bohužiaľ nezapamätala ????‍♀️ ale povedal, že to ešte nieje také hrozné ale že mi dá pre istotu progesterón tabletky. Nechcem to podceniť momentálne som ešte len v 28t.

  Ďakuje za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  toto je úplne nedostatočná a divná informácia.
  Je potrebné zmerať krčok ultrazvukom, ak bude mať menej ako 25 mm, potom sa podávajú lieky do pošvy na spevnenie krčka. Ak má nad 25 mm, tak je riziko predčsného pôrodu rovnaké ako u bežnej populácie. Pohyb nemusíte obmedzovať.

 • Voda

  , Autor:

  Dobrý deň, prosím Vás, moja Dr. má tento týždeň dovolenku, idem k nej na kontrolu budúci týždeň (to budem v 11.tt) a dnes nám v bytovke prišiel výsledok rozboru pitnej vody. A zistenie - naša voda nie je pitná (hodnotenie nevhodné pri: Kultivovateľné mikroorganizmy). Dostala som extrémny strach, pretože ja nepijem veľmi sladené vody alebo niečo podobné, takže som pila prevažne vodu z vodovodu a chcem sa preto spýtať, môže to mať vplyv na dieťatko? Je to moje prvé tehotenstvo, takže táto informácia ma zasiahla a veľmi sa bojím, čo to môže obnášať. Samozrejme oddnes do opravy našej vody budem pit uz len balené vody, ale napriek tomu Vás prosím o názor… vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nepíšete aké mikroorganizmy boli nájdené vo Vašej vode, bežné črevné baktérie môžu spôsobiť maximálne hnačkové ochorenie, ale plod neohrozia.
  Jediné nebezpečenstvo pre tehotné by znamenala listerióza, ale predpokladám, že to by Vás špeciálne na to upozornili.

 • Sono

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den chodim k jednemu nemenovanemu gynekologovy a ten mi proste nikdy nepovie kolko moje dieta vazi ani meria a som stoho velmi nestastna v 29/6 tt som bola na sone BPDxFOCD:79-31/6,TADxAPD:256-29/5,FL:57-29/3 dalo by sa stohto usudit kolko vazi alebo meria??..dakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to úplne zbytočná informácia, lebo váha plodu je iba odhad a je to úplne jedno, či váži v 30. týždni odhadom kilo a pol alebo kilo 35, alebo kilo 80.
  Doležité je, že plod je symetrický a rozmery sú v norme.

 • ultrazvuk v 20týždni

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,

  žijem v zahraničí v Holandsku a tu robia sóno v 20týždni ako nejaké špecialne, kde všetko merajú a kontrolujú. No a zistila pani doktorka, že malinké je ževraj nejaké menšie, povedala nie extremne,ale je.Ale hnevá ma to, že nepovedala koľko meria. Fotku čo nám dala tak je tam zobrazené celé babatko a písané je tam 13,6cm. Pýtala sa, že kto vypočítal taký dátum porodu 02.11.2011 , lebo jej podla toho merania vyšlo 21.11.2011. Chcela by som sa vás opýtať, či je možné, že sa pomýlili vo vypočte porodu? A ešte jedna informácia, moj priatel v tom čase bol stále v Holandsku a boli sme spolu len jeden týžden s toho mesiaca,ktorí je od 11.02.2011 do 18.02.2011 mám stým oboznámit aj pani doktorku tu? Súvisi to stým, že je zle vypočítaný dátum porodu? Ďakujem velmi pekne za skorú odpoveď. Zuzana.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  najpresnejší dátum porodu je stanovený podľa ultrazvuku v I. trimestry najlepšie v 9. týždni. Dátum podľa poslednej menštruácie je nepresný, lebo až 40% žien udá nesprávny dátum, alebo má menštruáciu nepravideľnú.
  Takže je potrebné vypočítať termín podľa prvého UZV a ak je dieťa menšie už v 20: týždni tak je potrebná genetická konzultácia.