Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,513 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Voda

  , Autor:

  Dobrý deň, prosím Vás, moja Dr. má tento týždeň dovolenku, idem k nej na kontrolu budúci týždeň (to budem v 11.tt) a dnes nám v bytovke prišiel výsledok rozboru pitnej vody. A zistenie - naša voda nie je pitná (hodnotenie nevhodné pri: Kultivovateľné mikroorganizmy). Dostala som extrémny strach, pretože ja nepijem veľmi sladené vody alebo niečo podobné, takže som pila prevažne vodu z vodovodu a chcem sa preto spýtať, môže to mať vplyv na dieťatko? Je to moje prvé tehotenstvo, takže táto informácia ma zasiahla a veľmi sa bojím, čo to môže obnášať. Samozrejme oddnes do opravy našej vody budem pit uz len balené vody, ale napriek tomu Vás prosím o názor… vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nepíšete aké mikroorganizmy boli nájdené vo Vašej vode, bežné črevné baktérie môžu spôsobiť maximálne hnačkové ochorenie, ale plod neohrozia.
  Jediné nebezpečenstvo pre tehotné by znamenala listerióza, ale predpokladám, že to by Vás špeciálne na to upozornili.

Podobné otázky

 • Kozmetika v tehotenstve

  , Autor: Hami

  Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Som v treťom trimestri a začala som používať kozmetiku, pri ktorej neviem či je úplne vhodná v tehotenstve. Nemam nejak problematickú pleť,skôr to používam ako dennú rutinu, starostlivosť o pleť.

  Jedná sa o kozmetiku:

  The Ordinary Argireline Solution 10% Sérum
  https://www.douglas.sk/p/the-ordinary-argireline-solution-10-015558

  Revox Just HYALURONIC ACID 5% Hydrating fluid Sérum
  https://www.douglas.sk/p/revox-just-hyaluronic-acid-5-hydrating-fluid-614339

  Revox JUST Daily Sun Shield SPF50 Opaľovací krém
  https://www.douglas.sk/p/revox-just-daily-sun-shield-spf50-175347

  Revox Just Collagen amino acids+HA Pleťová voda
  https://www.douglas.sk/p/revox-just-collagen-amino-acids-ha-706597

  The Ordinary - Glucoside Foaming Cleanser - Jemná čistiaca pena na tvár - 150 ml
  https://cosibella.sk/sk/products/the-ordinary-glucoside-foaming-cleanser-jemna-cistiaca-pena-na-tvar-150-ml-16798

  Za odpoveď veľmi pekne ďakujem lebo už som strávila týmto hľadaním strašne veľa času :) ďakujem ďakujem :)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pozrel som si zloženie prípravkov a nenašiel som tam žiadne podozrivé látky, ktoré by boli potenciálne ohrozujúce. Nazdávam sa, že opaľujúci krém teraz nevyužijete.

 • glukozovy test

  , Autor: Mimi1809

  Dobry den prajem, moze Euthyrox 50mg ovplyvnit vysledmy glukozoveho oralneho testh, ked si ho dam s vodou nalacno asi hodinu pred prvym odberom krvi, prosim? A naozaj sa pred tym testom nesmie ani pit cistu vodu? Byva mi dost casto zle a mavam nizky tlak.

 • Anhydramnion

  , Autor: VK333

  Dobrý deň, na Sone v 20.TT mi bol zistený nedostatok plodovej vody= anhydramnion, týždeň som ležala v nemocnici nasadili mi ATB, mierne zvýšené CRP sa upravilo, ale plodová voda sa za ten týždeň vôbec neudržala, stále odtekala. Ostatné výsledky sú dobré. Plod vyzerá byť podľa sona zatiaľ vývojovo v poriadku, viem aké sú tam zlé prognózy pre ďalší vývoj. Chcem sa spýtať, aký postup Resp. riešenie by ste navrhovali. A či je tam možnosť, predčasného ukončenia tehotenstva do 24.Tt z dôvodu anhydramnionu a zlej prognózy. Za odpoveď vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno, predčasný odtok plodovej vody pred životaschopnosťou plodu je u nás jedna z indikácií ukončenia tehotnosti, pretože okrem veľmi nepriaznivej prognózy pre plod plod pri nedostatku plodovej vody (nedostatočný vývin pľúc), hrozí aj infekcia matky (viď poľské prípady).
  Lekári by mali s Vami (a s partnerom) podrobne prekonzultovať všetky možnosti, jedna z nich je aj ukončenie tehotnosti.

 • Bola som tehotná ?

  , Autor: Beatris

  Dobrý deň, chcem sa opýtať a dúfať že to tak neni včera ráno som mala krv-bez menštruácie tu som už mala.. brala som to ok tak bude 2 krát
  Podvečer sa mi točila dookola hlava asi 2 hodiny a večer som mala kŕče.. ráno som sa zobudila celá mokrá pyžamo posteľ vôbec to nepáchne a je toho dosť veľa a cítila som to iste co pri odtekanie vody prvého bábätka, prosím povedzte mi že sa nič vážne nestalo ????

 • Málo plodovej vody

  , Autor: VK333

  Dobrý deň, som v 20.TT a dnes som začala krvácať. Bola som na pohotovosti a tam mi doktor povedal, že plod je v poriadku aj pohyby aj srdiečko, len sa mu zdá málo plodovej vody. Pichli mi niečo na zastavenie krvácania. Pýtal sa ma ci genetické testy boli v poriadku - áno boli.
  O 4 dní idem na podrobnejšie SONO, že sa uvidí tam. Mávam aj výtok, niekedy dosť intenzívny vodnatý až som sa obávala ci nie plodová voda, ale keď som bola na oddelení povedali ze to voda nie je. Vtedy som mala aj dosť plodovej vody ešte - je tomu rozdiel 2 týždne. Aké to môže mať dopady na plod a priebeh tehotenstva a je možné, že za dva týždne mi pomaly odtekala plodová voda namiesto vodnateho výtoku?
  Za odpoveď vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak Vám naozaj odteká plodová voda v 20. týždni tak je prognoza pre tehtoenstvo veľmi neistá až nepriaznivá. Hrozí infekcia v maternici, a pri nedostatku plodovej vody hrozí porucha vývoja pľúc plodu.