Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,163 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • priecna poloha

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor. Moze nastat predcasny porod, ak je babetko v priecnej polohe (utz mi bol robeny na konci 31tt)? V poslednej dobe mi casto tvrdne brucho, niekedy az bolestivo. Momentalne som v 33tt. Este by som na Vas mala jednu otazku. V ktorom tyzdni sa zvykne robit sekcia ak je plod v takejto nevyhovujucej polohe?
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  priečna poloha je pre plod riziková aj v tehotnosti, pretože priečne roztiahnutie maternice može sposobovať bolesti aj horšiu výživu plodu (kvoli cievnemu zásobeniu), može hroziť aj mierne zvýšené riziko odtoku plodovej vody.
  My robíme plánované sekcie v ukončenom 38. týždni, a to aj u priečnych polohách.

Podobné otázky

 • Nízko uložená placenta

  , Autor: Any_

  Dobrý deň, som v 33tt, mám nízko uloženú placentu a bábätko je priečne uložené je ešte nejaká šanca ze placenta vyjde vyššie? Nepredstavuje to pre bábätko nejaké komplikácie ak je takto otočené?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  závisí na tom, ako nízko je placenta uložená. Ak prerastá na obe strana kanála krčka maternice, tak sa zrejme už nevytiahne a budete musieť rodiť cisárskym rezom. Ak sa vytiahne viac ako 20 mm od bránky, tak je prirodzený pôrod možný a bezpečný.
  Priečna poloha plodu v termíne pôrodu je pomerne zriedkavá, vyskytuje sa iba v 1% prípadov. Väčšina plodov sa pred termínom otočí do pozdlžnej polohy hlavičkou alebo zadočkom. Ak by plod ostal priečne, je indikovaný pôrod plánovaným cisárskym rezom v 39. týždni, alebo pri začiatku pôrodu. Ak by Vám odtiekla plodová voda, je dôležitý rýchly príchod do pôrodnice.

 • Priečna poloha dvojičky pod rebrami

  , Autor: Katelicha

  Dobrý deň prajem, prosím Vás, aktuálne som 34+3 s dvojičkami a jedna dvojička je menšia o vyše dva týždne s cca 1840g (hypotrofia) a je uložená pod rebrami v priečke. Pichli mi už aj kortikoidy kvôli rastu a ak by som predčasne porodila.
  Problém je, že každú hodinu sa musím aspoň posadiť, aby sa troška presunula z pod rebier, lebo ma to boli (cez deň, aj v noci). Neobmedzujem ju ja v raste, nemôže mať z toho nejaké následky, že ju utláčam? Lekár mi povedal, že ak by prestala rásť, musia ísť cisárskym von (zatiaľ pomaly ale priberá), len tieto rebrá sú veľmi bolestivé posledné dni, poradňu mám o týždeň a neviem či čakať, ako ja to vydržím, len či jej s tým nemôžem nejako ublížiť, placentu má v predu a druhá dvojička v zadu a je uložená pekne dole hlavičkou a rastie lepšie.
  Ďakujem za akúkoľvek radu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  rast plodu je ovplyvnený predovšetkým funkciou placenty a nie "priestorom" v maternici alebo útlakom. Ak máte jednovaječné dvojíčky, je možné, že sa "nespravodlivo" delia o spoločnú placentu, teda jedna má z nej väčšiu časť a druhá menej, preto je menej živená a pomaly rastie. Sleduje sa rozdiel vo váhe plodov v percentách a podľa toho sa postupuje. Rast plodu nevieme nijako terapeuticky ovplyvniť, preto jediný postup je ten, že sa plody sledujú ultrazvukom a pri zhoršení stavu sa predčasné porodia.

 • Priečna poloha plodu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  som prvorodička (21 rokov), v 22 týždni tehotenstva, moje dieťatko je v priečnej polohe od začiatku. Doktor povedal,že je aj menšie, ako má byť.V tejto polohe sa mu nedalo určiť ani pohlavie,lebo tam má málo miesta a nožičky skrčené. Čítala som, že táto poloha má zvýšené riziko rastového spomalenia plodu (priečne roztiahnutie maternice zhoršuje výživu plodu), a pôrod sa musí viesť cisárskym rezom.Väčšina mamičiek malo zo začiatku normálnu polohu hlavičkou dole, a neskor sa im zvyklo pretočiť priečne a potom znovu naspäť. Ja sa bojím, že ak od začiatku je v priečnej polohe, a ak v nej ostane aké to môže mať následky na dieťatko. Dieťatko ma veľmi kope, roztláča, a stále na tých istých miestach, tak viem že je stále tak isto, pohyby sú veľmi intenzívne, ako keby sa chcelo aj napraviť a nedá sa mu. Bruško mi rastie skôr do strán, a ani to skoro nevidno že som tehotná. Mám z toho zmiešané pocity. Prosím Vás, aké to môže mať následky na dieťatko, ak by ostalo v priečnej polohe?
  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v 22. týždni je poloha plodu v naprostej vačšine prípadov nestabilná, mení sa v čase pomerne rýchlo, plod sa otáča.
  Ak je zafixovaná priečna poloha malo by to mať nejakú príčinu, teoreticky nejakú vadu maternice, ale naozaj v 22. týždni to skor je iba náhoda, že vždy pri vyšetrení je plod priečne.
  Nič sa nedá robiť, zatiaľ iba sledovať ultrazvukom polohu. Pred porodom sa možno pokúsiť o obrat plodu, ak má porodník s tým skúsenosti.

 • priecna poloha plodu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor,

  som v 32. tt. a vcera som bola na ultrazvukovom vysetreni, kde my zistili, ze plod lezi v priecnej polohe. Pri poslednom ultrazvuku v 28. tt. bolo hlavickou dole, ale opat sa otocilo. Hlavicku mam na pravej strane pod rebrami a nohy na lavej strane brucha. Pan doktor mi povedal, ze u zien prvorodiciek je to nezvycajne. Co moze byt pricinou, preco sa babo v tejto polohe drzi? Je este sanca a do ktoreho tyzdna sa moze este otocit hlavickou dolu? Existuju nejake metody ako babätko "donutit", aby sa troska pretocilo, ked ma pravdepodobne este dost miesta? Je to nebezpecne pre porod a ohrozuje tato poloha nejako babätko? Pri vysetreni bolo vsetko v poriadku, babatko sa nachadza v strednej linii vyvoja, vazi 1800 g. Dalsie vysetrenie mam za 4 tyzdne a samozrejme moj gynekolog mi povedal, aby som sa neznepokojovala, ze sa babätko musi tak alebo tak otocit.
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v 32. týždni ešte nie je poloha plodu stabilizovaná a može sa plod pretočiť, a možno sa už aj pretočil. Avšak cca. 1% tehotnosti je komplikovaných priečnou polohou až do porodu. Táto poloha má zvýšené riziko rastového spomalenia plodu (priečne roztiahnutie maternice zhoršuje výživu plodu), a porod sa musí viesť cisárskym rezom.
  cvičenie nepomáha, ale plod sa dá otočiť rukami, mal by to robiť skúsený porodník pod ultrazvukvou kontrolou.

 • Priecna poloha

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor znova sa na vas obraciam a radu. Som 32. tt a minuly tyzden som absolvovala sono. Tu su vysledky:
  TT: 31tt
  BPD:82mm
  FL:58mm
  Akcia:+
  Poloha: situs.trans. II
  AFV v norme
  Placenta: Anterior II
  Cirkulacia v norme
  Zaroven som bola upozornena ze akonahle by mi zacala odtekat plodova voda alebo zacnu kontrakcie hned aby som isla do porodnice, lebo ze tam hrozia vazne komplikacie. Vcera som bola v poradni u mojej dr. Ta ma este viac vystrasila ze porod mi hrozy kazdy den. Do knizky mi napisala: Pulp: krcok 2,5 cm. CLX do 1/2 pre hruby prst. Kay je vas nazor? Naozaj mozem uz hocikedy porodit? A babatko by uz bolo vyvinute? Co by mu hrozilo? Vopred vam dakujem. Denisa

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  dieťa je priečne, ak sa mu nezmení poloha, budete zrejme rodiť cisárskym rezom. Nález na krčku je normálny a nezdá sa, že by hrozil predčasný porod.