Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,583 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • priecna poloha plodu

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den pan doktor,

    som v 32. tt. a vcera som bola na ultrazvukovom vysetreni, kde my zistili, ze plod lezi v priecnej polohe. Pri poslednom ultrazvuku v 28. tt. bolo hlavickou dole, ale opat sa otocilo. Hlavicku mam na pravej strane pod rebrami a nohy na lavej strane brucha. Pan doktor mi povedal, ze u zien prvorodiciek je to nezvycajne. Co moze byt pricinou, preco sa babo v tejto polohe drzi? Je este sanca a do ktoreho tyzdna sa moze este otocit hlavickou dolu? Existuju nejake metody ako babätko "donutit", aby sa troska pretocilo, ked ma pravdepodobne este dost miesta? Je to nebezpecne pre porod a ohrozuje tato poloha nejako babätko? Pri vysetreni bolo vsetko v poriadku, babatko sa nachadza v strednej linii vyvoja, vazi 1800 g. Dalsie vysetrenie mam za 4 tyzdne a samozrejme moj gynekolog mi povedal, aby som sa neznepokojovala, ze sa babätko musi tak alebo tak otocit.
    Dakujem za odpoved.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    v 32. týždni ešte nie je poloha plodu stabilizovaná a može sa plod pretočiť, a možno sa už aj pretočil. Avšak cca. 1% tehotnosti je komplikovaných priečnou polohou až do porodu. Táto poloha má zvýšené riziko rastového spomalenia plodu (priečne roztiahnutie maternice zhoršuje výživu plodu), a porod sa musí viesť cisárskym rezom.
    cvičenie nepomáha, ale plod sa dá otočiť rukami, mal by to robiť skúsený porodník pod ultrazvukvou kontrolou.

Podobné otázky

  • Nízko uložená placenta

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, som v 33tt, mám nízko uloženú placentu a bábätko je priečne uložené je ešte nejaká šanca ze placenta vyjde vyššie? Nepredstavuje to pre bábätko nejaké komplikácie ak je takto otočené?

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    závisí na tom, ako nízko je placenta uložená. Ak prerastá na obe strana kanála krčka maternice, tak sa zrejme už nevytiahne a budete musieť rodiť cisárskym rezom. Ak sa vytiahne viac ako 20 mm od bránky, tak je prirodzený pôrod možný a bezpečný.
    Priečna poloha plodu v termíne pôrodu je pomerne zriedkavá, vyskytuje sa iba v 1% prípadov. Väčšina plodov sa pred termínom otočí do pozdlžnej polohy hlavičkou alebo zadočkom. Ak by plod ostal priečne, je indikovaný pôrod plánovaným cisárskym rezom v 39. týždni, alebo pri začiatku pôrodu. Ak by Vám odtiekla plodová voda, je dôležitý rýchly príchod do pôrodnice.

  • Priečna poloha plodu

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    som prvorodička (21 rokov), v 22 týždni tehotenstva, moje dieťatko je v priečnej polohe od začiatku. Doktor povedal,že je aj menšie, ako má byť.V tejto polohe sa mu nedalo určiť ani pohlavie,lebo tam má málo miesta a nožičky skrčené. Čítala som, že táto poloha má zvýšené riziko rastového spomalenia plodu (priečne roztiahnutie maternice zhoršuje výživu plodu), a pôrod sa musí viesť cisárskym rezom.Väčšina mamičiek malo zo začiatku normálnu polohu hlavičkou dole, a neskor sa im zvyklo pretočiť priečne a potom znovu naspäť. Ja sa bojím, že ak od začiatku je v priečnej polohe, a ak v nej ostane aké to môže mať následky na dieťatko. Dieťatko ma veľmi kope, roztláča, a stále na tých istých miestach, tak viem že je stále tak isto, pohyby sú veľmi intenzívne, ako keby sa chcelo aj napraviť a nedá sa mu. Bruško mi rastie skôr do strán, a ani to skoro nevidno že som tehotná. Mám z toho zmiešané pocity. Prosím Vás, aké to môže mať následky na dieťatko, ak by ostalo v priečnej polohe?
    Ďakujem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    v 22. týždni je poloha plodu v naprostej vačšine prípadov nestabilná, mení sa v čase pomerne rýchlo, plod sa otáča.
    Ak je zafixovaná priečna poloha malo by to mať nejakú príčinu, teoreticky nejakú vadu maternice, ale naozaj v 22. týždni to skor je iba náhoda, že vždy pri vyšetrení je plod priečne.
    Nič sa nedá robiť, zatiaľ iba sledovať ultrazvukom polohu. Pred porodom sa možno pokúsiť o obrat plodu, ak má porodník s tým skúsenosti.