• Priečna poloha plodu

    Dobrý deň,
    som prvorodička (21 rokov), v 22 týždni tehotenstva, moje dieťatko je v priečnej polohe od začiatku. Doktor povedal,že je aj menšie, ako má byť.V tejto polohe sa mu nedalo určiť ani pohlavie,lebo tam má málo miesta a nožičky skrčené. Čítala som, že táto poloha má zvýšené riziko rastového spomalenia plodu (priečne roztiahnutie maternice zhoršuje výživu plodu), a pôrod sa musí viesť cisárskym rezom.Väčšina mamičiek malo zo začiatku normálnu polohu hlavičkou dole, a neskor sa im zvyklo pretočiť priečne a potom znovu naspäť. Ja sa bojím, že ak od začiatku je v priečnej polohe, a ak v nej ostane aké to môže mať následky na dieťatko. Dieťatko ma veľmi kope, roztláča, a stále na tých istých miestach, tak viem že je stále tak isto, pohyby sú veľmi intenzívne, ako keby sa chcelo aj napraviť a nedá sa mu. Bruško mi rastie skôr do strán, a ani to skoro nevidno že som tehotná. Mám z toho zmiešané pocity. Prosím Vás, aké to môže mať následky na dieťatko, ak by ostalo v priečnej polohe?
    Ďakujem.

    Dobrý deň,
    v 22. týždni je poloha plodu v naprostej vačšine prípadov nestabilná, mení sa v čase pomerne rýchlo, plod sa otáča.
    Ak je zafixovaná priečna poloha malo by to mať nejakú príčinu, teoreticky nejakú vadu maternice, ale naozaj v 22. týždni to skor je iba náhoda, že vždy pri vyšetrení je plod priečne.
    Nič sa nedá robiť, zatiaľ iba sledovať ultrazvukom polohu. Pred porodom sa možno pokúsiť o obrat plodu, ak má porodník s tým skúsenosti.