Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • klebsiella pneumoniae

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, momentálne som v 33. týždni tehotenstva a vo výtere z pošvy mi zistili baktériu klebsiella pneumoniae. Chcela by som sa spýtať čo môže táto baktéria spôsobiť v tehotenstve a či má nejaký negatívny vplyv na dieťa. Je nutné ju liečiť anitibiotikami? Bol mi nasadený Unasyn, po ktorom sa mi však trochu horišie dýchalo, tak som ho prestala brať.
  Ďakujem

Podobné otázky

 • Vaginálne čapíky v tehotenstve

  , Autor: Silvia M.

  Dobrý deň, zaujíma ma či predstavuje riziko pre dieťa užívanie vaginálnych cipkov Ginexid (predpis na Klebsiella pneumoniae z pošvy) , som v 28tt tehotenstva. Vďaka.

 • Liečba Macmirorom v tehotenstve nezaberá

  , Autor: annie1234

  Dobrý deň pán profesor,

  Momentálne som v 24.týždni tehotenstva. Od začiatku tehotenstva (vlastne už aj dlho predtým, ale pred tehotenstvom som sa tým nejako nezaoberala, viem moja chyba )mám problémy so svrbením pošvového vchodu, užívam probiotiká lactofeel od začiatku tehotenstva. Prvá kultivácia bola robená tesne predtým ako som zistila, že som tehotná, tam mi vyšlo že mi chýbajú laktobacily a boli doporučené len probiotiká.
  V 14.týždni som 1.krát brala Macmiror komplex vaginálne 7 dní kvôli tomu že mi v kultivácii vyšiel streptokok a tiež klebsiella pneumoniae (subjektívne ťažkosti som pociťovala opäť svrbenie ), cca v 19.týždni mi bol opäť nasadený Macmiror vaginálne na 7 dní kvôli rovnakému nálezu a opäť subjektívne ťažkosti boli svrbenie.
  Liečba mi vždy zaberie tak na 2 týždne kedy nepociťujem ani svrbenie ani nemám žiadny výtok. Potom sa vždy vráti svrbenie a tiež belavý výtok, ktorý som ale ja nikdy nepovažovala za problém, pretože ho pozorujem “celý život”.
  Pred týždnom som bola aj na pohotovosti kvôli podozreniu na iný problém a ordinujúci doktor mi predpísal polygynax na 7 dní kvôli nažltlému výtoku v pošve ( ktorý som mala ale iba 2 dni) no moja doktorka mi ho zakázala aplikovať, povedala že si mám zatiaľ ( do najbližšej poradne ) aplikovať iba vaginálne probiotiká lactofeel ( ktoré užívam pravidelne ).
  O týždeň ma čaká ďalšia poradňa a opäť pociťujem svrbenie čiže predpokladám že zase mi vyjde z kultivácie to isté a bude mi nasadený macmiror.
  Chcem sa opýtať, keďže mi to moja lekárka zrejme nevie úplne preliečiť a vždy sa mi to po chvíli vráti, je tento stav nebezpečný z hľadiska nejakého možného zápalu ? Moja doktorka sa k tomu nevyjadruje hoci som sa jej už opakovane pýtala, či by mi mohol hroziť predčasný pôrod resp.iné komplikácie ak sa to úplne neprelieči. Ordinujúci doktor na pohotovosti (ktorý mi predpísal polygynax) ma ale vystrašil tým, že ak sa ten nález úplne neprelieči môže hroziť predčasný odtok plodovej vody a zápal plodových obalov.
  Dúfam, že som to nenapísala veľmi chaoticky a dá sa z toho pochopiť pointa . Ďakujem za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  presne ste obeťou zbytočného naberania kultivácií a následnej chaotickej liečby s vyhubením prirodzenej flory.
  Kúpte si mastičku proti mykoze (ideálne Jenamazol 2%) a natierajte si vchod pošvy dlhodobo aspoň 14 dní, stav by sa mal postupne upraviť. Probiotiká si určite dávajte ďalej.

 • streptokok agal.

  , Autor: miriatko

  Dobry den, pan doktor. Chcela by som sa spytat, uz predtym som Vam pisala, ze mam
  streptokoka agal. v posve. Bol mi zisteny v 10tt, lekar liecil betadinom, a teraz v 31tt tam bol opat, lekar povedal, ze ak tam bude aj v 36tt ( co pravdepodobne bude ), tak mi daju pri porode ATB. Pri poslednej kultivacii mi boli zistene aj kvasinky candida. Lekar mi dal MACMIROR 500 na vkladanie. Uz predtym som sa stazovala na stazene mocenie, ale chemicky bol moc vzdy cisty, dokonca aj sedimentacie boli negat. V utorok som predsa len poziadala o kultivacie mocu. Z kultivacie vyslo, ze mam streptokoka agal. v moci. Moc som naberala do cistej sterilnej ampulky, predtym som sa dokladne umyla zospodu, ale chcem sa spytat, kedze si vecer vkladam macmiror do posvy, rano pochopitelne steka, aj ked som sa umyla, aj tak sa mi dostal do mocu. Je mozne, ze ten streptokok sa dostal takymto sposobom do mocu? Uz 8 rokov sa liecim na infekty mocoveho mechura ( klebsiella pneumoniae, e-coli ), ale nikdy som nemala v moci streptokoka, aj ked v posve som ho mala. Lekar mi dal dnes ne ten nalez v moci OSPAMOX 500. Dakujem za skoru odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  preto sa streptokokus v pošve nelieči, lebo sa VŽDY vráti. Samozrejme, ak je v moči, tak je potrebná antibitoická liečba, moč má byť sterilný.