Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • streptokok agal.

  , Autor: miriatko

  Dobry den, pan doktor. Chcela by som sa spytat, uz predtym som Vam pisala, ze mam
  streptokoka agal. v posve. Bol mi zisteny v 10tt, lekar liecil betadinom, a teraz v 31tt tam bol opat, lekar povedal, ze ak tam bude aj v 36tt ( co pravdepodobne bude ), tak mi daju pri porode ATB. Pri poslednej kultivacii mi boli zistene aj kvasinky candida. Lekar mi dal MACMIROR 500 na vkladanie. Uz predtym som sa stazovala na stazene mocenie, ale chemicky bol moc vzdy cisty, dokonca aj sedimentacie boli negat. V utorok som predsa len poziadala o kultivacie mocu. Z kultivacie vyslo, ze mam streptokoka agal. v moci. Moc som naberala do cistej sterilnej ampulky, predtym som sa dokladne umyla zospodu, ale chcem sa spytat, kedze si vecer vkladam macmiror do posvy, rano pochopitelne steka, aj ked som sa umyla, aj tak sa mi dostal do mocu. Je mozne, ze ten streptokok sa dostal takymto sposobom do mocu? Uz 8 rokov sa liecim na infekty mocoveho mechura ( klebsiella pneumoniae, e-coli ), ale nikdy som nemala v moci streptokoka, aj ked v posve som ho mala. Lekar mi dal dnes ne ten nalez v moci OSPAMOX 500. Dakujem za skoru odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  preto sa streptokokus v pošve nelieči, lebo sa VŽDY vráti. Samozrejme, ak je v moči, tak je potrebná antibitoická liečba, moč má byť sterilný.

Podobné otázky

 • streptokok

  , Autor: miriatko

  Dobry den, pan doktor, uz som Vam pisala ohladom streptokoka v posve. Minuly tyzden - 30tt, mi prisli vysledky z kultivacie a streptokok agal.tam bol znova, doktor povedal, ze mi potom bude robit testy opat v 36 tt, ale mala som tam aj kvasinky candida, nechapem, predtym som to nemala a sex s manzelom nemam, hygienu dodrziavam. Doktor mi dal na preliacenie macmiror 500 complex, trapi ma vsak pobolievanie mocovej rury na samom spodku, chcem sa opytat, v minulosti som mavala infekty mocovych ciest ( e-coli, klebsiella pneumonie¨), ale to som mavala ine bolesti pri moceni. Je mozne, ze mam mocovu ruru podrazdenu tymi kvasinkami, alebo je mozne, ze mi presiel streptokok do mocovej rury? Uz predtym som mala stazene mocenie, urobili mi sedimentacie, kt. boli negativne,cize absolutne ziadne zapalove zmeny, ale kultivacie mi nerobili. Streptokok v moci sa da zistit len kultivaciou? Doktor mi povedal, ze streptokok v posve moze dieta ohrozit len pri porode, ale co ak je streptokok v mocovej rure, moze ohrozit dieta? Este sa chcem opytat, pri porode, ak je pritomny streptokok sa davaju do zily antibiotika, a ak sa nestihnu podat vcas a dieta pride do kontaktu s bacilom, co sa mu stane? Bojim sa o svoje dietatko.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Streptokok agalactiae je NORMALNOU POŠVOVOU FLOROU u cca. 30% žien a nie je treba ho liečiť, ak je v pošve, ak je v moči to je niečo iné. Ak Vás aj preliečia do 6. týždňov sa Vám aj tak vráti.
  Až pri porode je potrebné da´t antibiotiká.