Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • dilatácia mozgových komôr

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať čo je hraničná dilatácia mozgových komôr do 8mm, nakoľko som v 18týždni a v 6 dni tehotenstva. Je to normálne alebo je to problém? Je bábätko v poriadku a nie je nijako ohrozené tehotenstvo? Ďakujem za úrpimnosť.

Podobné otázky

 • choroba v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň prajem pán doktor. Som v 34tt a ochorela som - zápal sliznice hltana, bolesť mandlí, zväčšené lymf.uzliny na krku a k tomu zvýšená teplota do 37,6 st. Nasadený som mala Bioparox a kloktala som si hrdlo aj slanou vodou, dostatok tekutín. Mám otázku, mohol by tento zápal maŤ negatívny vplyv na bábätko? Napr. že by mohla z tejto choroby nastať aj dilatácia mozg. komôr? V akých prípadoch by mohla dilatácia mozg. komôr nastaŤ. Ďakujem, pekné Vianoce.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takouto bežnou virózou ochorie skoro každá tehotná a nič to neznanemán. Dilatácia mozgových komor vzniká pri poruche odtekania mozgového moku a má to viac príčin, ale určite to nevzniká po banálnej infekcii.

 • genetika - áno/nie?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pán doktor. Čakám druhé bábo, som v 10tt.Pri prvom tehotenstve som neabsolvovala genetický skríning, AfP (moja p. dr. dáva na rozhodnutie pacientkám, či chcú, či nie, vtedy som to odmietla). malému však bolo zistené v 30tt na ultrazvuku hraničná dilatácia mozg. komor, ktorá chvalabohu sa dala do normálu vekom dieťaťa, v 1. r. života už to bolo všetko v norme. Teraz pri druhom tehotenstve, neviem sa rozhodnúť, či absolvovať genetické testy (teraz sa robia v 12tt a v 15tt + špeciálny ultrazvuk). AKY MATE NAZOR NA GENET. TESTY, TREBA ABY ICH ZENA ABSOLVOVALA VZDY (AJ KED NAPR. BY NESLA NA ZAKROK). IDE MI O TO, CI AK BY SA TESTAMI NIECO ZISTILO, CI POTOM PRENATALNA STAROSTLIVOST JE O TO VIAC ZVYSENA A VIAC ZENA SLEDOVANA AZ DO PORODU...A ešte ma zaujíma, čo sposobuje dilatáciu mozg. komor? Mám 33 r., druhé tehotenstvo, v rodine ani u manžela, ani u mňa neboli žiadne genetické vady, preto som nerozhodná, či mám absolvovať testy, alebo nie, chcem sa vyhnúť prípadnému stresu, pretože testy nepotvrdia 100% riziko vád, to by možno potvrdila až amniocentéza (na kt. by som určite nešla, bola som svedkom pri prvom tehotenstve, kedy žene po amniocent. praskla plodová voda a bol problém...) Ďakujem za Váš čas a názor.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  skríningové testy dokážu dva stavy - chromozomálnu vadu /najčastejšie Downov syndrom/ a rázštepovú vadu chrbtice alebo brucha.
  Oba tieto stavy sú neriešiteľné a doporučuje sa ukončenie tehotnosti.
  Ak vy ukončenie odmietate a ste ochotná sa celý život starať o postihnuté dieťa, potom sú pre Vás tieto testy zbytočné. Stači bežný ultrazvukový skríning.
  Hraničná dilatácia mozgových komor je nejasný stav, ktorý v naprostej vačšine nič neznamená. Sleduje sa iba preto, aby sa vylúčil nárast dilatácie a vznik hydrocefalu.