Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,458 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • genetika - áno/nie?

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, pán doktor. Čakám druhé bábo, som v 10tt.Pri prvom tehotenstve som neabsolvovala genetický skríning, AfP (moja p. dr. dáva na rozhodnutie pacientkám, či chcú, či nie, vtedy som to odmietla). malému však bolo zistené v 30tt na ultrazvuku hraničná dilatácia mozg. komor, ktorá chvalabohu sa dala do normálu vekom dieťaťa, v 1. r. života už to bolo všetko v norme. Teraz pri druhom tehotenstve, neviem sa rozhodnúť, či absolvovať genetické testy (teraz sa robia v 12tt a v 15tt + špeciálny ultrazvuk). AKY MATE NAZOR NA GENET. TESTY, TREBA ABY ICH ZENA ABSOLVOVALA VZDY (AJ KED NAPR. BY NESLA NA ZAKROK). IDE MI O TO, CI AK BY SA TESTAMI NIECO ZISTILO, CI POTOM PRENATALNA STAROSTLIVOST JE O TO VIAC ZVYSENA A VIAC ZENA SLEDOVANA AZ DO PORODU...A ešte ma zaujíma, čo sposobuje dilatáciu mozg. komor? Mám 33 r., druhé tehotenstvo, v rodine ani u manžela, ani u mňa neboli žiadne genetické vady, preto som nerozhodná, či mám absolvovať testy, alebo nie, chcem sa vyhnúť prípadnému stresu, pretože testy nepotvrdia 100% riziko vád, to by možno potvrdila až amniocentéza (na kt. by som určite nešla, bola som svedkom pri prvom tehotenstve, kedy žene po amniocent. praskla plodová voda a bol problém...) Ďakujem za Váš čas a názor.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    skríningové testy dokážu dva stavy - chromozomálnu vadu /najčastejšie Downov syndrom/ a rázštepovú vadu chrbtice alebo brucha.
    Oba tieto stavy sú neriešiteľné a doporučuje sa ukončenie tehotnosti.
    Ak vy ukončenie odmietate a ste ochotná sa celý život starať o postihnuté dieťa, potom sú pre Vás tieto testy zbytočné. Stači bežný ultrazvukový skríning.
    Hraničná dilatácia mozgových komor je nejasný stav, ktorý v naprostej vačšine nič neznamená. Sleduje sa iba preto, aby sa vylúčil nárast dilatácie a vznik hydrocefalu.