Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,164 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Ultrazvukové vyšetrenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Chcela by som sa Vás opýtať čo je to znížena echogenita.Bola som na ultrazvukovom vyšetrení a doktor mi nič konkretne nepovedal. Som v 19.týždni tehotenstva a mám obavy. Ďakujem za odpoveď.

Podobné otázky

 • Ultrazvuk

  , Autor: Alžbeta11111

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či je v poriadku ak absolvujem v 21 tt dva dni po sebe ultrazvuk, jeden klasicky u svojho gynekológa a jeden špeciálny morfologicky v inej ambulancii. Nemôže to bábätku uškodiť? Ďakujem pekne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ultrazvukové vyšetrenie sa v tehotnosti považuje za bezpečné, ale ako každé vyšetrenie sa má robiť, iba ak má nejaký prínos a nemá sa robiť zbytočne.

 • Cinnost srdca

  , Autor: Mama_S22

  Dobry den, pan doktor. Som momentalne v stadiu tehotenstva 10+0 tt, pred troma tyzdnami bola uz viditelna aj akcia srdiecka. Dnes mi doktorka oznamila, ze ide o dvojicky, gestacny vek 8-9 tyzdnov, ale ze nevidi cinnost srdca ani u jedneho z babetiek a mam ist na potrat. Je prosim Vas nejaka sanca, ze by sa doktorka mylila a cinnost srdca sa objavi? Dakujem pekne. V.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite je potrebné počkať aspoň týždeň (ideálne 10 dní), a zopakovať ultrazvukové vyšetrenie. Ak plody nenarastú, a nedokáže sa akcia srdca, potom je naozaj istota, že odumreli. Je možné, že do týždňa si to príroda vyrieši a potratíte samovoľne.
  Ak by sa to preukázalo, že plody odumreli, určite nie je nutná kyretáž, máme na Slovensku už možnosti vyprázdnenia maternice pomocou liekov. Nie je nutný chirurgický výkon a jeho komplikácie.

 • 8 pozitívnych testov

  , Autor: Vl

  Dobrý deň prajem. Prosím vás pekne posledná menštruácia bola 29.5 do 2.6 a už v 16.6 mi vyšiel pozitívny test.... Testujem odvtedy každý deň aj
  s inými testami aby som mala istotou a každý je pozitívny, ale napriek tomu mi sestrička povedala, že to nieje možné ako mám sa báť? Môže ísť teda o tehotenstvo keďže mi vyšli toľko testov pozitívnych a každý deň alebo skôr o dáku chorobu? Predošla menštruácia bola v apríli na začiatku 5.a potom na konci 30.4 ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ste jednoznačne tehotná a zrejme dátum menštruácie nebol presný, pravdepodobne ste zakrvácala už ako tehotná. Je potrebné ultrazvukové vyšetrenie.

 • Časté ultrazvuky

  , Autor: Sima001

  Dobrý deň,

  Ako často je potrebné robiť ultrazvuk v tehotensve?
  Čakám prvé dieťa som v 15+5 tt a od začiatku tehotenstva mi boli pri každej poradni robené ultrazvuky. Prvý cca v 8 tt (vaginálny), v 11+4 tt, v 13 tt kvôli trisomi testom, kt. som si pre istotu dala spraviť, v 15+5 tt, ďalej ma čaká poradňa u môjho lekára v 20 tt a hneď v ten istý týžden som objednaná k špecialistovi na prenatálny skrínig plodu (kt. vraj trvá aj 20 min.).

  V 20 tt dosiahnem vek 35 r., kompletný trisomi test dopadol s výsledkom nízke riziko, prenatálny skrínig mi bol odporučený ak chcem mať istotu, že je všetko v poriadku.
  Od lekára som nemala priame vyjadrenie, či je všetko ok, alebo nie, ostatné výsledky vyzerali byť v norme.

  Mám mať obavu, ak budú dva ultrazvuky za jeden týždeň, z toho jeden bude tak dlhý? Nakoľko sa mi zdá, že je to často, je ultrazvuk bezpečný pre vývoj plodu a jeho mozgu? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hoci sa považuje ultrazvukové vyšetrenie za bezpečné, malo by sa robiť iba ak prináša nejaký osoh alebo má potenciál meniť naše postupy.
  Skríningovo sa odporúča iba 3x v tehotnosti - v 10. - 13. týždni, v 20.-22. týždni a po 30. týždni.
  Ešte sa robí aj po 36. týždni na zachytenie neskoršieho rastového zaostávania.

 • Žlčníkové kamene

  , Autor: lenka128

  Dobrý deň, chcem sa spýtať minulý rok 2.12.2022 som bola u lekárky kôli častejším bolestiam brucha, poslala ma na sono, ktoré mi bolo robené 9.2.2023 a podľa vyšetrenia mi vyšli,že mám žlčníkové kamene vo veľkosti 4mm. Minulý mesiac 13.1.2023 mi robila dr. usg brucha pretože mi meškala menštruácia ( na druhý deň 14.1. mi menštruácia prišla ) no moja otázka znie je možné,že práve toto sono vyšetrenie nemohlo zachytiť spomenuté kamene ? Na gynekologickom sone som mala brucho čisté, som z toho trošku zmätená a neviem či sa mám objednať na operáciu alebo nie.
  Ďakujem za odpoveď a pekný deň prajem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak dobre rozumiem otázke, tak gynekologička nenašla žlčníkové kamene, čo je logické, pretože ich nehľadala.
  Ultrazvukové vyšetrenie orgánov dutiny brušnej spadá do kompetencie rádiogiagnostika a nie gynekológa, u nás sa vyšetrujú iba orgány v malej panve.