• Placenta praevia v 30 tt

    , Autor: Ami24

    Dobrý deň, som 2,5 roka po sekcii a aktuálne v 30 tt a placenta mi prekrýva 1,5 cm vnútornú branku a je umiestnená na prednej stene. Tento stav mam od 17 tt. Krčok uzavretý 4, 5 cm. Podľa ultrazvuku mi zatiaľ neprerasta placenta do svaloviny maternice. Dieta je uložené priečne. Plus mi na poslednej poradni lekár povedal, že mam viac plodovej vody a dieťa je o 2 týždne popredu bez patologického nálezu. Cukrovku nemám. Moja otázka je, či je podľa vás potrebná hospitalizácia skôr pri tejto diagnóze placente praevia a či musím mať doma prísny kludovy rezim ? Plus sa chcem spýtať či riziko krvacania prichádza vtedy keď stojím alebo sedím ? Alebo ako sa dá tomu predchádzať ?Každý lekár ma na placentu praevia úplne iný názor…Ďakujem

    Dobrý deň,
    prísny kludový režim ani predčasná hospitalzácia nie sú nutné. Ale je potrebné superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie, či neprerastá placenta do jazvy na maternici, rovnako u nás robíme takto ženám aj vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Ak sa potvrdí vrastenie, ženy nehospitalizujeme, ale robíme im opakovaný cisársky rez v ukončenom 34. týždni gravidity. Ak sa nepotvrdí vrastanie, tak v 36.-37. týždni. U nás v Ružinove sa na takéto prípade špecializujeme, nie je problém Vás prevziať do starostlivosti. Ak ste aj z´daleka, stačí jedna krátka hospitalizácia pred pôrodom, kde si stav presne uzavrieme a potom si Vás prijmeme až k operácii.
    Ak máte záujem napíšte na
    zahumensky@ru.unb.sk