Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,037 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • vypocet

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor prosim vas dna 2.11.som bola na vysetreny a podla ultrazvuku som mala velkost plodu 54 a som v 12tt je to spravny tyzden ,lebo ked som bola na potvrdeny tehotenstva dna 25.9.tak mi povedala ze plod meral 3,5 a bola som 5-4tt ja uz neviem ako to mam pocitat,pomozte mi ,a este pan doktor by som chcela vediet kedy sme to spravili ktory tyzden od kedy do kedy,je to pre mna dolezite,DAKUJEM pan doktor za pochopenie s pozdavom

Podobné otázky

 • Genetické testy

  , Autor: bubo38

  Dobrý deň pán doktor chcela by som sa poradiť mám skoro 38 rokov som v 18 tt, afp mi robili v 17 tt a vyšlo negatívne, nt v 12+4 som mala 1,1 mm, viete my poradiť či je nutné absolvovať Triple testy alebo ďalšie genetické testy? je tam stále riziko že môže mať dieťa nejakú vývojovú poruchu aj napriek výsledkom. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zrejme nerozumiete pojmu Triple test, je to test, ktorý pozostáva z kombinácie ultrazvuku a z krvných testov. Výsledkom je výpočet rizika, aké máte pre genetické poškodenie plodu, do toho rizika sa započítava aj Váš vek.
  Na základe tohto rizika sa potom dá rozhodnúť pre ďalšie testy. Váš lekár by Vám mal oznámiť toto riziko a na základe toho konzultovať ďalší postup.

 • Prvý trimester

  , Autor: Michaela12hhoh

  Dobrý deň ,
  chcela by som sa informovať ohľadom mojej správy . Doktor mi to v krátkosti zhrnul ,ale nemohol sa pomýliť čo sa týka vývoja dieťaťa a to v ktorom TT som ?
  Poslednú menštruáciu som mala 19-23.12.2022 - doktor mi povedal že už by som mala byť v 8tt a TP : 5.september 2023 ,ale keď som si pozerala výpočet na rôznych stránkach vychádzalo to 6tt +4 .
  Je to moje prvé tehotenstvo ,minulý rok som mala veľmi stresový čo ovplyvnilo aj menštruáciu ( cyklus od 31-48 dni ,priemerne 39 )

  páky : portio cylindrické , kolp.:NTZ ,
  pal.: uterus v AVF , veľkosti grav.m.1.I+ ,presiakly ,adnexálne oblasti bilat. bez patol. tumoroznej rezistencie a bolestivosti ,C.D. nevyklenuje nebolestivý
  USG TVS: intraut. , GS 2,12cm ,echo plodu a YS nevidím
  Z : Grav.m.1.II. , hebd. : 6+

  Mám aj väčšiu cystu na jednom vaječníku ( na poslednej gyn. kontrole som bola v oktobri 2022 ,kedy bolo všetko v poriadku ) .

  Je možné ,že je všetko v poriadku ,ale doktor sa len pomýlil v termíne pôrodu a určil , že plod sa pomaly vyvíja ? Mám kontrolu o 2 týždne , dostala som aj papier o potvrdení tehotenstva ,aby som v prípade krvácania mohla ísť na pohotovosť a vedeli o čo sa jedná

  Alebo sa radšej máme pripraviť na možnosť samovoľného potratu v najbližších týždňoch , ak už plod nie je odumretý ?

  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vek plodu sa historicky stanovoval podľa poslednej menštruácie, pretože to bol jediný záchytný bod. Od zavedenia ultrazvuku sa toto stáva obsolétne, pretože až v 40% sa tento termín nezhoduje s realitou, práve pre dlhší a nepravideľný cyklus, alebo občas sa zakrvácanie v tehotnosti bralo ako menštruačné krvácanie.
  Vo Vašom prípade je ultrazvukový nález výrazne menší ako by sa očakávalo podľa menštruácie, čo však nemusí nič znamenať. Váš lekár veľmi správne určil ďalšie vyšetrenie o 14 dní, kedy sa uvidí, či gestačný váčok (GS) adekvátne narastie a už by mali byť vidno aj štruktúry plodu. Termín pôrodu sa Vám potom určí podľa UZV v 10. -až 12. týždni, kedy je tento termín najpresnejší.

 • TERMÍN PôRODU

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pán doktor! Mám na Vás dve otázky:

  1. Ktorý termín pôrodu mám viac brať do úvahy, čiže je presnejší? Výpočet podľa posledného menzesu, alebo podľa prvých pohybov?

  2.Aký je rozdiel medzi 3D a 4D ultrazvukom?

  Ďakujem za odpovede a prajem pekný deň!!! Zuzana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podľa pohybov sa už v normálnom svete termín nepočíta, je to nepresné a zbytočné. Najpresnejší termín je podľa ultrazvuku v I. triemstry
  3D je statický, robia sa iba trojrozmerné obrázky, 4D je 3D v pohybe.

 • ako zistim,kedy som otehotnela

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry,Den
  Mam taku otazku,mavam pravidelny menstruacny cyklus,poslednu M som dostala 7.januara cize dnes je tomu 6.dni co mi meskaju,test som mala pozit.Dnes som dostala injekciu na vyvolanieM,ale na ultraz.uz nieco malinke(cca.2mm) bolo vydiet..A co je najhorsie,do nedavna som brala antibiot.(Doxyhexal)a bojim sa,ze by to malo dopad na plod.Je to mozne?A bolo riesenie mojej gynek.spravne?A velmi by som chcela zistit,ze priblizne v ktory den som otehotnela,je na to nejaky vypocet?..Bola by som velmi rada,keby ste mi s tymto pomohli...naozaj Vam budem vdacna

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  DObrý deň,
  ????????? mala ste pozitívny tehotenský tst a dostala ste vyvolávačku ???????
  prosím Vás spím, snívam ?????
  Doxyhexal na začiatku gravidity nevadí.
  Termín porodu vypočítate v 8. týždni podľa ultrazvukového nálezu.

 • výpočet pôrodu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor chcem sa spýtať či pri výpočte termínu pôrodu beriete do úvahy aj dĺžku menštr.cyklu?alebo sa orientujete len podľa USG?PM mám 19.2-podľa toho my vychádza termín na 26.11.09,ale môj cyklu s bol po prvom pôrode skrátený ma 21 dní,keď sa nato pýtam gynekológa len skonštatuje že podľa USG plod zodpovedá dĺžke gravidty,pýtam sa preto lebo už pri prvom dieťati som mala cyklus tak 24-25dní a dieťa bolo prenášané.ďakujem z aodpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v súčasnej dobe už je dátum poslednej menštruácie viac menej irelevantný, dĺžka tehotnosti a termín porodu sa stanovuje pomocou ultrazvuku v I. trimestry.