• Prvý trimester

    , Autor: Michaela12hhoh

    Dobrý deň ,
    chcela by som sa informovať ohľadom mojej správy . Doktor mi to v krátkosti zhrnul ,ale nemohol sa pomýliť čo sa týka vývoja dieťaťa a to v ktorom TT som ?
    Poslednú menštruáciu som mala 19-23.12.2022 - doktor mi povedal že už by som mala byť v 8tt a TP : 5.september 2023 ,ale keď som si pozerala výpočet na rôznych stránkach vychádzalo to 6tt +4 .
    Je to moje prvé tehotenstvo ,minulý rok som mala veľmi stresový čo ovplyvnilo aj menštruáciu ( cyklus od 31-48 dni ,priemerne 39 )

    páky : portio cylindrické , kolp.:NTZ ,
    pal.: uterus v AVF , veľkosti grav.m.1.I+ ,presiakly ,adnexálne oblasti bilat. bez patol. tumoroznej rezistencie a bolestivosti ,C.D. nevyklenuje nebolestivý
    USG TVS: intraut. , GS 2,12cm ,echo plodu a YS nevidím
    Z : Grav.m.1.II. , hebd. : 6+

    Mám aj väčšiu cystu na jednom vaječníku ( na poslednej gyn. kontrole som bola v oktobri 2022 ,kedy bolo všetko v poriadku ) .

    Je možné ,že je všetko v poriadku ,ale doktor sa len pomýlil v termíne pôrodu a určil , že plod sa pomaly vyvíja ? Mám kontrolu o 2 týždne , dostala som aj papier o potvrdení tehotenstva ,aby som v prípade krvácania mohla ísť na pohotovosť a vedeli o čo sa jedná

    Alebo sa radšej máme pripraviť na možnosť samovoľného potratu v najbližších týždňoch , ak už plod nie je odumretý ?

    Ďakujem

    Dobrý deň,
    vek plodu sa historicky stanovoval podľa poslednej menštruácie, pretože to bol jediný záchytný bod. Od zavedenia ultrazvuku sa toto stáva obsolétne, pretože až v 40% sa tento termín nezhoduje s realitou, práve pre dlhší a nepravideľný cyklus, alebo občas sa zakrvácanie v tehotnosti bralo ako menštruačné krvácanie.
    Vo Vašom prípade je ultrazvukový nález výrazne menší ako by sa očakávalo podľa menštruácie, čo však nemusí nič znamenať. Váš lekár veľmi správne určil ďalšie vyšetrenie o 14 dní, kedy sa uvidí, či gestačný váčok (GS) adekvátne narastie a už by mali byť vidno aj štruktúry plodu. Termín pôrodu sa Vám potom určí podľa UZV v 10. -až 12. týždni, kedy je tento termín najpresnejší.