Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Kyselina listová

  , Autor: Nika1994

  Dobrý deň, pán doktor,

  môj gynekológ mi, bohužiaľ, nespomenul kyselinu listovú a povedal mi, že najlepšie je počas prvého trimestra neužívať žiadnu chémiu (lieky a pod.). Veľmi som sa po výživových doplnoch v tehotenstve neobzerala a snažila som sa zdravo stravovať. Až v 11. týždni som zistila, aká je kyselina listová dôležitá pre dieťa a že ju treba užívať. Nasadila som ju teda, no mám strach, že som dieťaťu mohla nejak ublížiť - aj preto, že môj prvý trimester sprevádzala obrovská únava (vraj jeden z príznakov nedostatku kyseliny listovej). Krvné výsledky však boli v poriadku. Ako to je s kyselinou listovou, je naozaj nevyhnutná?

  Vďaka.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samozrejme nie je nevyhnutná, ale je dokázané, že jej užívanie ešte pred otehotnením znižuje riziko potratu a niektorých vývojových chýb. Avšak v minulosti sa takto hromadne neužívala, a rodili sa zdravé deti.
  Únava je normálny prejav tehotenských zmien.

Podobné otázky

 • Inofolic v tehotenstve

  , Autor: 99motylik9

  Dobrý deň, 3 mesiac beriem Inofolic Premium, kvôli PCOS a vysokému AMH. Podarilo sa mi dostať 10.04.2024 (od 16.10.2023) menštruáciu a následne až 11.05.2024 ovuláciu. 22.05.2024 mi vyšiel pozitívny tehotenský test. Viem, že pri PCOS je to také riskantné ešte všetko, ale chcem sa spýtať, či pokračovať v inofolicu Premium alebo sú nejaké vhodnejšie vitamíny v tomto období? ĎAKUJEM moc za Vašu odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na začiatku tehotnosti je najdôležitejším vitamínom kyselina listová, ktorú inofolic obsahuje v dostatočnom množstve, tak nevidím dôvody na zmenu.

 • Vhodne zložky

  , Autor: Miminkuska

  Dobrý vecer pán doktor, chcela by som sa Vás opýtať ohľadne užívania kolagenu určeného pre ženy a dojciace ženy, nakoľko mi začali veľmi vypadávať vlasy. Posielam zloženie dvoch kolagenov, ak by ste sa na to vedeli pozrieť či subjekt zložky vhodne pre ženu počas tehotenstva.
  1. Kolagén Venira
  Zloženie: Hydrolizovaný kolagén, regulátor kyslosti: (kyselina citrónová, hydrogénuhličitan sodný), Citrát horečnatý, Acerola (25% vitamínu C), prírodná aróma, hyaluronát sodný, náhradné sladidlo: (steviol-glykozidy rebaudisol A 98%), chlorophyllin extrakt (prírodné zelené farbivo), bisglycinát železnatý, bisglycinát zinočnatý, nikotínamid, bisglycinát meďnatý, kobalamín, riboflavín, pyridoxín hydrochlorid, kyselina listová.

  2. Kolagén Orin
  Hodnoty sú uvádzané v denných dávkach: Bioaktívne kolagénové peptidy (2500 mg), vitamín C z aceroly (50 mg), vitamín B2 (1,2 mg), vitamín B6 (1,2 mg), vitamín B1 (1 mg), kyselina listová (200 μg), vitamín B12 (2 μg)
  Prírodné sladidlo: glykozidy steviolu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ani jeden z preparátov neobsahuje deriváty vitamínu A, ktoré sú v tehotnosti potenciálne nebezpečné. Ten druhý preparát obsahuje iba overené látky, preto mi príde v tehotnosti prijatelnejší.

 • Kyselina listová

  , Autor: Miminkuska

  Dobrý večer pán doktor,
  chcela by som sa opýtať ako je to s užívaním kyseliny listovej počas tehotenstva. Viem že prvé 3 mesiace tehotenstva je kyselinu potrebné užívať, aby sa predišlo rázštepom pery, vrodenými vadám a podobne, a chcela som sa opýtať či je potrebné alebo vhodne ju užívať aj naďalej do konca tehotenstva alebo to už nie je potrebné. Ja som momentálne v 19+5 tt a kyselinu užívam každý jeden deň. Tento týždeň som mala aj výsledky z tripple testu a morfologické sono a chvalabohu je všetko v poriadku, preto ma zaujíma či ma užívanie kyseliny listovej v tabletkovej forme (užívam jamieson kyselinu) vplyv na vývoj bábätka alebo už nie je nutne ju užívať. K tomu užívam ešte aj železo keďže som bola vždy anemicka.
  A tiež by ma ešte zaujímalo či to môže ovplyvniť veľkosť plodu pri narodení. Viem že užívanie kadejakých vitamínov ma vplyv na to, že sa bábätka rodia veľké.
  Vopred dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kyselina listová nespôsobuje nadmerný rast plodu, z toho sa upodozrieva predovšetkým vitamín B6. Pre plod má význam užívanie kyseliny listovej iba počas prvého trimestru, teda do 13. týždňa, existujú práce, ktoré potvrdili, že užívanie počas druhého trimestru znižuje riziko preeklampsie, takže v tom kľudne pokračujte, určite neurobíte chybu.

 • Inofolic

  , Autor: pedriiik

  Dobrý deň pán doktor, mohla by som sa Vás spýtať na doplnok Inofolic ? Som teraz po missed abort v 10 tyzdni a chcela by som sa spýtať či je vhodne si ho nasadiť skôr a pripadne o koľko skôr než sa znova pokúsime o dieťa ?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vo všeobecnosti sa odporúča čistá kyselina listová už pred otehotnením, v dávke 0,4 mg denne. Inofolic obsahuje 0,2 - 0,6 mg kyseliny listovej (podľa preparátu) a k tomu aj myoinozitol, ktorý však nebol v prevencii potratov jednoznačne preukázaný, odporúča sa predovšetkým u obéznych žien ako prevencia systémového zápalu.
  Ak plánujete teraz graviditu, začnite s užívaním kyseliny listovej už pred otehotnením.

 • Euthyrox 25 a Femibion 2

  , Autor: LuckaH

  Dobrý deň,
  Som v 14tt a pred dvomi týždňami mi lekár zistil na základe výsledkov z krvi (Anti-TPO) a následne sona štítnej žľazy autoimunitné ochorenie štítnej žľazy. Mala som mierne zvýšené TSH, avšak ostatné hormóny som mala v poriadku (fT4). Lekár mi nasadil Euthyrox 25. Od začiatku tehotenstva užívam Femibion 1, teraz som prešla na Femibion 2 avšak na internete som sa neskôr dočítala, že prípravky s obsahom jódu by sa pri ochoreniach šž užívať nemali. Lekára som informovala o užívaní týchto vitamínov, avšak nevyjadroval sa k tomu. Tieto informácie som si prečítala až neskôr, keďže šž som doteraz vôbec neriešila a o ochorení som nevedela. Chcem sa preto spýtať, môžem tieto prípravky kombinovať alebo je lepšie Femibion 2 úplne vysadiť a kúpiť si nejaké iné preparáty? Vopred ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade by Vám liečbu Euthyroxom mal riadiť endokrinológ. Preparáty s iódom sa nedávajú ak je funkcia štítnej žľazy zvýšená, nie znížená, ale je to všetko v rukách endokrinológa. Inak Femibion naozaj nie je v tehotnosti nenahraditeľný, stačí čistá kyselina listová.