Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických problémov odpovedá Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
som v 14. týždni teh. a asi od stredy min. týždňa som začala mať upchatý nos,neviem dýchať, troška aj kašlem, teploty zvýšené nemám. Beriem Hedelix, Sinupret, Bioparox a kvapky do nosa, naparujem sa, ležím. Keďže ani po týždni nevidím žiadne zlepšenie, chcem sa spýtať do akej miery je nebezpečné užívanie antibiotík, resp. či môže viróza ohroziť plody? (okrem spomin. liekov beriem Duphaston, kvoli slabemu zakrvacaniu v 8. týždni.,odvtedy nekrvácam)
Dobrý deň,
pomóóc, nechápem, trošku kašlete a máte ucphaný nos a vy beriet 4 lieky a naparujete sa. Farmaceutický priemysel má určite radosť.
Viróza sa antibiotikami nelieči, na upchatý nos sa neumiera, ja si dávam iba čaj s medom a prejde to, bežná viroza nič neohrozuje.
dobry den prajem, som v 24 týždňi tehotenstva, syn mal zapalene oci/usi a chytila som to od neho, este minulý utorok. najprv bolesť hrdla, následne to prešlo do kašľa, 1 deň ma bolelo ucho. necítim sa byť stále fit, už 2. týždeň, u dr. som bola 4x, eobila mi crp, kontrolné crp, stále sa to hýbe od 24 , naposledy dnes 18. dnes mi už urobila výtery, predpísala mi antibiotiká s tým že nechá na mne či začnem užívať… mozem pockat na vysledky vyteru do pondelka alebo si ich nasadiť. nic ma neboli, aj dychanie mam ciste, avsak ten kasel je velmi neprijemny, dusivy, az ma napina. neviem ci mam zacat uzivat atb ( augmentin) alebo pockat… v pondelok to uz bude 3. tyzden, a bojim sa uz o maleho, ci mu tolko kasla neublíži. neviem co robit, myslite ze si mam nasadiť atb ajked nemam vysoke crp avsak tento stav sa nezlepsuje? dakujem za odpoved
Dobrý deň,
na toto Vám môžem napísať iba, že augmentin je v tehotnosti bezpečný. Podľa CRP mi príde pravdepodobnejšia viróza než baktériová infekcia, ale aj na virusový zápal môžu nasadnúť baktérie. O liečbe musí rozhodnúť všeobecný lekár alebo špecialista ORL alebo pneumolog.
podla internetovej kalkulacky som asi v 7tt a asi 2 tyzdne dozadu sme mali cela rodina nejaku virozu, vsetci sme sa velmi potili a mali sople a teploty okolo 38, cele to trvalo asi 5 dni. Chcem sa spytat ci to mohlo ohrozit nejako babatko, inak si na seba davam pozor a snazim sa zdravo jest a dodrziavat pitny rezim.
Dakujem.
Dobry den pan doktor,
mame 4,5 rocneho chlapceka, ktory sa narodil s vrodenou srdcovou chybou a ma jednu oblicku. Operacia srdiecka sa podarila a drzi sa dobre. Odhodlavame sa a napriek vsetkemu planujeme s obavami druhe dieta, teraz mam 32 rokov. Geneticke testy nam robili uz na zaciatku po synovom narodeni a dopadli dobre, vraj sa stala nejaka chyba na zaciatku tehotenstva, viroza a pod, pripadne rozne faktory 3 mesiace pred otehotnenim... Momentalne som tyzden chora, beriem antibiotika - Bioparox, Pamycon, ocne kvapky Tobradex na zapal ocnych spojiviek (oftalmologikum, kortikosteroidy), uzivam Solmucol, pred tyzdnom nez som dostala antibiotika, uzivala som JOX, Stopangin, na teplotu Paralen, mala som pred tyzdnom aj silne bolesti v klboch a svaloch spolu s teplotou, myslim, ze chripka. Uz som sa tesila, ze v lete mozeme zacat s babatkom... lenze teraz zase musime cakat, nez uplynie doba... moja otazka teda znie, kolko treba pockat - 3 mesiace? 6 mesiacov? Niekde som sa docitala, ze az 1 rok nebrat ziadne lieky, ale to sa mi zda prehnane.
Dakujem pekne za odpoved.
Dobrý deň,
celé je to nezmysel, všetky tehotné takmer, berú nejaké lieky na začiatku gravidity alebo tesne pred ňou.
Chápem Vaše obavy, ale je to vecou náhody a je iba veľmi malá šanca na zníženie rizika genetickej vady plodu, vačšinou je vada sposobená niečím nepoznaným a často náhodne.
Až vysadíte lieky možete otheotnieť.
Dobrý deň,
na začiatku šiesteho týždňa (podľa poslednej menštruácie 5t+2dni) som prekonala pravdepodobne virózu s teplotami. Teploty trvali dva dni, užívala som Paralen (prvý deň tri tablety, druhy 2). Tehotenstvo som mala potvrdené nálezom gestačného vaku, preto som iné lieky okrem Bioparoxu neužívala.
Ultrazvuk o týždeň nepreukázal akciu srdca, tá bola zistená až o ďalší týždeň, t.j. 2 týždne po chorobe. Podľa veľkosti embrya som otehotnela pravdepodobne o týždeň neskôr, t.j. chorobu by som teda prekonala v piatom týždni.
Mohla viróza a teploty poškodiť dieťa, alebo by v oboch prípadoch (5 aj 6 týždeň) došlo k potratu?
Ďakujem.
MK
Dobrý deň,
presne tak, ak by sa plod poškodil, tak by sa potratil, ak prežil, tak ho vírus nepoškodil.
Pre skvalitnenie poskytovaných služieb používame cookies. Ďalším pokračovaním prehliadania na portáli
súhlasíte s Pravidlami používania
portálu MAMA a Ja.
Prihlás sa na odber newsletter
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: