• Antibiotiká a lieky pred otehotnením

    Dobry den pan doktor,
    mame 4,5 rocneho chlapceka, ktory sa narodil s vrodenou srdcovou chybou a ma jednu oblicku. Operacia srdiecka sa podarila a drzi sa dobre. Odhodlavame sa a napriek vsetkemu planujeme s obavami druhe dieta, teraz mam 32 rokov. Geneticke testy nam robili uz na zaciatku po synovom narodeni a dopadli dobre, vraj sa stala nejaka chyba na zaciatku tehotenstva, viroza a pod, pripadne rozne faktory 3 mesiace pred otehotnenim... Momentalne som tyzden chora, beriem antibiotika - Bioparox, Pamycon, ocne kvapky Tobradex na zapal ocnych spojiviek (oftalmologikum, kortikosteroidy), uzivam Solmucol, pred tyzdnom nez som dostala antibiotika, uzivala som JOX, Stopangin, na teplotu Paralen, mala som pred tyzdnom aj silne bolesti v klboch a svaloch spolu s teplotou, myslim, ze chripka. Uz som sa tesila, ze v lete mozeme zacat s babatkom... lenze teraz zase musime cakat, nez uplynie doba... moja otazka teda znie, kolko treba pockat - 3 mesiace? 6 mesiacov? Niekde som sa docitala, ze az 1 rok nebrat ziadne lieky, ale to sa mi zda prehnane.
    Dakujem pekne za odpoved.

    Dobrý deň,
    celé je to nezmysel, všetky tehotné takmer, berú nejaké lieky na začiatku gravidity alebo tesne pred ňou.
    Chápem Vaše obavy, ale je to vecou náhody a je iba veľmi malá šanca na zníženie rizika genetickej vady plodu, vačšinou je vada sposobená niečím nepoznaným a často náhodne.
    Až vysadíte lieky možete otheotnieť.