Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • CYSTA

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den.Chcela by som vediet co znamena ak mi na hlavicke plodu na sone nasiel gynekolog cystycke strukturi mam ist na vysetrenie do BA.na sono.som v 20tyzdni tehotenstva

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ťažko takto povedať, existuje cysta plexus chorioideus, čo je najčastejší nález cystického útvaru v mozgu plodu. Ak ide o izolovaný, samostatný nález, nič to neznamená, doležité je dokladné vyšetrenie ostatných častí plodu.

Podobné otázky

 • Sono v 35 týždni a zistená cysta na vaječníku babatka

  , Autor: MataMata

  Dobry den, pan profesor, dnes som aktualne 35+5 tyzdni a pani doktorka mi dnes na sone zistila, ze nasa mala ma pravdepodobne na vajecniku 4 cm cystu. Povedala, ze to moze mat plny mechur a ze o 2 tyzdne ked pridem, tak to skontroluje ci to je ta cysta, alebo to bol mechur. Pani doktorka mi vysvetlila, ze dievcata zvyknu mavat cysty a ze pri porode tieto vodove cysty prasknu a ze keby nahodou nie tak sa to riesi operacne. Chcem sa teda opytat, moze to nasa mala mat aj kvoli tomu ze je z IVF a musela som 2x absolvovat IVF pretoze mam nizke AMH a zakazdym som mala len po 2 embrya. Toto je momentalne moj 3 KET. Pani doktorka ma ukludnila ze sa nemam strachovat, ale nie je mi to jedno ale zas nad zlym nechcem rozmýšľať. Este dodam, ze moja mamina bola cca pred 20 rokmi na operacii, mala cystu na maternici a teraz ta ma zas, ale zatial ju pani doktorka len pozoruje. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nález cysty na vaječníku u plodov ženského pohlavia nemusí znamenať žiadny problém, je to v súvislosti s reakciou na hormonálnu situáciu. Spontánne vymiznú po pôrode a nesúvisí to s IVF.
  Na rôzne nízke hladiny AMH mám svoj názor, obávam sa, že sa tento ukazateľ veľmi preceňuje.

 • Cytologia a tehotenstvo

  , Autor: Viktoria Viky

  Dobrý deň, chcem sa spýtať. Bola som na cytologii cca pred 2 týždňami. Doktor mi tam niečo "trafill" ako sám uviedol, pričom som následne trochu krvacala. Následne na Sone niečo uvidel, mysleli sme si ze nejaká cysta ale pred dvomi dňami mi vyšiel pozitívny tehotensky test..chcem sa spýtať či to môže byť problém. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Vaše údaje sú tak veľmi nejasné, že z toho neviem napísať nič rozumné, ale predpokladám, že by nemal byť s tehotenstvom žiadny problém.

 • Nízky estriol v tehotenstve a cysta

  , Autor: Zuzana101010

  Dobrý deň pán doktor,

  kombinovaný screening v 2. trimestri mi vyšiel pozitívne s výsledkom 1:250 v termíne na DS. Poznámka od lekárky je, že je to kvôli nízkemu estriolu, ktorý mi vyšiel iba 0,47 MoM na daný týždeň.
  Inak hodnoty som mala:
  MS-AFP - 1,16 MoM
  uE3 - 0,47 MoM
  Total hCG - 1,25 MoM
  FreeB-hCG - 1,01 MoM
  PAPP - A - 1,13 MoM
  Od začiatku tehotenstva som mala zistenú aj cystu, ktorá mierne rastie, ale nedotýka sa bábätka, tak sa iba sleduje. Je možné, že ten estriol bol znížený kvôli tej cyste? Prípadne cca 2 dni pred odberom som dobrala Stodal kvôli suchému kašlu - mohol aj tento liek znížiť hodnotu? Alebo sa už chytám aj tenkej slamky, kým mi prídu výsledky trisomy testu?

  Viete mi prosím, povedať, aký dôležitý je estriol počas screeningu a či je hrozba DS reálna, keď je znížená hodnota iba tohto jedného hormónu a ostatné vyzerajú, že sú v rámci normálu? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  estriol je steroidný hormón, ktorý je produkovaný v tehotnosti zaujímavým spôsobom. U plodu sa v nadobličke produkuje jeho prekurzor (DHEAS), ktorý sa dostáva od plodu do placenty a tu sa mení na estriol, ktorý sa vylučuje do krvi matky. Jeho hladina preto poukazuje na celkovú funkciu fetoplacentárnej jednotky. Pri niektorých chromozómových poruchách preto môžu byť jeho hodnoty znížené, ale stále je potrebné jeho hladiny brať do úvahy s ostatnými výsledkami. Rovnako veľmi nízke hodnoty bývajú pri poruche metabolizmu cholesterolu u plodu, ktoré sa však nemusia zistiť trisomy testom. Toto všetko by mal s Vami prekonzultovať genetik.
  Cysta na vaječníku ani Stodal hladiny estriolu neovplyvňujú, je to čisto záležitosť týkajúca sa plodu. Hrozba DS je uvedená v tom výsledku - s danými výsledkami je 249 plodov bez Downovho syndrómu a jeden ho má.

 • cisarsky rez a odstranenie dermoidu

  , Autor: fr23

  Dobrý deň, cca pred rokom mi bola diagnostikovaná dermoidná cysta na pravom vaječníku o velkosti cca 30mm. Nerobila mi žiadne problémy a nespôsobovala bolesť. Keďže sme sa v tom čase snažili o dieťa, nedala som si ju vybrať. Pomerne rýchlo sa nám aj zadarilo. :) Na začiatku tehotenstva bola sledovaná, nezväčšovala sa, teraz ju už na usg nie je vidno. Rodiť budem plánovanou sekciou kvôli polohe KP a tým pádom sme sa dohodli, že cystu mi rovno odstránia. Chcem sa opýtať, že či má odstránenie cysty, resp. cysty + vaječníka vplyv na dĺžku zotavenia po sekcií a taktiež či je pravdepodobné, že sa nález môže zmeniť na zhubný? Dermoidná cysta mi bola zistená len nejakým špeciálnym sono vyšetrením. Pri tomto vyšetrení mi tvrdili, že keby bol nález zhnubný, tak by sa to na usg javilo úplne inak. Okrem iného mi boli robené vyšetrenia na onkomarkery a všetko bolo vporiadku.

  Vopred pekne ďakujem za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri naliehaní plodu koncom panvovým všetky zahraničné odborné spoločnosti odporúčajú obrat plodu vonkajšími hmatmi, to iba na okraj.
  Inak čo sa týka operácie cysty, je to pri cisárskom reze možný výkon, operáciu to predĺži rádovo asi o desiatky minút, závisí na rozsahu. Vašu rekonvalescenciu to nijako neovplyvní. Ak je to naozaj dermoidná cysta, táto sa nezmení na zhubný nádor, onkomarkery však sú v tomto zmysle zbytočné, dôležitý je nález na ultrazvuku a či sa nález mení a vyvíja.

 • Pozitívny teh. test pri cyste?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den

  Dnes som bola na sono, nakolko i už 5 dní meská menzes a aj tehotenský test mi vyšiel pozitívny.
  Lekár však na sone našiel len 5 cm cystu a vraj mám zväčšenú sliznicu. Viem kedy by som zostala tehotná, teraz by to bol 3 týžden.

  Len mi nejde do hlavy, či môže cysta skresliť tehotenský test, tak že mi vyšiel pozitívny?