Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,388 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • myom

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,

  bola som na pp u svojho gynekologa a zistil mi myom na maternici veľký 4 cm. S manželom sa snažíme o bábätko. Dokotr povedal, že ak otehotniem bude mi hroziť, že potratím. Nedá sa tento myom odstrániť ešte pred otehotnením aby sa zabránilo potratu? Myslíte, že môžem dieťatko vynosiť aj keď mám myom, alebo by bolo lepšie si ho dať vyoperovať?
  Nemala by som navštíviť ešte aj iného gynekologa, aby sa tiež na to pozrel? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  závisí na lokalizácii myomu, ale vo všeobecnosti jeden myom nemusí byť prekážkou v úspešnom donosení plodu. Po odstránení može zostať na maternici nebezpečná jazva,ktorá može v tehotnosti prasknúť. Osobne si myslím, že by ste mala otehotnieť.

Podobné otázky

 • Clostilbegyt

  , Autor: LillyD

  Dobrý deň.
  Chcela by som sa opýtať, či je možné užívať Clostilbegyt keď mám myom na prednej stene maternice veľkosti 8,7mm?

 • Umiestnenie maternice

  , Autor: MataMata

  Dobrý deň pan doktor, po dlhodobých problémoch s močovým mechurom som dnes absolvovala cystoskopiu. Pri tom ako mi pani doktorka robila vyšetrenie so sondou, tak videla ze mam maternicu ako keby opretu, alebo sa mi dotyka močového mechúra. Nepamätám si to presne ako mi to pani doktorka hovorila. Ze jednoducho kvôli tomu ze ta maternica sa mi dotyka močového mechúra, tak močový mechúr nemám v takom tvare ako ma byt. Chcem sa ale opýtať, môžem mat do budúcna s tým nejaký problém, alebo mohlo by to mat vplyv na moje tehotenstvo? Ze by som nemohla otehotnieť, alebo udržať plod, alebo niečo ine? Raz po IVF som tehotná bola. Tehotenstvo skončilo v 8 týždni, kvôli tomu ze sa plod prestal vyvíjať. Mam 34 rokov a zatiaľ každý doktor ktorý mi robil sono, usúdil ze maternicu mam peknú aj sliznicu maternice a za nejaký tvar maternice mi nikto nič nehovoril. Práveže mi vždy bolo povedané ze všetko je vyporiadku. Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  maternica sa za normálnych okolností dotýka s močovým mechúrom, a na neho aj čiastočne tlačí, to je normálny nález. Ak by bol na maternici myóm, ktorý by rástol dopredu, tak tento môže utláčať močový mechúr, čo sa prejaví častým močením. Myom by však bol vidieť na ultrazvuku. Inak si neviem komentár pani doktorky vysvetliť.

 • flexiparín

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý den, ja som vám už písala. mám 14r dcéru a za sebou 3 potraty. pri tom tretom ma poslal gyn. na hematologiu ale tam mi nič nezistili iba že mám jednu mutáciu PAI- 1 4G/5G heterozygot. že mi táto mutácia nespôsobovala potraty. teraz som znovu tehotná tak ma gyn. poslal na hematologiu či sa niečo zmenilo. hematologička mi povedala že mám vysledky v najlepšom poriadku, len tú jednu mutáciu a že tá nemá robiť problém. čo ma trápi že mi predpísala injekcie flexiparín že ked sa nenašla iná príčina. (ja som bola medzi časom u zastupujúceho gyne. a ten mi na ultrazvuku povedal že potrácam kôli myomu či o tom viem.) injekcie som si nezačala pichať lebo z ihjel odpadávam a nemá mi to kto pichať ked je to každý den 9 mes. chcem sa vás teda opýtať či je nutné si ich pichať pri tejto mutácii alebo nie. velmi pekne ďakujem za odpoveď. monika

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na to sa naozaj nedá odpovedať cez internet, je to veľmi zložitá problematika, v každom prípade však opakované potrácanie často býva sposobené poruchou zrážania krvi, kedy sa krv predčasne vyzráža v tvoriacej sa placente a plod sa potratí.
  Ak Vám hematologička napísala pomerne drahú liečbu, tak na to isto mala dovod.

 • otehotnenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, Pán Doktor...
  Už som Vám raz písala a odporúčali ste mi zmeniť gynekológa,v skratkepred 5 rokmi mi praskla cysta a mala som ak.brucho-krvá.do GITu.V októbri 2010 malaparoskopicky operovali v KE,potvrdili endometriózu,odstránili polypy a myómi,krátko na to mam jan,feb a marec stimulovali Clostilbagitom a nič,manžel je zdravý-sperm.bol ok,ako ďalej?inseminácia alebo IVF?ďakujem Zuzana B.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  to je veľmi zložitá otázka, ak je manžel v poriadku a máte ovuláciu po stimulácii tak potom je možná i inseminácia, ale skutočne je potreba, aby Vám poradil lekár z IVF centra.

 • myom a zväčšené ovaria

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor,
  Chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu co robit. Pokusame sa manzelom o dieta pol roka. Bola som na vseobecnej prehliadke u gynekologa - na gynekologickom ultrazvuku. Vysledok je-myomatozny uzol v PS vpravo, velkosti 20x 14mm. Ovaria bilat, mierne zvacsene s hyperechogennou stromou a pocetnymi periferne ulozenymi folikulmi.
  Gynekolog mi povedal, ze sa mame s manzelom snazit este dalsi pol rok, a az potom zacat riesit problem s ovulaciou. Chcela by som vediet vas nazor ohladom mojho vysledku z ultrazvuku.Myslite si to iste? Dakujem Vam.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite si to myslím, jedine čo možete urobiť je dodržovať zdravý životný štýl, ak máte nadváhu určite musíte schudnť. Do pol roka máte veľkú šancu otehotnieť aj bz liekov.