Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,944 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • vyšší prolaktín

  , Autor: ninka13

  Dobrý deň,
  s manželom sa snažíme o dieťatko 19 mesiacov. Jeden krát bolo biochemické tehotenstvo,potom nič.(cca 17 mesiacov dozadu) Diagnostikovali mi PCO syndrom a vraj to prirodzene nepôjde, aj ked cca každý druhý cyklus v podstate ovuláciu mám,ale vraj sliznica nie je vyzretá. Pred diagnostikovaním PCO som bola na laparoskopii a podľa výsledkov z nej som úplne zdravá.(čomu nerozumiem ako to - že pri laparoskopii to nebolo viditeľné) No hormóny mi skáču , hlavne LH je vyššie, nadváhu nemám. Skúsila sa stimulácia clostybelgitom 1-0-0 dva cykly a IUI ale bez úspechu (ovulácia prebehla), mám nasadený metformin aktuálne pár týždňov. Endokrinológia v poriadku-len mierny hirsutizmus,ale bez zvýšeného voľného testosterónu. Ale zarazila ma jedna vec - viac krát som mala vyšší prolaktín pri odberoch a doteraz sa tým nikto nezapodieval - dnes konkrétne 26DC - cca 8 dní po ovulácii bola hodnota 42 a podla laboratória je norma do 29,9 . Hodnota progesterónu 60,7 (čiže ovulácia naozaj prebehla).

  Myslíte,že je šanca cyklus skorigovať a vyhnúť sa IVF? a vadí ten prolaktín? (PS. o PCO som nevedela do svojich 28 rokov a ani som nebrala antikoncepciu,ale cyklus bol vždy nepravidelný 29-49dní)

  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ten prolaktín býva u PCO vyšší a ja osobne by som to liečil (aspoň 3 mesiace). Vyššie hladiny prolaktínu sú zodpovedné aj za včasné potraty (ak máte ovuláciu, je to možná príčina).

Podobné otázky

 • Vysoky prolaktin, stitna zlaza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den p.doktor, z krvi na prolaktin mi vysiel vysledok- vysoky prolaktin, neviem presne kolko, k dr. idem az buduci tyzden, velmi som sa zlakla, co znamena vysoky prolaktin? Je mozne , ze mam aj ochorenie stitnej zlazy a budem neplodna? S manzelom sa pokusame o babatku 4 mesiacie a teraz mi vysli takto vysledky...Da sa to liecit? Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to nezmysel a presne to takto začína, ste na najlepšej ceste k neplodnosti.
  Vyšší prolaktín býva veľmi častý, hladina prolaktínu reaguje na stres (návšteva lekára, jazda autom, autobusom), jeden odber nie je nijako podstatný a nič nehovorí.
  VY NIE STE NEPLODNÝ PÁR, akokoľvek Vás stresovať vyšetrovaním a liečbou Vám výrazne znižuje šancu na otehotnenie.
  Žiadna liečba nezvyšuje šancu na dieťa ak sa aplikuje v čase kratšom ako dva roky.
  Preto žiadny lekár, žiadne stresy, iba zdravý životný štýl, ideálna hmotnosť, optimizmus. Potom máte 85% šancu na otehotnenie. Každá liečba Vám túto šancu výrazne znižuje!!!!!!!!!!!

 • anovulačný cyklus

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý deň pán doktor. s manželom sa už vyše roka snažíme o bábo. nakoľko sa stále nepodarilo môj gynekológ začal hľadať píčinu, ktorú sme pravdepodobne aj zistili - nemávam ovuláciu.beriem aj duphaston lebo mi vynechávala menštruácia,od jeho užívania ( cca 7 mesiacov ), ju mávam pravidelnú, chcem sa opýtať či sa tento anovulačný cyklus časom dáko upraví a čo ho spôspbuje. mám nádej že budem ešte nikedy môcť počať dieťa? jedno dieťa už máme a s otehotnením problém vtedy nebol. vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  anovulácia sa okrem duphastonu dá liečiť aj liekmi na vyvolanie ovulácie. Avšak je vhodné zapátrať aj po príčine anovulácie:
  obezita, porucha štítnej žľazy, vyšší prolaktín, metabolické syndrómy.