Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,582 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • liečba endometriózy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na Váš názor.
  Zhruba pred mesiacom som bola operovaná. Mala som cystu na vaječníku - robili mi to laparo. Výsledky z anesteziológie potvrdili endometrióznu cystu. Môj gynekológ mi navrhol polročnú liečbu Duphastonom. Ale Dr. ktorý bol mojím ošetrujúcim lekárom v nemocnici je zároveň aj odborník na sterilné manžestvá a ten mi doporučil liečiť endometriózu nejakým injekciami, ktoré sa tiež berú pol roka. Teraz neviem, čo je lepšie. Preto chcem Váš názor, ktorú liečbu by ste vy uprednostnili. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  závisí na niekoľkých faktoroch.
  Ak ešte okrem endometriozy vaječníku boli nejaké ďalšie ložiská, a či máte nejaké problémy.
  Ak sa Vám nedarí otehotnieť (skúšate to viac ako rok), potom by som bol za liečbu injekciami s následným pokusom o otehotnenie. Ak však nemáte problémy, a cysta bola ojedinelá, bude stačiť Duphaston.

Podobné otázky

 • ENDOMETRIOZA A SEX

  , Autor: Registrovaný používateľ

  ZDRAVIM
  SOM PO LAPAROSKOPII KDE MI ZISTILI ENDOMETRIOZU. DNES MI BOLA PICHNUTA PRVA INJEKCIA. MOJA OTAZKA ZNIE... MOZEM MAT POHLAVNY STYK LEN S PREZERVATIVOM?
  VIEM ZE MA UPOZORNIL MOJ GYNEKOLOG NATO ABY SA V ZIADNOM PRIPADE NEDOSTAL DO MNA EJAKULAT.
  A MOZEME NAMIESTO KONDOMU POUZIT PHARMATEX?
  DAKUJEM

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neviem, čo Vám podali, ale tehotnosť je najlepšia liečba endometriózy. Ak Vám dali Zoladex, alebo podobný preparát, tak neotehotniete ani bez ochrany.

 • liecba endometriozy a tehotenstvo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan Doktor.

  V maji som bola operovana, diagnoza znela endometrioza. Cysta bola na zadnej strane maternice, cca 8 cm. Som na liecbe Decapeptyl depot, koncom oktobra idem do Lúčok. Mam 28 rokov a zatial som sa nesnazila otehotniet. Doktor ma objednal na kontrolu az v januari. Rada by som mala deti a chcela by som sa opytat ci sa mozem do januara snazit otehotniet. Podla mojho operatera ano. Nie je nutny nejaky casovy odstup, pockat na menstruaciu alebo hormonalny profil? v tychto otazkach je zial moj operater strucny. Vopred Vam dakujem za odpoved.

  S pozdravom
  Eva

 • ca 125

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.
  Prosím Vás o radu s mojím problémom.
  Mám problém s otehotnením a tehotenstvom. Od r. 2008 sa liečim na syndróm PCO. V apríly 2009 som mala urobenú Dg laparoskopiu, kde mi urobili pertubáciu a nález bol v norme. Od septembra 2009 navštevujem centrum asistovanej reprodukcie. Lekár mi na základe USG vyš. a Ca 125= 35,5 iU diagnostikoval endometriózu. Absolvovala som 2x embryotransfer, ktory skončil potratom v 5 a 3 týždni. Aká je možná liečba endometriózy, lebo lekár mi povedal, že liečba nie je žiadna, že je to imunologický problém.
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Ca 125 máte v podstate normálny, doležitý je nález na USG, osobne by som až tak diagnozu endometriozy nepovažoval za 100%.
  Možno by som znovu zopakoval laparoskopiu s prípadným odstránením ložísk ak ich vidí na ultrazvuku.

 • Endometrióza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer, prosila by som Vás o radu. Koncom januára tohto roku som podstúpila laparoskopiu na zistenie priechodnosti, ale zistili mi endometriózu. V nemocnici kde ma operovali mi odporučili pol ročnú hormonálnu liečbu - Decapeptyl Depot plv iul 1x3,75mg, upozornili ma že môžem mať všetky príznaky klimaktéria, teda aj vynechanie menštruácie a po ukončení liečby sa mám hlásiť na kontrole. Zatiaľ som dostala dve injekcie a od 18.2. som už menštruáciu nedostala, môj gynekológ zostal prekvapený, že som už nemala menštruáciu a rozhodol, že 3. injekciu mi pichať nebude, lebo chce počkať na menštruáciu, prípadne mi ju vyvolá.Ak mi endometrióza utlmuje, nemôže mi prerušenie nejakým spôsobom uškodiť?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  liečba endometriózy je práve založená na tom, že sa úplne utlmia vaječníky a žena nemenštruuje, čím sa očakáva, že endometrium uložené mimo maternice odumrie.
  Pán doktor by mal Vašu liečbu zaplatiť, ak v nej odmieta pokračova pretože nemáte menštruáciu.