• zhoršený spermiogram

    , Autor: Katarína84

    Dobrý deň pán doktor,
    s manželom sme začali s procesom IVF (z dôvodu zlého spermiogramu, a môjho veku)...v rámci vstupných vyšetrení bol manžel na kontrolnom spermiograme po 4 mesiacoch (užíval odporúčané vitamíny, upravili sme stravu) a výsledky sa dosť zhoršili...prosím Vás neviete, prečo by sa mu zhoršil spermiogram ak užíval aj podporné vitamíny atď? čo môže byť príčinou toho zhoršenia?
    ďakujem

    Dobrý deň,
    spermiogram je veľmi dynamická premenná, ktorá sa môže v priebehu krátkeho času rôzne meniť. Majú na neho vplyv aj stres, nevyspatie a podobne, takže ak by sa robil tesne za sebou, môžu byť hodnoty rôzne, raz lepšie a raz horšie. Kvalita spermiograamu nie je tiež 100% ukazateľom neplodnosti chlapa, sú chlapi s úplne zlým nálezom a majú vlastné deti bez problémov. Ak sa Vám rok pri pravidelnom nechránenom styku nedarí otehotnieť, potom možno brať zhoršený spermiogram ako jeden z možných dôvodov neplodnosti a treba zvážiť liečbu, jedna z možností je aj umelé oplodnenie.