Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,582 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • zamlčaný potrat

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, som kratko po MA, ale chcela by som cim skor opat otehotniet, tak by som sa chcela spytat, ako dlho po MA je najvhodnejsi cas, chcely by som tak za 2 mesiace,dopocula som sa ze priparavok Sarapis je velmi dobry ked sa zena snazi otehotniet, len sa tam pise ze pocas tehotenstva sa nesmie brat, tak ci to nahodou neuskodi,ak sa dozviem ze som tehotna az po mesiaci a sucasne ho budem brat, je vhodne brat sarapis a femibion sucasne? mam 25 rokov.dakujem

Podobné otázky

 • Mimomaternicové tehotenstvo

  , Autor: Ivkaaaa

  Dobrý deň, v 11/2022 som mala zamlčaný potrat. Plod sa prestal vyvíjať v 5+6 tt. Maternica sa mi vyčistila sama.
  V 8/2023 som mala druhý zamlčaný potrat, plod sa opäť prestal vyvíjať v 5+6 tt. V maternici som mala 3 gestačné vačky, no plod bol iba v jednom z nich.
  Absolvovala som kyretáž a bola vykonaná aj histológia. Po 3 týždňoch od zákroku mi volala obvodná gynekologička s tým, že mám prísť na kontrolné sono, pretože vo výsledkoch histológie je uvedené, že mohlo ísť o mimomaternicové tehotenstvo. Kázala mi vykonať aj tehotenský test. Ten vyšiel negatívny. Na sone mi povedala, že je všetko v poriadku, že podľa nej nejde o mimomaternicové tehotenstvo a že pred pár dňami prebehla ovulácia.
  Prosím Vás, aký môže byť dôvod toho, že obe tehotenstvá skončili v rovnakom týždni? Je možnosť mimomaternicového tehotenstva aj keď na sone nič nevidela a nemám bolesti ani som pred kyretážou nekrvácala? Je šanca na ďalšie úspešné tehotenstvo? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  šanca na úspešné tehotenstvo je vysoká, dva potraty v takto včasnej gravidite môžu byť náhodným javom, z poznaných gravidít sa potratí až 20%, zo všetkých gravidít (aj tie ktoré sa potratia pred rozpoznaním) sa potratí až 40%.
  Ak máte negatívny tehotenstký test, nemáte mimomaternicovú graviditu.

 • Mutácia MTHFR 1298

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať pán Doktor, bola mi zistená u hematologičky Mutácia MTHFR 1298 heterozygotná forma A/C. Som po dvoch potratoch, prvý bol v máji tento rok- zamlčaný potrat v 8 týž. a druhý Mikropotrat v auguste. Zaujímalo by ma, čo táto moja stanovená diagnóza obnáša a čo to znamená. Dr. hematologička mi povedala, že si budem musieť pichať Heparín a dala mi urobiť ešte vyšetrenie agregácie Trc a antigénu. Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nič to neobnáša, je to častá a úplne benígna záležitosť, skúsiť možete liečbu kyselinou listovou. Heparín u MTHFR nie je potrebný, zvlᚡ't keď ste heterozygot.