Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,582 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • spontanny potrat

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den p.Doktor, tak som tu znovu po cca.tristvrte roku ;) zdravim Vas a dufam, ze si znovu s Vami prijemne pokecam.
  Chcela by som sa iba opytat jednu otazocku ohladne spontannych potratov. Viem, ze stale nie su dostatocne preskumane, preco, co, ako, kedy, ale urcite existuju nejake statistiky, ktore hovoria o tom, dokedy zrejme spontanny potrat prebehne.

  Aby som to priblizila, mam za sebou dva spontanne potraty, oba plody boli mrtve zhruba v 7tt, tretikrat som po genetickom vysetreni (vyvazena translokacia) asi v 21tt isla na interupciu, vzhladom na geneticke poskodenie plodu.
  Teraz som znovu tehotna a radsej by som zazila spontanny potrat, ako sa znovu rozhodovat v neskorsom stadiu, samozrejme najradsej by som bola niecomu uplne inemu ;)
  Je nejak statisticky dokazane, potvrdene, v akom casovom rozmedzi sa udeje spontanny potrat a ked sa "dovtedy" neudeje, tak je tu sanca? Teda, ked som ho dvakrat zazila v tom 7tt, myslite, ze je to nejaky zlomovy bod = bud alebo?

  dakujem a prajem pekny den

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite by bola vhodná u Vás genetická konzultácia a na základe nej odber choriových klkov, robí sa to do 12 týždňa a hneď máte výsledok, ak by sa potvrdila vada, potom sa dá spraviť v podstate malý potrat.
  Ten 7. týždeň 2x za sebou može znamenať, že naozaj sa na základe genetickej vady začala prepisovať akurát tá nesprávna informácia, ale to iba hádam a veštím z vody.

Podobné otázky

 • Predčasné ovariálne zlyhávanie

  , Autor: Radoslava363

  Dobrý deň prajem,
  chcem sa informovať na moje možnosti, pretože mi už nikto nevie pomôcť. Gynekologička mi diagnostikovala predčasné ovariálne zlyhávanie (mám nízke AMH - 0,2) a 32 rokov. Som po dvoch brušných operáciách v r. 1992 nefrektómia ľavej obličky pre multicystický nefróm, keďže mi ho v detstve zle diagnostikovali bola som liečená na Wilmsov tumor (chemoterapia + ožarovanie asi pol roka), v roku 2020 po spontánnom potrate (nebilo srdiečko v 9tt) mi náhodne zistili v mieste ľavej obličky paraganglióm (10cm x 8cm) - znova operácia. V roku 2022 další spontánny potrat - to isté dieťatko sa nevyvíjalo, nebilo srdiečko. Hormonálny profil - mám znížený estrogén a občas zvýšený prolaktín, liečim sa na zvýšenú štítnu žľazu (autoimunitná tyreoiditéda v štádiu primárnej hypotyreózy (beriem euthyrok 50 ug denne). Endokrinologička ma na základe zvýšeného prolaktínu poslala na MRI, kde mi našli maličký adenóm o veľkosti 1,5 mm (výsledok MR: sella ostro ohraničená, hypofýza nezväčšená, v jej dolnej časti susp. drobný hyposignál na postkontr. skenoch, v koronálnej časti do 1, 5 mm - dif. df. mikroadenóm. Menštruačný cyklus mám skrátený 26 dňový (doteraz bol celkom pravidelný, posledný mi však prišiel na 15. deň. Čiže jeden skončil a hneď prišiel ďalší. :( Boli sme už aj v reprodukčnom centre, kde nám vzhľadom na moju anamnézu odporučili už len darcovské vajíčka. Pani doktorka si myslí, že moje sú poškodené chemoterapiou. Nevie mi urobiť genetické vyšetrenie vajíčok vzhľadom na množstvo ktoré mám by neboli výsledky relevantné. Okrem toho mám kolísavý krvný tlak (občas normálny 120/80,občas vyšší 140/90až vysoký160/100). Dôvod nevieme. Rada by som vedela, čo ešte by mi mohlo pomôcť a či vôbec niečo vynosiť vlastné dieťa, alebo či je vhodné pri mojich diagnózach skúsiť darcovské vajíčko. Zaujíma ma Váš pohľad, pretože neviem nájsť gynekológa, ktorý by sa komplexnejšie rozumel môjmu problému. Tiež ma zaujíma, či je nejaká liečba pri poklese estrogénu v mojom veku, nechcem prísť tak skoro do menopauzy - existujú nejaké lieky ako upraviť hormóny okrem antikoncepcie? Endokrinologička navrhuje pridať do liečby gastagén. Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Radoslava

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  dva samovoľné potraty nič neznamenajú. Osobne by som navrhol gestagénovú prípravu (Duphaston 2x1 tbl. od 14. dňa cyklu), samozrejme kyselinu listovú a ešte raz by som išiel do tehotnosti. Ak sa Vám dvakrát podarilo otehotni´t, nevidím dôvod, prečo by to nešlo a stále je obrovská šanca na donosenie.
  AMH je nepresný ukazateľ a už ste dvakrát otehotneli.

 • snaženie sa o bábätko po spontannom potrate

  , Autor: Matox1

  Dobrý deň s manželom sme sa snažili o bábätko 6 rokov a v apríli som ostala tehotná bolo to niečo nádherné sama som tomu neverila no nakoniec 29.7.23 som mala spontanny potrat sama som všetko porodila a nečistili ma bola som 16+5 tt ,chcela by som sa informovať či sa môžme ďalej snažiť o bábätko hneď po prvej ms ak mi po 600 nedeli potvrdia ze je všetko v poriadku ,chcela by som sa opýtať aj na iný názor ako len môjho gynekológa ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak nebolo prevedené čistenie maternice, je možné v podstate otehotnieť hneď po ďalšej menštruácii.
  Na druhej strane je Vaša anamnéza závažná (6 rokov neplodnosť, potom potrat v II. trimestri), v závislosti od priebehu tohto potratu (nedostatočnosť krčka maternice, alebo infekcia) by bolo možné previesť opatrenia na zníženie rizika opakovania.

 • problém znovu otehotnieť

  , Autor: janulik31

  Dobrý večer pán doktor. Mám jedno dieťa 3,5 ročné. Otehotnela som v 30 rokoch a 4 mesiace pred otehotnením som mala spontánny potrat v 5týždni. o druhé bábo sa pokúšame asi 1,5 roka. Styk máme prevažne počas mojich plodných dní, aj to nie každý mesiac. Ja viem, poviete si, že treba užívať život atd., no manželovi sa niekedy ani nedostaví erekcia a je z toho nervózny a ja frustrovaná. Naozaj je treba súložiť každý druhý deň? Teraz nechcem nikoho dehonestovať, ale čo také rómky v osadách? Nemajú žiadnu hygienu, ani životosprávu a majú po 20 detí!!! Nerozumiem tomu, no. Menštruáciu mám po pôrode nepravidelnú, užívala som Duphaston 21mesiacov(máj 2008 až február 2010) no neupravilo sa to , tak som ho po odporúčaní gynekológa-pôrodníka a následných vyšetreniach prestala užívať vo februári 2010. Manžel cvičí v posilovni, neberie žiadne lieky, ani ja nie. Už som z toho na nervy. Ďakujem za pomoc.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  rok a pol je krátka doba, ak sa to podarilo raz, tak sa to podarí znovu. Je potreba, aby ste Vy nemala nadváhu a mmožno by nebola odveci konzultácia psychológa/sexuológa pre oboch, manželovi to pomôže aj k erekcii.

 • nedarí sa bábätko

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Milý pán doktor,
  mám 38 rokov a nedarí sa nám s bábätkom. 1x som mala interupciu, 1x spontánny potrat na 4,5 mesiacov. Absolvovala som vlani IVF, po mesiaci som potratila, teraz v júni som prešla prípravou na ďalšie IVF, po zákroku mi doktor povedal, že som mala krásne veľké folikuly, ale prázdne. Už som absolvovala hysteroskopiu, vajíčkovody mám v poriadku, všelijaké krvné vyšetrenia sú všetky v poriadku. Poraďte mi prosím, keď ste písali, že clostylbegyt veľmi nepomôže, čo by mi mal doktor nasadiť?? Môj gynekolog ma posiela ešte na jedno krvné vyšetrenie do Brna, lebo u nás sa to nerobí, a potom mi chce nasadiť clostylbegyt, ak to vyšetrenie zase nič neodhalí. Genetické testy ukázali, že som HETEROZYGOT. Neviem, čo robiť, ďalšie IVF už nebudem absolvovať. Všetko je negatívne a predsa je nejaký problém, poraďte mi prosím, čo robiť, ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nepíšete čo ho ste heterozygot - ak Leidenskej mutácie, potrebné je hematologické vyšetrenie.
  Inak Vám neviem poradiť, neplodnosť je komplexný problém, ktorý sa nedá riešiť takto cez internet. Riaďte sa radami lekára v IVF centre. Predpokladám, že partner bol vyšetrený a je v poriadku.

 • Posuďte to vy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Ja sa len chcem podeliť o to ako môj neplodny manžel ma teda oplodnil:-)
  A jeden super doktor mu pri prvom vyšetreni SPG(bol mu robený viac krát, ešte aj pred rokom) povedal, že on vlastne deti nikdy mať nebude. Facka ako hrom, ale prehrmeli sme. Dali sme sa na IVF(ICSI), mame dcerku, ktorá ma 2,6 roka.No kedže ďalšie IVF sme už nechceli viac okusiť, prv sme sa snažili a verili, že to vyjde, no potom sme to nechali sme to tak. Môj život sa začal uberať inym smerom,(myslim pracovnym)prestala som myslieť na naše milovanie ako otehotnenie a zrazu bum!!!!Na teste //. Bohužial v 12 tt som potratila.Ale už aspoň viem, že môj neplodny manžel ma dokaže oplodniť.

  Mam na vas aj otazočku? Je jeden potrat indikaciou na to, aby mi vyšetrili trombofilne mutacie?Babätko malo spomaleny rast, viem presne kedy som mohla otehotnieť.A tiež môj otec ma problem s hustotou krvi(neviem či to je to iste ako zražanlivosť)
  Pri prvom tehotenstve mi hrozil predčasny pôrod, nakoniec sa dcerka narodila v 37 tt.Ine komplikacie som nemala.

  Ďakujem za odpoveď a zaroveň chcem povzbudiť všetky snažilky, asi v prvom rade aby na to nemysleli a pride to, mne sa to osvedčilo.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  spermiogram je veľmi orientačné a subjektívne vyšetrenie, je sranda, že síce Vášho manžela vystresujú, že je neplodný, ale keby sa to robilo pri určení otcovstva, tak ho na základe takého spermiogramu neoslobodia.
  Poznám strašne moc párov, kde úplne "neplodný" chlap má plno detí. Je to iba orientačné vyšetrenie, spermiogram sa mení, vyvíja v čase a hlavne, ejakulát získaný masturbáciou sa veľmi líši od toho, ktorý sa produkuje pri dobrom sexe.
  Jeden spontánny potrat nič neznamená, až 20% tehotností sa potratí, nie sú potrebné vyšetrenia.