Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,155 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • spontanny potrat

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den p.Doktor, tak som tu znovu po cca.tristvrte roku ;) zdravim Vas a dufam, ze si znovu s Vami prijemne pokecam.
  Chcela by som sa iba opytat jednu otazocku ohladne spontannych potratov. Viem, ze stale nie su dostatocne preskumane, preco, co, ako, kedy, ale urcite existuju nejake statistiky, ktore hovoria o tom, dokedy zrejme spontanny potrat prebehne.

  Aby som to priblizila, mam za sebou dva spontanne potraty, oba plody boli mrtve zhruba v 7tt, tretikrat som po genetickom vysetreni (vyvazena translokacia) asi v 21tt isla na interupciu, vzhladom na geneticke poskodenie plodu.
  Teraz som znovu tehotna a radsej by som zazila spontanny potrat, ako sa znovu rozhodovat v neskorsom stadiu, samozrejme najradsej by som bola niecomu uplne inemu ;)
  Je nejak statisticky dokazane, potvrdene, v akom casovom rozmedzi sa udeje spontanny potrat a ked sa "dovtedy" neudeje, tak je tu sanca? Teda, ked som ho dvakrat zazila v tom 7tt, myslite, ze je to nejaky zlomovy bod = bud alebo?

  dakujem a prajem pekny den

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite by bola vhodná u Vás genetická konzultácia a na základe nej odber choriových klkov, robí sa to do 12 týždňa a hneď máte výsledok, ak by sa potvrdila vada, potom sa dá spraviť v podstate malý potrat.
  Ten 7. týždeň 2x za sebou može znamenať, že naozaj sa na základe genetickej vady začala prepisovať akurát tá nesprávna informácia, ale to iba hádam a veštím z vody.

Podobné otázky

 • problém znovu otehotnieť

  , Autor: janulik31

  Dobrý večer pán doktor. Mám jedno dieťa 3,5 ročné. Otehotnela som v 30 rokoch a 4 mesiace pred otehotnením som mala spontánny potrat v 5týždni. o druhé bábo sa pokúšame asi 1,5 roka. Styk máme prevažne počas mojich plodných dní, aj to nie každý mesiac. Ja viem, poviete si, že treba užívať život atd., no manželovi sa niekedy ani nedostaví erekcia a je z toho nervózny a ja frustrovaná. Naozaj je treba súložiť každý druhý deň? Teraz nechcem nikoho dehonestovať, ale čo také rómky v osadách? Nemajú žiadnu hygienu, ani životosprávu a majú po 20 detí!!! Nerozumiem tomu, no. Menštruáciu mám po pôrode nepravidelnú, užívala som Duphaston 21mesiacov(máj 2008 až február 2010) no neupravilo sa to , tak som ho po odporúčaní gynekológa-pôrodníka a následných vyšetreniach prestala užívať vo februári 2010. Manžel cvičí v posilovni, neberie žiadne lieky, ani ja nie. Už som z toho na nervy. Ďakujem za pomoc.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  rok a pol je krátka doba, ak sa to podarilo raz, tak sa to podarí znovu. Je potreba, aby ste Vy nemala nadváhu a mmožno by nebola odveci konzultácia psychológa/sexuológa pre oboch, manželovi to pomôže aj k erekcii.

 • nedarí sa bábätko

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Milý pán doktor,
  mám 38 rokov a nedarí sa nám s bábätkom. 1x som mala interupciu, 1x spontánny potrat na 4,5 mesiacov. Absolvovala som vlani IVF, po mesiaci som potratila, teraz v júni som prešla prípravou na ďalšie IVF, po zákroku mi doktor povedal, že som mala krásne veľké folikuly, ale prázdne. Už som absolvovala hysteroskopiu, vajíčkovody mám v poriadku, všelijaké krvné vyšetrenia sú všetky v poriadku. Poraďte mi prosím, keď ste písali, že clostylbegyt veľmi nepomôže, čo by mi mal doktor nasadiť?? Môj gynekolog ma posiela ešte na jedno krvné vyšetrenie do Brna, lebo u nás sa to nerobí, a potom mi chce nasadiť clostylbegyt, ak to vyšetrenie zase nič neodhalí. Genetické testy ukázali, že som HETEROZYGOT. Neviem, čo robiť, ďalšie IVF už nebudem absolvovať. Všetko je negatívne a predsa je nejaký problém, poraďte mi prosím, čo robiť, ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nepíšete čo ho ste heterozygot - ak Leidenskej mutácie, potrebné je hematologické vyšetrenie.
  Inak Vám neviem poradiť, neplodnosť je komplexný problém, ktorý sa nedá riešiť takto cez internet. Riaďte sa radami lekára v IVF centre. Predpokladám, že partner bol vyšetrený a je v poriadku.

 • Posuďte to vy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Ja sa len chcem podeliť o to ako môj neplodny manžel ma teda oplodnil:-)
  A jeden super doktor mu pri prvom vyšetreni SPG(bol mu robený viac krát, ešte aj pred rokom) povedal, že on vlastne deti nikdy mať nebude. Facka ako hrom, ale prehrmeli sme. Dali sme sa na IVF(ICSI), mame dcerku, ktorá ma 2,6 roka.No kedže ďalšie IVF sme už nechceli viac okusiť, prv sme sa snažili a verili, že to vyjde, no potom sme to nechali sme to tak. Môj život sa začal uberať inym smerom,(myslim pracovnym)prestala som myslieť na naše milovanie ako otehotnenie a zrazu bum!!!!Na teste //. Bohužial v 12 tt som potratila.Ale už aspoň viem, že môj neplodny manžel ma dokaže oplodniť.

  Mam na vas aj otazočku? Je jeden potrat indikaciou na to, aby mi vyšetrili trombofilne mutacie?Babätko malo spomaleny rast, viem presne kedy som mohla otehotnieť.A tiež môj otec ma problem s hustotou krvi(neviem či to je to iste ako zražanlivosť)
  Pri prvom tehotenstve mi hrozil predčasny pôrod, nakoniec sa dcerka narodila v 37 tt.Ine komplikacie som nemala.

  Ďakujem za odpoveď a zaroveň chcem povzbudiť všetky snažilky, asi v prvom rade aby na to nemysleli a pride to, mne sa to osvedčilo.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  spermiogram je veľmi orientačné a subjektívne vyšetrenie, je sranda, že síce Vášho manžela vystresujú, že je neplodný, ale keby sa to robilo pri určení otcovstva, tak ho na základe takého spermiogramu neoslobodia.
  Poznám strašne moc párov, kde úplne "neplodný" chlap má plno detí. Je to iba orientačné vyšetrenie, spermiogram sa mení, vyvíja v čase a hlavne, ejakulát získaný masturbáciou sa veľmi líši od toho, ktorý sa produkuje pri dobrom sexe.
  Jeden spontánny potrat nič neznamená, až 20% tehotností sa potratí, nie sú potrebné vyšetrenia.

 • Spontánny potrat v úvode gravidity

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pán doktor veľmi pekne Vás prosím o odpoveď na moju otázku. Tento mesiac sme sa s manželom pokúsili o naše druhé dieťa. Mám 34 rokov a takmer 11ročnú dcéru. Menštruáciu som mala dostať 14.3., ale už 11.3. som začala mierne krvácať. Krvácanie bolo stále slabé, už aj v čase očakávanej menštruácie. Urobila som si tehotenský test, výsledok bol taký +/-. Hneď so vyhľadala lekára (pracujem ako zdravotná sestra v nemocnici). Transvaginálnou sondou lekár videl v maternici nepravidelnú dutinku, dal mi užívať Duphaston a že mám počkať, čo sa bude diať. Ja som však do rána začala krvácať intenzívnejšie, na druhý deń ráno som išla a na kontrolnom sone už tú dutinku nevidel, uzatvoril to ako spontáánny potrat a podstupila som kyretáž, pretože sliznica bola 25 mm, neviem, či je to až tak veľa. Neviem, čo mohlo byť príčinou potratu, je však pravda, že menštruácia mi skončí tak za 5-6 dní, ale ešte do 11-12 dňa mám také špinenie. Aj pred očakávanou menštruáciou už mierne krvácam aj 5 dní. Dnes som bola na kontrole u obvodného gynekológa, odporúčil mi vyš. hormonálneho profilu 3-5 deň menštruačného cyklu, myslite, že je to postačujúce?Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Eva R.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie je možné, aby niečo videl tak skoro, je možné, že ste potratila, takto končí 60% včasných gravidít, je zbytočné to nejako riešiť.
  Ale skor je možné, že išlo iba o bežnú poruchu cyklu.

 • Interupcia a spontánny potrat

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,pán doktor,
  mám k Vám pá dôležitých otázok a ak budete mať čas, prosím Vás, venujte sa mi..
  Pred 6 rokmi som bola na interupcii, bola som asi v 9,týždni tehotenstva, mala som 21 rokov a nechcem to rozvádzať ďalej. Pred 5 mesiacmi som prišla o vytúžené bábätko, tentokrát som bola asi v 10 tt. Pokúšame sa s manželom o ďalšie a ja mám strach, či ho dokážem vynosiť. Mohlo sa stať, že mi pri interupcii niečo poškodili? Ale moja lekárka hovorí, že som zdravá, tak teraz neviem, čo sa stalo, že som prišla o naše malé. Hrozí mi to opäť? Čo mám robiť, aby som tomu zabránila a porodila zdravé bábätko? Teraz som asi opäť tehotná po 5 mesiacoch a veľmi sa bojím, prosím Vás poradťe mi, nikomu sa nemôžem zveriť. Ďakujem Kristína