Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,037 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • fajčenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Môže mať fajčenie ženy vplyv na jej problém s otehotnením?Aký veľký?Myslím percentuálne.ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  percentuálne to neviem, ani sa to nedá presne určiť. Ale nikotín znižuje aktivitu ženských pohlavných hormónov (niektoré fajčiarky majú trochu mužný vzhľad po rokoch) a toxické látky obsiahnuté v cigaretovom dyme priamo ovplyvňuju kvalitu vajíčok.

Podobné otázky

 • geneticke vyšerňtenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor.Prisli mi vysledky z genetiky . mala som dva spontanne potraty v 7tt.. Zistili mi polymorfizmus MTHFR (A1298C) v homozygotnom stave. UVedeny polymorfizmus ma maly vplyv na zvysenie rizika venozneho tromboenbolizmu,jeho vyznam stpňúpa v pritomnosti dalsich rizikovych faktorov ako je fajcenie,obezita,hormonalna liecba. Reprodukcne straty su indikaciou na hemotologicke vysetrenie...Mozete mi porosim povedat o co vlastne ide.Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  máte zrejme poruchu zrážania krvi, typu mutácia metyltetrahydrofolatreduktázy. Toto je jedna z najľahších foriem zvýšeného zrážani akrvi, niekedy stačí liečba kyselinou listovou. Osobne som presvedčený, že uvedená mutácia nie je príčinou Vašich potratov, ale hematologické vyšetrenie nie je naškodu.