Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických problémov odpovedá Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Pekný den pan Dr. chcela by som vedieť váš nazor môjmu manželovy zistil doktor že ma slabšie a malo spermie pod 20 milionov DG:Oligoastenospermie
ejakulat:mn3ml,pH7,4,pohyb.len klativy mn.spermii pod 20mil/ml kedže sa pokúšame o dieťaťko skoro 3 roky počas tych rokov bral najpr Proviron a koenzym Q10 vit.E+Selen a po tych sa mu zlepšilo aj kvalita aj počet o 50 percent lenže doktor mu predpisal ine tabletky myslim že sa volali UNDESTOR TESTOCAPS 40MG,VITAMIN E200-ZENTIVA. ale po tych sa mu zhoršil stav mal ich ako na začiatku tak mu predpisal TAMIXIFEN ebewe a ja som kupila ešte vitaminy.....
chcem vedieť či ta diagnoza čo mu napisal doktor je veľmi zla alebo sa to da liečiť dakujem
Dobrý deň,
ak by obvinila nejaká žena Vášho manžela, že je otcom jej dieťaťa, tak na základe uvedeného nálezu ho neoslobodia, mnoho mužov s rovnakým spermiogramom má deti.
Kvalita ejakulátu sa mení aj počas života, lieky to ovplyvňujú naozaj málo. Ak sa Vám 3 roky nedarí, tak je zrejme čas zvážiť umelé oplodnenie.
po dvoch potratoch cca 8tt mi na imunologiu diagnostikovali (odber bol v januari) celularnu odpoveď voči partnerovym antigenom (možný hla-C antigenim) stredne ťažkú, zvýšené protilátky IgM voči protrombínu a znížený vitamín D. Jedno dieťa už mám spontánne. Nemám problém otehotnieť vždy to je na prvý šup. Tato diagnóza má veľmi prekvapila. Navrhnutá je liečba prostredníctvom Igamplie. Ja sa jej však veľmi obávam a neviem sa na ňu odhodlať nakoľko sú tam rizika aj vplyvu na plod. Uvažovali sme nad tým že by sme to ešte do tretice skusili bez liečby (pripadne duphaston ten som ešte nemala). Mali ste niekedy skúsenosť že sa to podarilo? Alebo nad touto alternatívou ani nemám uvažovať. Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
toto je veľmi zložitý problém, pretože v niektorých krajinách sa začína vyšetrovanie a liečba až po 3 spontánnych potratoch, hlavne ak vy ste už zdárne donosili dieťa.
Protilátky proti HLA antigénom partnera môžu byť príčinou opakovaných potratov, ale veľmi závisí aj na iných okolnostiach. Bolo by vhodné, aby ste tieto výsledky dôkladne konzultovala so svojim lekárom a urobila rozhodnutie spolu s ním, osobne by som sa nebránil ani ešte jednému pokusu o otehotnenie bez uvedenej liečby.
Dobry večer chcem sa spytat na vaš nazor.
Pred 11 mesiacmi som otehotnela z manželom prirodzene bez problemov a 12 tyždni to skončilo
Babetku prestalo byt srdiečko
Od vtedy neviem otehotniet gynekolog mi spravil višetrenie vajička mi dozrievaju chodim na folikometriu aj clostybegitom sme skušali a nič.troška 1 hormon mam nizki progrestoron mislyte že to može byt pričina?
Manžel si dal višetrit spermiogram ale ne ma velmi dobre hodnoti.
Tu vam pošlem visledki ako to hodnotite ani diagnozu neviem čo to znamena
Ej-ph 8
Objem.0.4ml
Pohyblivost,50%
Tažnost.0 mm
Početnost.2 mil .ml
Lekocyti.Hojne
Prosim vas pan doktor čo vaš nazor na take visledki možem otehotniet stakimi visledkami aka je to diagnoza?
Dobrý deň,
dobrá správa je, že sa Vám už podarilo raz otehotnieť, hoci to skončilo potratom.
Príčin, prečo sa Vám teraz nedarí môže byť viac, takto sa to nedá presne stanoviť. Odporučil by som ešte pol roka skúšať, pohlavné aktivity sústrediť na cca. 12. deň po menštruácií, a samozrejme zdravý životný štýl.
Ak sa Vám nebude pol roka dariť, bude potrebné zvážiť nejakú liečbu, to Vám odporučí Váš lekár.
Dobrý deň, v maji som mala MA v 10tt a moja lekarka mi robila rozne vyšetrenia a z krvi mi zistili brucelozu. musím počkať 6 týždňov a testymi budu robiť znova ak sa diagnoza potvrdí bude sa to liečiť. Chcem sa Vás opýtať ako dlho trva liečba, ako sa to lieči, či mi to mohlo spôsobyt MA a kedy by sme sa mohli pokýšať znova? Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem
Dobrý deň,
nechápem, prečo niekto pri jednom misssed aborte míňa zbytočne peniaze nášho poistenia na úplne nezmyselné vyšetrenia.
Brucelóza je nezmysel, robí potraty u dobytka a nie u človeka, zabudnite na to a normálne otehotnite, 20% plodov sa potratí, a vyšetrenia sú úplne zbytočné. Majú sa robiť až po 3. potrate.
v novembri 2007 som prekonala zamlknuty potrat v 8 tyzdni, potom znova to iste v maji 2008 v 10 tyzdni. Po genetickom a hematologickom vysetreni mi bola stanovena diagnoza poruchy zrazanlivosti krvi. Takze som poucena, ze pri dalsom tehotenstve budem musiet brat injekcie nizkomolek. heparinu. Dovtedy mam brat tabletky podobne aspirinu, tu v Nemecku sa to vola a s s 50, ktore beriem. Pan doktor, pokusame sa znova o babatko od januara 2010 a doteraz sa to nepodarilo. Pri prvych dvoch pokusoch, ktore dopadli tak smutne sa nam to podarilo hned, vzdy v prvy mesiac snazenia. Okrem ineho mam znizenu funkciu stitnej zlazy, endokrinologicka mi podla hodnoty nasadila thyroxin 100, takze ju mam sledovanu. Manzelovi zo spermiogramu vyslo, ze rychlost a mnozstvo su v poriadku, ale ma len 10% spravne sformovanych spermii a norma je vraj 30. Nadvahu nemame, nefajcime. Pred mesiacom sme boli v takom jednom centre a podla instrukcii som 3-7 den cyklu brala Clomifen, mala som po nom 3 dobre vajicka, ktore mi uvolnili injekciou Brevactid, nasledne som brala 14 dni utrogest. Tehotenstvo sa nepodarilo. Doteraz som si privelke starosti nerobila, ale zacina ma to velmi trapit, kedze sa uz snazime dohromady 3 a pol roka. Ja mam 33 rokov a manzel 37. Pan doktor, aky je Vas nazor, moze byt problem v tom malom pocte dobre sformovanych spermii, alebo sa nieco mohlo stat po druhej kyretazi a ako by ste mi doporucili postupovat dalej.
Velmi pekne Vam dakujem za cas a odpoved.
Dobrý deň,
určite je potrebné, aby Vaša štítna žľaza bola správne zaliečená, lebo nesprávna funkcia štítnej žľazy može sposobiť problémy s ovuláciou. Osobne si myslím, že sa Vám podarí otehotnieť a že spermiogram na to nemá vplyv, ak sa to podarilo už 2x.
Dobrý deň.
S manželom sa snažíme o dieťatko 3 roky. Máme 33 rokov. Absolvovali sme gynekologické vyšetrenia v meste kde bývame. Môj gynekológ mi tvrdil, že u mňa funguje všetko ako hodinky a že teraz treba vyšetriť aj manžela.Manžel sa dal vyšetriť u androloga, kde mu bola zistená diagnóza oligoasthenozoospermia, pyosmermia, LE +++ . Lekár mu predpísal liečbu profertilom na 3 mesiace, potom Ciphinom a Sumamedom, na dobu 1 mesiac. Keď som sa po prvom roku sledovania opýtala môjho gynekológa, či nemôže byť problém vo vajcovodoch, ubezpečil ma, že na 95 percent mám aspoň jeden priechodný, keď som už jeden krát porodila./ s predchádzajúcim partnerom/.Po tomto sme absolvovali imuno-biologické vyšetrenie v Prahe, ktoré nič nepotvrdilo.Imunitné vyšetrenie, tiež nič nepotvrdilo. Ďalej genetické vyšetrenia. To bolo tiež v poriadku. Po roku a pol snaženia sme sa rozhodli navštíviť CAR Helios. Tam nám urobili znovu všetky vyšetrenia, ktoré nič neukázali. Manželovi sa diagnóza zlepšila na LE +.V CAR nás utvrdzovali, že by sme mali absolvovať umelé oplodnenie, že prirodzene sa k dieťaťu aj tak nedostaneme,a že ak by som aj mala vajcovody nepriechodné, tak sa s tým aj tak robiť nič nedá.Boli sme už unavení a tak sme skúsili aspoň IUI s partnerovými spermiami. Neúspešne. Takto prešlo 2,5 roka a mi sme sa nikam nepohli. Už sme prestávali veriť. Až mi jedna pani doktorka dohodla stretnutie u primára gynekológie v inom meste.Ten sa začudoval, čo všetko sme absolvovali a prečo mi nikto neurobil na začiatku hysterosalpingografiu. Absolvovala som ju a potvrdila nepriechodnosť obidvoch vajcovodov. Objednal ma na endoskopickú operáciu. Na predoperačnom vyšetrení mi môj gynekológ zistil toxoplazmózu. To som už bola poriadne naštvaná, pretože to mohla byť tiež jedna z príčin, prečo nemôžem otehotnieť a nechápala som, prečo pri krvných vyšetreniach nikto nepožiadal o vyšetrenie na toxoplazmózu. Zdurené lymfatické uzliny na krku pred rokom mi moja obvodná doktorka diagnostikavala,ako prekonanú infekčnú mononukleózu. Musela som navštíviť infekčné odd., tam mi zobrali krv na protilátky. Hodnoty boli : KFR 1: 64, IgG kvant 123,000 IU/ml, IgM pozit./2,3-3,1/.Keďže som mala naplánovaný temním operácie infektológ mi povedal, že mi nasadí liečbu až po operácii. Operácia prebehla výborne, vajcovody mi spriechodnili, použili aj hyalobarier gel, a kázali nám aby sme už po najbližšom cykle začali skúšať, t.j. už teraz 28.4.Manžel má užívať stále sumamed a ciphin. Keď som sa opýtala ako môžme skúšať,keď sa mám liečiť na toxoplazmózu, primár mi povedal,že to nieje taká vysoká hodnota a je to už rok stará záležitosť a nemáme na to čas,lebo sa zase zapletieme a operácia bola v takomto prípade bezvýznamná. Infektológ mi predpísal: Acidum folicum 10 mg 1 bal.1krát denne, Rovamycine 3M.I.U. 3 bal. x 10tb. každých 8 hod.1tb, Biseptol 480 2 bal. každých 12 hod. 2 tb. a desiaty deň prísť na krv,kvôli krvnému obrazu.
Poraďte nám prosím čo máme robiť. Pretože najväčšiu šancu na otehotnenie máme 3 - 6 mesiacov po operácii, kvôli riziku vytvorenia nových zrastov a ďalšia operácia by bola len podnetom na vytvorenie ďalších pooperačných zrastov a šanca by sa stále zmenšovala. Ďakujem.
Dobrý deň,
ak Vám nejaký lekár povedal, že nemožete otehotnieť kvoli toxoplazmóze, tak určite vymente lekára, lebo je to najvačší nezmysel, aký som kedy počul.
Toxoplazmóza može maximálne sposobiť potrat, ale iba v prípade akútnej infekcie !!!!!!
Po prekonaní ste už celý život chránená pred reinfekciou a pred potratom. To sa mi snáď sníva.
Na toxo zabudnite, to s tým nesúvisí. Skor hnis u manžela v spermiách by mohol by´t príčinou, je docela možné, že prekonal chlamýdie alebo kvapavku a Vy tiež, preto máte nepriechodné vajcovody.
Pre skvalitnenie poskytovaných služieb používame cookies. Ďalším pokračovaním prehliadania na portáli
súhlasíte s Pravidlami používania
portálu MAMA a Ja.
Prihlás sa na odber newsletter
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: