Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,520 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • diagnoza

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Pekný den pan Dr. chcela by som vedieť váš nazor môjmu manželovy zistil doktor že ma slabšie a malo spermie pod 20 milionov DG:Oligoastenospermie
    ejakulat:mn3ml,pH7,4,pohyb.len klativy mn.spermii pod 20mil/ml kedže sa pokúšame o dieťaťko skoro 3 roky počas tych rokov bral najpr Proviron a koenzym Q10 vit.E+Selen a po tych sa mu zlepšilo aj kvalita aj počet o 50 percent lenže doktor mu predpisal ine tabletky myslim že sa volali UNDESTOR TESTOCAPS 40MG,VITAMIN E200-ZENTIVA. ale po tych sa mu zhoršil stav mal ich ako na začiatku tak mu predpisal TAMIXIFEN ebewe a ja som kupila ešte vitaminy.....
    chcem vedieť či ta diagnoza čo mu napisal doktor je veľmi zla alebo sa to da liečiť dakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ak by obvinila nejaká žena Vášho manžela, že je otcom jej dieťaťa, tak na základe uvedeného nálezu ho neoslobodia, mnoho mužov s rovnakým spermiogramom má deti.
    Kvalita ejakulátu sa mení aj počas života, lieky to ovplyvňujú naozaj málo. Ak sa Vám 3 roky nedarí, tak je zrejme čas zvážiť umelé oplodnenie.

Podobné otázky

  • Možnosť prirodzeného pocatia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, chcela by som sa opytat, aká je možnosť otehotnenia pri týchto diagnozach. Partner: asthenoteratozoospermia, pohyblivosť 25%, patologia hlaviciek 91, norm. morfológia 2%. Mne vyšlo s-antitpo 1300 a s tsh 3.7. Všetko ostatné mam ok. V car nás už tlačia do ivf, cize by ma zaujímal nezaujaty nazor, kedze nejde o maly vydavok. O počatie sa snažíme 5 mesiacov, mam uz vsak hranicny vek, 39 rokov. Dakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    nesplňujete definíciu neplodnosti, tá je definovaná sanohou aspoň rok o otehotnenie. Je otázka, či opakvoané vyšetrenie spermiogramu mimo CAR by ukazalo rovnakú diagnozu u muža.
    V každom prípade je u Vás potrebné vyšetrenie endokrinologa a potom je otázka, či ešte dáte tomu pár mesiacov, alebo rovno pôjdete cestou skúmaviek.

  • Vysoká hodnota AMH

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,

    zo zaujímavosti som si dala odmerať AMH a vyšla mi vysoká hodnota Antimüllerovho hormónu (AMH) 11,36 ng/ml.

    Mám 26 rokov a deti v blízkej dobe neplánujem. Samozrejme, už som sa objednala na vyšetrenie k svojej gynekologičke, i keď chodím pravidelne na preventívne prehliadky a doteraz nebol identifikovaný žiadny problém.

    Musí takáto hodnota znamenať nevyhnutne polycystické vaječniky? Dala by sa táto diagnóza odhaliť na rutinnej preventívnej prehliadke alebo je v tomto smere nutné špeciálne vyšetrenie?

    Ďakujem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    dúfam, že ste si to zo zaujímavosti platila sama, verejné zdravotné poistenie na to nie je určené. AMH je jedno doplnkové nepresné vyšetrenie, ktoré má svoje indikácie a samotná hodnota je bezcenná.

  • Predčasné ovariálne zlyhávanie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň prajem,
    chcem sa informovať na moje možnosti, pretože mi už nikto nevie pomôcť. Gynekologička mi diagnostikovala predčasné ovariálne zlyhávanie (mám nízke AMH - 0,2) a 32 rokov. Som po dvoch brušných operáciách v r. 1992 nefrektómia ľavej obličky pre multicystický nefróm, keďže mi ho v detstve zle diagnostikovali bola som liečená na Wilmsov tumor (chemoterapia + ožarovanie asi pol roka), v roku 2020 po spontánnom potrate (nebilo srdiečko v 9tt) mi náhodne zistili v mieste ľavej obličky paraganglióm (10cm x 8cm) - znova operácia. V roku 2022 další spontánny potrat - to isté dieťatko sa nevyvíjalo, nebilo srdiečko. Hormonálny profil - mám znížený estrogén a občas zvýšený prolaktín, liečim sa na zvýšenú štítnu žľazu (autoimunitná tyreoiditéda v štádiu primárnej hypotyreózy (beriem euthyrok 50 ug denne). Endokrinologička ma na základe zvýšeného prolaktínu poslala na MRI, kde mi našli maličký adenóm o veľkosti 1,5 mm (výsledok MR: sella ostro ohraničená, hypofýza nezväčšená, v jej dolnej časti susp. drobný hyposignál na postkontr. skenoch, v koronálnej časti do 1, 5 mm - dif. df. mikroadenóm. Menštruačný cyklus mám skrátený 26 dňový (doteraz bol celkom pravidelný, posledný mi však prišiel na 15. deň. Čiže jeden skončil a hneď prišiel ďalší. :( Boli sme už aj v reprodukčnom centre, kde nám vzhľadom na moju anamnézu odporučili už len darcovské vajíčka. Pani doktorka si myslí, že moje sú poškodené chemoterapiou. Nevie mi urobiť genetické vyšetrenie vajíčok vzhľadom na množstvo ktoré mám by neboli výsledky relevantné. Okrem toho mám kolísavý krvný tlak (občas normálny 120/80,občas vyšší 140/90až vysoký160/100). Dôvod nevieme. Rada by som vedela, čo ešte by mi mohlo pomôcť a či vôbec niečo vynosiť vlastné dieťa, alebo či je vhodné pri mojich diagnózach skúsiť darcovské vajíčko. Zaujíma ma Váš pohľad, pretože neviem nájsť gynekológa, ktorý by sa komplexnejšie rozumel môjmu problému. Tiež ma zaujíma, či je nejaká liečba pri poklese estrogénu v mojom veku, nechcem prísť tak skoro do menopauzy - existujú nejaké lieky ako upraviť hormóny okrem antikoncepcie? Endokrinologička navrhuje pridať do liečby gastagén. Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Radoslava

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    dva samovoľné potraty nič neznamenajú. Osobne by som navrhol gestagénovú prípravu (Duphaston 2x1 tbl. od 14. dňa cyklu), samozrejme kyselinu listovú a ešte raz by som išiel do tehotnosti. Ak sa Vám dvakrát podarilo otehotni´t, nevidím dôvod, prečo by to nešlo a stále je obrovská šanca na donosenie.
    AMH je nepresný ukazateľ a už ste dvakrát otehotneli.

  • Celularna intolerancia voči partnerovym antigenom

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,

    po dvoch potratoch cca 8tt mi na imunologiu diagnostikovali (odber bol v januari) celularnu odpoveď voči partnerovym antigenom (možný hla-C antigenim) stredne ťažkú, zvýšené protilátky IgM voči protrombínu a znížený vitamín D. Jedno dieťa už mám spontánne. Nemám problém otehotnieť vždy to je na prvý šup. Tato diagnóza má veľmi prekvapila. Navrhnutá je liečba prostredníctvom Igamplie. Ja sa jej však veľmi obávam a neviem sa na ňu odhodlať nakoľko sú tam rizika aj vplyvu na plod. Uvažovali sme nad tým že by sme to ešte do tretice skusili bez liečby (pripadne duphaston ten som ešte nemala). Mali ste niekedy skúsenosť že sa to podarilo? Alebo nad touto alternatívou ani nemám uvažovať. Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    toto je veľmi zložitý problém, pretože v niektorých krajinách sa začína vyšetrovanie a liečba až po 3 spontánnych potratoch, hlavne ak vy ste už zdárne donosili dieťa.
    Protilátky proti HLA antigénom partnera môžu byť príčinou opakovaných potratov, ale veľmi závisí aj na iných okolnostiach. Bolo by vhodné, aby ste tieto výsledky dôkladne konzultovala so svojim lekárom a urobila rozhodnutie spolu s ním, osobne by som sa nebránil ani ešte jednému pokusu o otehotnenie bez uvedenej liečby.

  • Tehotensto

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry večer chcem sa spytat na vaš nazor.
    Pred 11 mesiacmi som otehotnela z manželom prirodzene bez problemov a 12 tyždni to skončilo
    Babetku prestalo byt srdiečko
    Od vtedy neviem otehotniet gynekolog mi spravil višetrenie vajička mi dozrievaju chodim na folikometriu aj clostybegitom sme skušali a nič.troška 1 hormon mam nizki progrestoron mislyte že to može byt pričina?
    Manžel si dal višetrit spermiogram ale ne ma velmi dobre hodnoti.
    Tu vam pošlem visledki ako to hodnotite ani diagnozu neviem čo to znamena
    Ej-ph 8
    Objem.0.4ml
    Pohyblivost,50%
    Tažnost.0 mm
    Početnost.2 mil .ml
    Lekocyti.Hojne
    Prosim vas pan doktor čo vaš nazor na take visledki možem otehotniet stakimi visledkami aka je to diagnoza?

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    dobrá správa je, že sa Vám už podarilo raz otehotnieť, hoci to skončilo potratom.
    Príčin, prečo sa Vám teraz nedarí môže byť viac, takto sa to nedá presne stanoviť. Odporučil by som ešte pol roka skúšať, pohlavné aktivity sústrediť na cca. 12. deň po menštruácií, a samozrejme zdravý životný štýl.
    Ak sa Vám nebude pol roka dariť, bude potrebné zvážiť nejakú liečbu, to Vám odporučí Váš lekár.