• Vakuumextrakcia

    , Autor: Nika8805

    Dobry den, pred nejakym casom som rodila v Ruzinove. Kedze porod prebiehal pomerne dlho, aj ked na prvorodicku nic neštandardné (kontrakcie zacali poobede, porod prebiehal po prepichnhti plodoveho obalu na dalsi den skoro rano) - nebolo mozne podat epiduralnu analgeziu co bolo pre mna nevyhodou. Po nepokracujucej 2. dobe porodnej bol zvoleny porod per VEX - kiwi. Porod bol velmi bolestivy, necítila som ziadny tlak alebo prirodzenu volu ci potrebu tlacit ako to všetci opisuju, citila som len silne kontrakcie a chcela som mat po vsetkom, kedze sa mi to zdalo nekonečné. Velka vdaka lekarom za ukoncenie tohto porodu velmi kvalitnym sposobom, kedze dieta nemalo na hlavicke ziadne nasledky, avsak od tej doby ma prenasluduju traumatizujuce spomienky a mnozstvo otazok. To, ze som takto rodila som nevedela az do prepustenia, chybali mi informacie. Bola to moja chyba? Nezvladla som porod? Nebola som dost silna? Zle som tlacila? Mam slaby prah bolesti? Neviem, ci je mozne na to odpovedat, aj ked nepoznate detaily, avsak za kazdu doplnujucu informaciu budem rada, kedze ma to uz par mesiacov máta. Dakujem!

    Dobrý deň,
    ďakujem za spätnú väzbu, budem veľmi rád, ak ma navštívite osobne (kľudne aj s partnerom) a Váš pôrod spoločne podrobne preberieme.
    Mrzí ma, že sa to nestalo už počas Vašej hospitalizácie. Prosím napíšte mi email
    jozef.zahumensky@ru.unb.sk
    Napíšem pár všeobecných informácii.
    Vakuumextrakcia je pôrodnícka operačná metóda, ktorou sa pomáha ukončenie pôrodu úplne v závere, kedy už je hlavička natoľko vstúpená v panve matky, že cisársky rez nie je možné vykonať bez toho, aby nebola ohrozená matka aj plod poranením. KIWI vakuum je najmodernejší nástroj, veľmi elegantný a jednoduchý, pri ktorom sa vytvorí ručne podtlak v takej umelohmotnej malej miske, ktorá sa prisaje na hlavičku novorodenca. Tento nástroj nevytvára veľký podtlak, preto sa nepoužíva na samotné vytiahnutie hlavičky plodu, ale iba ako pomoc matke pri tlačení.
    Vakuumextrakcia je používaná všade na svete, zvlášť obľúbená je v škandinávskych krajinách, u nás v nemocnici tak končí cca. 6% pôrodov.
    V žiadnom prípade sa nejedná o žiadne zlyhanie nikoho. Niekedy stačí, aby novorodenec počas prechodu pôrodným kanálom trocha narovnal krčnú chrbticu, čím sa výrazne zvýši obvod hlavičky a matka napriek svojej obrovskej snahe potrebuje pomoc s ukončením pôrodu. Vy ste naopak všetko perfektne zvládla a naozaj prídite ma navštíviť a spoločne preberieme dokumentáciu, aby ste stratila všetky zbytočné pochybnosti.
    S kolegami preberiem, prečo ste nebola podrobne informovaná už počas pôrodu, je to samozrejme dôležitá súčasť. Avšak niekedy sa stane, že celkovo pôrodný stres a vyplavený oxytocín zahladí spomienky, preto je dobré informovať rodičku ešte raz aj pred prepustením.