• pôrod pomocou VE

    Dobrý deň pán doktor,

    chcela by som sa opýtať, aký je Váš názor na pôrod pomocou VE?

    Celé tehotenstvo bolo bez problémov, termín pôrodu som mala 23.11., keďže to na pôrod nevyzeralo, lekár mi napísal žiadosť o hospitalizáciu, ak to nepríde samo. A tak som sa 28. dostavila do nemocnice. Vyšetrili ma, vôbec som sa neotvárala. Prijali ma a 28. a 29. mi na noc pichli 2 injekcie. Nič. 30.11. a 1.12. som bola od 7.00 tak do 15.00 na infúziách. Začala som sa otvárať, ale na pôrod to nebolo. Tak mi 2.12. ráno prepichli vodu, že potom sa to už rozbehne. Opäť infúzia. Kontrakcie som mala iba keď som mala ruku voľne spustenú dole. Akonáhle som ruku trošku zohla alebo mi infúzku zastavili (WC, sprcha), kontrakcie úplne prestali. Okolo 10.00 som už bola dostatočne otvorená, zavolali lekárku a išla som tlačiť. Tlačila som zo všetkých síl, sestrička mi tlačila na brucho. No nič. Keď už to trvalo asi 3 hodiny, asistentka išla zavolať primára a ten použil zvon.
    Keď si uvedomím, aké riziká má takýto pôrod pre dieťa, radšej by som uprednostnila cisársky rez. Našťastie, malý je podľa neurológa v poriadku. Stále si kladiem otázku, či som ozaj tak zle alebo slabo tlačila? Nebolo vhodnejšie počkať? Možno by sa pôrod prirodzene začal a nebolo treba to tak siliť. Malý mal 52 cm a 3540g, panvu tiež nemám úzku.

    Aký je Váš názor na takýto pôrod? Keby sa situácia opakovala a druhému bábu by sa tiež nechcelo na svet, mohla by som radšej hneď požiadať o cisársky? Myslím, že pre dieťa je to oveľa bezpečnejšie ako pôrod pomocou VE.
    Ďakujem

    Dobrý deň,
    išlo o indukovaný porod po termíne, tieto majú občas takýto zložitejší priebeh, maternica ešte nebola pripravená na porod a kontrakcie boli iba vďaka infúzii s oxytocínom.
    Dieťa po termíne porodu je už štatisticky aj biologicky mimo maternicu bezpečnejší ako v nej, pretože hrozí nedostatočná funkcia placenty, únik smolky do plodovej vody a iné komplikácie. Preto sa pri prenášaní porod vyvoláva - indukuje.
    Vakuumextrakcia je vaginálna porodnícka operácia, vysoko bezpečná a štandardná. Napríklad klasicky v škandinávskych krajinách, kde je jedna z najlepších starostlivostí o rodičky až 10% žien rodí touto operáciou.
    Cisársky rez nie je pre dieťa úplne ideálny, prechod porodnými cestami vytlačí tekutinu z pľúc a dieťa sa lepšie adaptuje. Okrem toho po cisárskom reze ostáva jazva na maternici, zdroj veľmi závažných komplikácii v nasledujúcich graviditách.
    Osobne si myslím, že porod bol vedený dobre a výsledok je toho dokazom.