• Diastáza po pôrode.

    Zdravím Vás Pán Doktor.

    Som 2 mesiace po pôrode. Bolo to moje prvé tehotenstvo pri ktorom som mala veľké bruško, bábätko malo vyššiu hmotnosť a rapídne som pribrala 25kg. Síce sú moje obavy predčasné, no bojím sa druhého tehotenstva do budúcna, keďže by som si ho veľmi s odstupom času priala. Rodila som akútnou sekciou kvôli ťažkej preeklapsii.

    Ako to je s diastázou počas druhého tehotenstva?
    Hrozia nejalé komplikácie, bolesti či zhoršenie diastázy samotnej?
    Bojím sa že by to nejako vplývalo na bábätko alebo by niečo nebolo v poriadku s donosením, s pruhom.

    S mojím lekárom som sa radila. Vie sa to s odstupom času upraviť aj samé. Zvažujem aj fyzio., no keďže som sama, pri malom bábu a domácnosti nie je na to moc čas. Z cvičenia mám ešte obavy kvôli vnútorným stehom, aj keď kontroly po pôrode a po šestonedelí dopadli v poriadku. Celkovo je to ponižujúce počúvať otázky na brucho, ľudia si myslia že som stále tehotná...

    Ďakujem za prečítanie a odpoveď.
    S Pozdravom - M.

    Dobrý deň,
    určite Vám odporúčam konzultáciu fyzioterapeuta, pretože nielen samotná diastáza, ale aj jazva na bruchu môže robiť problémy.
    A samozrejme v budúcej tehotnosti je vhodná profylaxia aspirínom na zníženie šance na preeklampsiu.

  • Bolesti po sekcii

    Dobry den. Vcera mi bola robena sekcia a moj problem spociva v tom ze ked vyberali malu, neskutocne bolestivo tlacili do oblasti rebier, zaludka. Bolo to ozaj neznesitelne. Po par hodinach som zacala pocitovat bolesti v oblasti ako keby zlcnika, zaludka, krce, ze sa neviem poriadne ani nadychnut. Nezaberaju ani lieky na tlmenie bolesti. Cele beucho mam na pohmat velmi bolestive. Lekari tvrdia ze to sa deje pri sekcii, ze bolia rebra a stahuje sa maternica. no ja viem dychat iba velmi plytko ( ako keby som mala zlomene rebra ). Je to naozaj neznesitelna bolest. Stretli ste sa s niecim takym?? Pretoze odpovede lekarov su matuce, pre mna nezrozumitelne a nedostatocne. Mam velke bolesti a neviem si ani predstavit ako sa dnes po sekcii postavim na nohy :(
    Dakujem za odpoved.

    Dobrý deň,
    je možné, že máte naozaj zlomené rebro, ja som sa s tým v reále tuším nestretol, ale viem si predstaviť, že sa to môže stať. Bolo by dobré spraviť roentgen hrudníka so zameraním na kosti. Rebro sa zhojí samé bez potreby liečby, ale aspoň sa zistí príčina bolestí.

  • Makrozomny plod

    Dobrý deň bola som na vyšetrení už v nemocnici pre susp.makrozomny plod s diagnózou 0366 starostlivost o matku pre nadmernú hmotnosť plodu. Výsledky vyšli BPD 99,6 HC 338 AC 340 FL 74 EFW 3550 g + - 519 na USG ukázalo podľa poslednej menštruácie 38+5tt záver gravidita 38+ 2 dop.kontrola 17.10. V pláne event. Indikácia porodu tp podľa PM 14.1.2023 USG 24.10.2023. U gynekológa 38+2tt dla TP 39+3tt EFW 3900g. Záver fetus magnus.Naozaj je plod taký veľký ? Prečo gynekolog meral podľa crl PM bola korigovana dátum 17.1.2023 a v nemocnici podľa PM 14.1.2023? Ktoré merania sú správne? Odporučenie od gyn.program.porod za účelom spontánneho vedenia k S.C.dakujem za odpoveď

    Dobrý deň,
    je to trocha zmätočné a nedá sa v tom vyznať. Termín pôrodu je možné presne stanoviť iba na základe prvého UZV vyšetrenia v 10.- 13. týždni, teda podľa CRL. To je veľmi dôležité.
    Odhad váhy plodu v termíne je zaťažený obrovskou chybou a nesmie sa brať do úvahy, okrem dvoch prípadov.
    1. ak je plod zadočkom dole
    2. ak má žena cukrovku.
    Ak nemáte žiadnu z týchto komplikácií, tak nie je potrebné a indikované žiadne opatrenie. Ani vyvolávanie pôrodu a tobôž nie cisársky rez.

  • Sekcia rozšírená do obráteného písmena T a prirodzený pôrod?

    Dobrý deň, pán prof. Mudr. Záhumenský. Čítala som, že ste jeden z mála doktorov, ktorý umožňuje ženám rodiť prirodzene po cisárskom reze. Zaujímalo by ma, či by to bolo možné aj v mojom prípade. Tento rok sa mi narodilo prvé dieťatko, žiaľ, pre priečno-šikmú polohu prišla na svet neplanovaným cisárskym rezom v Topoľčanoch deň pred termínom. Doktorom sa nedala vybrať, na stole mi odtiekla plodová voda, museli urobiť rez v tváre prevráteného písmena T. Plánujeme v budúcnosti ešte druhé dieťatko, ak by bolo všetko v poriadku a malo by správnu polohu, mohla by som napriek "T" rezu rodiť prirodzene? Mali ste aj také rodičky? Lebo všade čítam, že to už je veľké riziko. Veľmi ma mrzí, že som nezažila prirodzený pôrod, mám z toho traumu a výčitky. A zaujímalo by ma, nemohla som ja spôsobiť zmenu polohy bábätka za to, že som sa jednu noc tak viac prehadzovala v posteli, čo som nemohla zaspať a ráno som mala už brucho iné na pohmat? Dá sa takto bábätko pretočiť vonkajšími hmatmi a jemnou masážou do správnej polohy?
    Vopred ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň,
    v prvom rade Vám chcem napísa´t, že polohu plodu vy sama nemáte nijako šancu ovplyvniť a priečna poloha je jedna z mála nespochybniteľných indikácii k cisárskemu rezu. Aj ten cisársky rez môže byť pri priečnej polohe náročný, ako je to vo Vašom prípade.
    Preto nie sú na mieste žiadne výčitky a ani trauma, sú veci, ktoré žiaľ idú mimo nás, mimo naše predstavy a priania a musíme sa s tým zmieriť. Je zaujímavé, že obrat plodu u prvorodičky pri priečnej polohe je častejšie neúspešný než u naliehaní zadočkom, pričom sa pri jednom obracia o cca. 90 stupňov a pri druhom o 180 stupňov. Priečne polohy plodu sú naozaj veľmi nevyspytateľná pôrodnícka komplikácia.

    Žiaľ T rez na maternici je určite indikáciou k pôrodu plánovaným cisárskym rezom, pretože riziko prasknutia jazvy je asi 10%, čo je neakceptovateľné riziko, pretože pri tom hrozí smrť novorodenca.
    Mrzí ma, že nemám pre Vás lepšiu odpoveď, ale skutočne by bolo riziko neakceptovateľné a ja by som pokus o plánovaný prirodzený pôrod u Vás neodporúčal.

  • Vakuumextrakcia

    Dobry den, pred nejakym casom som rodila v Ruzinove. Kedze porod prebiehal pomerne dlho, aj ked na prvorodicku nic neštandardné (kontrakcie zacali poobede, porod prebiehal po prepichnhti plodoveho obalu na dalsi den skoro rano) - nebolo mozne podat epiduralnu analgeziu co bolo pre mna nevyhodou. Po nepokracujucej 2. dobe porodnej bol zvoleny porod per VEX - kiwi. Porod bol velmi bolestivy, necítila som ziadny tlak alebo prirodzenu volu ci potrebu tlacit ako to všetci opisuju, citila som len silne kontrakcie a chcela som mat po vsetkom, kedze sa mi to zdalo nekonečné. Velka vdaka lekarom za ukoncenie tohto porodu velmi kvalitnym sposobom, kedze dieta nemalo na hlavicke ziadne nasledky, avsak od tej doby ma prenasluduju traumatizujuce spomienky a mnozstvo otazok. To, ze som takto rodila som nevedela az do prepustenia, chybali mi informacie. Bola to moja chyba? Nezvladla som porod? Nebola som dost silna? Zle som tlacila? Mam slaby prah bolesti? Neviem, ci je mozne na to odpovedat, aj ked nepoznate detaily, avsak za kazdu doplnujucu informaciu budem rada, kedze ma to uz par mesiacov máta. Dakujem!

    Dobrý deň,
    ďakujem za spätnú väzbu, budem veľmi rád, ak ma navštívite osobne (kľudne aj s partnerom) a Váš pôrod spoločne podrobne preberieme.
    Mrzí ma, že sa to nestalo už počas Vašej hospitalizácie. Prosím napíšte mi email
    jozef.zahumensky@ru.unb.sk
    Napíšem pár všeobecných informácii.
    Vakuumextrakcia je pôrodnícka operačná metóda, ktorou sa pomáha ukončenie pôrodu úplne v závere, kedy už je hlavička natoľko vstúpená v panve matky, že cisársky rez nie je možné vykonať bez toho, aby nebola ohrozená matka aj plod poranením. KIWI vakuum je najmodernejší nástroj, veľmi elegantný a jednoduchý, pri ktorom sa vytvorí ručne podtlak v takej umelohmotnej malej miske, ktorá sa prisaje na hlavičku novorodenca. Tento nástroj nevytvára veľký podtlak, preto sa nepoužíva na samotné vytiahnutie hlavičky plodu, ale iba ako pomoc matke pri tlačení.
    Vakuumextrakcia je používaná všade na svete, zvlášť obľúbená je v škandinávskych krajinách, u nás v nemocnici tak končí cca. 6% pôrodov.
    V žiadnom prípade sa nejedná o žiadne zlyhanie nikoho. Niekedy stačí, aby novorodenec počas prechodu pôrodným kanálom trocha narovnal krčnú chrbticu, čím sa výrazne zvýši obvod hlavičky a matka napriek svojej obrovskej snahe potrebuje pomoc s ukončením pôrodu. Vy ste naopak všetko perfektne zvládla a naozaj prídite ma navštíviť a spoločne preberieme dokumentáciu, aby ste stratila všetky zbytočné pochybnosti.
    S kolegami preberiem, prečo ste nebola podrobne informovaná už počas pôrodu, je to samozrejme dôležitá súčasť. Avšak niekedy sa stane, že celkovo pôrodný stres a vyplavený oxytocín zahladí spomienky, preto je dobré informovať rodičku ešte raz aj pred prepustením.