• Vedenie porodu

    Dobry den,

    coskoro budem druhy krat rodit a zvazujem, ci si mam zmluvne dohohodnut porodnika. Pri prvom porode (na Kramaroch v BA) som mala zmluvne dohodnuteho lekara, ktory ma vybornu povest, ale ja mam z porodu zmiesane pocity, aj ked ako laik to neviem dobre zhodnotit, preto prosim o zhodnotenie Vas. Maly sa narodil s AS 4/8, museli ho ozivovat, nastastie je zdravy.

    Takze konkretne otazky:

    1. Mal by skuseny porodnik vidiet na ultrazvuku, ze dieta ma dvakrat omotany pupocnik okolo krku?
    2. Ak to nemusi byt vidno, mal by to vediet vydedukovat z priebehu porodu? (otvorena na 10 cm som bola velmi rychlo, niekolko hodin vsak stale nezostupovala hlavicka)
    3. Ked prisla faza silnych tlakov na konecnik, asi hodinu som cakala, kym lekar odrodi inu pacientku, s ktorou mal tiez podpisanu zmluvu. Je to normalne cakat v tejto faze hodinu?
    4. Za tu hodinu ma raz skontrolovala sestra, ktora povedala, ze hlavicka stale nie je zostupena, avsak nie dlho na to prisiel lekar od druheho porodu a mohla som zacat tlacit. Monitor na kontrolu oziev dietata som mala na striedacku s inymi rodickami, avsak aj v case, ked som ho mala na sebe boli niekedy ozvy nulove. Pravdepodobne sa len babo posunulo z dosahu monitora?
    5. Je omotany pupocnik automaticky indikaciou na sekciu?
    6. Rodila som v pracovnom case, avsak ak by to bolo mimo pracovnych hodin, lekar by prisiel len ta tu finalnu fazu. Ma to podla Vas vobec zmysel si za takych podmienok dohadovat porodnika? Nie je starostlivost a rozhodnutia lekara, ktory ma sluzbu pocas prvej fazy porodu dolezitejsie ako samotne porodenie dietata?

    Velmi pekne dakujem.

    Dobrý deň,
    1. áno možete to vidieť, ale nemá to klinický význam, až 12% detí ma pupočník okolo krku, a rodí sa zdravé a normálne. Nie je to indikácia na zmenu vedenia porodu. Ak vznikne problém za porodu, musí sa riešiť.
    2. priamo pupočník okolo krku sa nedá vydedukvoať, ale z monitoru sa dá zistiť, že dieťa už nie je v pohode a je potrebné porod ukončiť
    3. áno je to normálne, druhá doba porodná može trvať až hodinu a nemá to nič spoločné s porodom inej ženy, toto sa nedá nijako urýchliť ale ani zastaviť
    4. zostupovanie hlavičky je plynulý proces ktorý má svoju dynamiku. Nulové ozvy ste nemala, iba sa plod otočil inak a monitor ho nesnímal, ak by boli ozvy nulové, je dieťa mrtve.
    5. nie je
    6. všade na svete si žena vyberá porodníka a za to mu slušne zaplatí, neviem koľko je to na Kramároch ale normálna cena tu v Českej republike je 30.000 CZK, v súkromnej porodnici MEDA. Síce to nie je adekvátne tomu, že lekár je Vám 24 hodín nonstop k dispozícii (nemože opustiť mesto cca. 14 pred Vašim termínom) ale žiaľ takto zle je hodnotená práca erudovaných porodníkov. Rodíte 2-3 krát za život a je to podľa mňa dobrá investícia, za zdravie som ochotný zaplatiť viac ako za auto v servise.
    Inak APGAR 4-8 je úplne normálny, ak má dieťa APGAR nad 7 v piatej minúte, je zdravé. Resuscitáciu žiaľ potrebuje cca. 10% novorodencov, a ak má uvedený apgar, nemá to vplyv na jeho ďalší vývoj a zdravie.