Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
16,934 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Pôrod

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chcela by som sa Vás spýtať ohľadom súvislosti s kĺbnou hypermobilitou a prirodzeným pôrodom. Je tam nejaké riziko? Totiž na dnešnej poradni sa ma lekár spýtal či môžem rodiť spontátnne ak mám klbnu hypermobilitu, lebo pred 8 rokmi som mala vykĺbené 5 krát jedno a 4 krát druhé koleno, operačne riešené bolo len jedno.Lenže nikto mi nikdy nič nehovoril o tom, žeby som nemohla rodiť spontánne alebo čo bolo príčinou týchto vykĺbenín.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  musí sa k tomu vyjadri´t ortopéd, navštívte ošetrujúceho ortopéda, ktorý posúdi stav Vašej panvy a na základe toho doporučí vedenie porodu, ja osobne si myslím, že k vaginálnemu porodu nie sú námietky.

Podobné otázky

 • Hyperviskozny syndrom

  , Autor: Janika345

  Dobry deň,môjmu dietatu bol diagnostikovani po narodeni hyperviskozny syndróm (hematokrit 0,7 hgb 21, Bi druhý deň po narodeni 340, zvysene renalne a hepatalne parametre).Porod prebehol akutnou sekciou kvôli zhoršeným prietokom v 38.tyzdni.Moja otázka je čo mohlo byť pricinou hyperviskozity krvi.. Intrauterinna hypoxia?dehydratácia po porode(nebol.dokrmovany a malo.sal) ?nechanie dotepania pupocnika ?po narodeni mal syn saturaciu 74 ktorá sa zakratko upravila na 98,apgar skóre 10.Na druhý deň po porode som pozorovala ze sa nevie "udychat"pri saní, zdal sa motoricky drazdivejsi,skôr mal známky nedonoseneho dietata.Dakujem za Vašu odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  deti s poruchou funkcie placenty môžu mať hyperviskozny syndróm ale ten môže vzniknúť aj zahustením pri nedostatočnom príjme tekutín. Takto sa naozaj na to nedá odpovedať, okrem toho je to otázka na neonatológa, ak Vám to v nemocnici nevysvetlili dostatočne, neváhajte sa na nich obrátiť.

 • VBAC

  , Autor: Kate555

  Dobrý deň,
  Som v 40tom týždni tehotenstva, druhé, obe bez komplikácií, prvé (2020) skončilo sekciou po odtečení PV v termíne ale bez kontrakcií (alebo časti z nej, teda), potom po 24h čakaní, či sa pôrod začne sám a nakoniec niekoľkohodinovom vyvolávaní oxytocínom (neotvorila som sa dosť ani napriek častým kontrakciám). Teraz chcem pokus o vaginálny pôrod a našťastie ma nikto do ničoho iného nenúti (môj gynekológ ma najprv trochu „vystrašil“, povedal, že ak chcem prirodzený, nech idem radšej do Ružinova :), Antolskú mám ale oveľa bližšie), lenže po kontrole v tomto týždni som ešte stále úplne zatvorená a ohľadne vývoja situácie po termíne sa už tvária všelijako, lebo vyvolávanie nie je vraj po sekcii úplne dobré, prenášanie tiež nič moc a ja tiež rozmýšľam, ako by to vyvolávanie vôbec dopadlo. Budú sa ma vraj najbližšie pýtať aj na to, čo chcem ja, a vraj sa zohľadní všetko a uvidí sa, ale ja vlastne dosť dobre neviem, čo chcem.
  Otázky sú:
  1. Ako dlho sa dá po sekcii bezpečne prenášať a čakať na spontánny nástup pôrodnej činnosti? (Nemám vôbec žiadne zdravotné problémy alebo komplikácie.)
  2. Bolo by – pre bábätko – bezpečnejšie vyvolávanie a pokus o vaginálny pôrod alebo rovno pristúpiť k druhej sekcii?
  3. Dieťaťu namerali v 37tt+2 3400g, nebude už na VBAC priveľké?
  4. Prečo je moje telo schopné bez najmenších problémov „zasadiť a vypestovať“ deti, ale porodiť ich ani za svet? (na toto nemusíte odpovedať, som len trochu frustrovaná)
  A menej súvisiaca otázka:
  5. Ak by bola sekcia, po akom čase môžem znovu začať behávať? (trate okolo 10K)
  Ďakujem za odpoveď a aj za celý váš prínos slovenskému pôrodníctvu, pekný deň

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vaginálny pôrod po cisárskom reze odporúčajú všetky odborné spoločnosti, úspešný VBAC je jedným zo základných parametrov ukazujúcich kvalitu pôrodníckej starostlivosti.
  U nás v Ružinove je pravdepobonosť prirodzeného pôrodu u ženy, ktorá je po cisárskom reze a chce rodiť prirodzene viac ako 80%.
  Odhad váhy na UZV je nepresný a 3400 g je normálna váha, okrem toho vyšší váhový odhad nezvyšuje riziko komplikácií pri pôrode po cisárskom reze.
  U nás žena po sekcii prenáša kľudne aj 10 dní a ak treba vyvolávame pôrod jemnými mechanickými metódami. V roku 2021 sme vyvolávali pôrod u žien po cisárskom reze 35 krát, z toho iba 3 mali cisársky rez, všetky ostatné porodili prirodzene.
  Schopnosť prirodzeného pôrodu v súčasnej dobe nie je iba o tele rodičky ale závisí na viacerých faktoroch, preto kolíše percento cisárskych rezov v slovenských pôrodniciach od 16 do 52% na rovnakej populácií rodičiek. Pritom výsledky novorodeneckej úmrtnosti aj chorobnosti sú rovnaké.

 • Prirodzený pôrod

  , Autor: Danushik

  Dobrý deň, pred 4 rokmi som mala 36tt akútnu sekciu, nemala som potom ani teraz žiadne komplikácie. Teraz čakám druhé dieťa a uvažujem, či je možné pokúsiť sa rodiť prirodzene. Aký je Váš názor na vaginalny pôrod po 1 sekcii? Na čo sa mám pripraviť, sú nejaké kontraindikácie?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prirodzený pôrod po cisárskom reze je odporúčaný odbornými spoločnosťami a v podstate jedinou kontraindikáciou je nesúhlas matky (samozrejme ak nepretrvávajú indikácie s predošlej tehotnosti, alebo všeobecné kontraindikácie prirodzeného pôrodu - napríklad vcestná placenta). Na našej klinike, ak sa rozhodne pacientka rodiť prirodzene po cisárskom reze, v 80% bez problémov porodí a v 20% to skončí opakovaným cisárskym rezom.
  V zahraničí sa % prirodzených pôrodov po cisárskom reze berie ako veľmi dôležitý ukazateľ kvality práce pôrodnice.
  Nemusíte sa pripravovať na nič neobvyklé, pôrod sa vedie rovnako ako u inej rodičky, iba nie sú povolené niektoré lieky na vyvolávanie pôrodu. Epidurál je plne bezpečný.

 • sposob porodu s otocenou maternicou

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den p. doktor,


  chcem sa spytat, mam dozadu otocenu maternicu a zaujimalo by ma, ci je vzhladom k tejto skutocnosti moznost, ze prirodzeny porod bude trvat kvoli tomu dlhsie, mam silnejsie dioptrie a mam moznost si zvolit sekciu, ale chcela by som rodit normalne. Moja lekarka mi dava na vyber, ale na toto som sa jej zabudla spytat a uz sa s nou asi nestretnem a k novemu porodnikovi v nemocnici sa chystam az o 2 tyzdne. Dovtedy si to chcem vsetko premysliet, tak vas prosim o odpoved.


  Dakujem.

  Dena

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  poloha maternice pred otehotnením nemá vplyv na priebeh pôrodu, maternica sa sama preklopí dopredu a tehotnosť a pôrod prebieha potom štandardne. Dioptrie nie sů indikáciou na cisársky rez, iba ak sů zmeny na očnom pozadí a to musí samozrejme posůdiť očny lekár.

 • Krvácanie počas šestonedelia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať na krvácanie počas šestonedelia. Rodila som pred 3 týždňami (27.7.2011), zo začiatku mi čistenie po pôrode pripadalo normálne, ale včera som začala krvácať znovu, akoby som dostala menštruáciu alebo ako v prvý deň po pôrode. Neviem, či to je v poriadku. Či je možné, že by som už počas šestonedelia dostala menštruáciu? Dcéru dojčím, ale nie každé papanie, lebo mám málo mlieka, tak to vychádza, že každé druhé. Mala som zápal prsníkov a brala som antibiotiká, neviem, či to môže mať nejaký vplyv.
  Ďakujem za odpoveď.
  Pekný deň.