• Hormonalny profil

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je moj obvodny gynekolog povinny spravit mi hormonalny profil pred nasadenim antikoncepcie alebo inej hormonalnej liecby? Pretoze mam problemy s cyklom, a ked som si vypytala hormonalny profil, povedal mi, ze to je zbytocne a nasadil mi duphaston. Nerobil mi ani odber krvi, maximalne mi pozrel maternicu a vajecniky. Mam si hormonalny profil vyziadat alebo mam uvazovat o zmene lekara? Ďakujem.

    Dobrý deň,
    hormonálny profil je veľmi nepresné a orientačné vyšetrenie, ktoré sa robí iba keď je na to dôvod. Ak máte nepravidelný cyklus, a neplánujete deti, stačí nasadiť hormonálnu antiknocepciu, ktorá problém vyrieši.
    Jedno vyšetrenie profilu nič nehovorí, lebo cyklus u ženy je dynamický. Hormonálna antikoncepcia u žien s poruchou ovulácie chráni aj pred rakovinou vaječníka a maternice, preto sa odporúča ako liek prvej voľby. Žiaľ v tejto smutnej krajine ju nehradí verejné poistenie.