• Ako to funguje ????

    Zdravím p.doktor. Mám takú otázočku,nech si trochu rozšírim obzor :-)

    Menštruačný cyklus funguje zhruba takto: FSH vplýva na rast folikulov,tie produkuju estrogeny,nastava proliferačna faza cyklu. Ked dozreje folikul,vplyvom estradiolu,ktorý vylučuje nastava produkcia LH,a dozrieva vajíčko.
    Pukne folikul,vajíčko ide het,prazdny folikul sa mení na žlté teliesko,ktoré produkuje progesterón,a endometrium prechadza do sekrečnej fázy.
    Nastane buď oplodnenie,alebo klesnú hladiny progest.,príde menštruacia a opat stupne FSH a zreju nove folikuly.

    Správne som to???? :-)

    A pýtam sa teda:
    Ako je to pri užívaní HAK? Kombinovaných aj jednozložkových ??? Ako vlaste reguluju cyklus?
    A ako je to pri Mirene?
    Ako by vyzeral hormonálny profil ženy nastavenej na pilulky?

    Ďakujem za odpoveď,a prajem všetko dobré!

    Dobrý deň,
    áno naprosto správne, i keď kapku zjednodušene.
    Hormonálna antikoncepcia sa správa ako tehotnosť, znamená to, že dáva signál do hypofýzy, ako keby ste bola tehotná a tým sa FSH nevylučuje a nedochádza k zreniu vajíčka a ovulácii.
    Vaše telo tiež nie je vystavené nezdravému vplyvu samotných estrogénov, tak ako je to počas menštruáčného cyklu.
    Pri Mirene je to trošku inak, jej hormóny účinkujú hlavne v maternici a nemusia potláčať ovuláciu, i keď v naprostej vačšine tak robia.
    Hormonálny profil ženy na antikoncepcii je jednoduchý FSH, LH a prirodzené estrogény nízke.