Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,626 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • prenatal

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    chcela by som sa Vás opýtať,aký názor máte na vitamínové lieky v tehotenstve. Majú ich tehotné užívať,alebo je to len reklamný ťah?
    Majú vplyv aj na zdravie dieťatka,alebo stačí ovocie a zelenina?
    Ďakujem

Podobné otázky

  • fetálna medicína

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor, mala by som otázku, dúfam, že mi budete vedieť pomôcť, alebo ma aspoň správne nasmerovať. Chcela by som sa poradiť v oblasti klinickej genetiky, alebo aspoň, fetálnej medicíny, na internete som žial nenašla genetickú ani fetálnu poradnu, kde by som zadala otázku a odborník by na ňu odpovedal, tak to skúsim aspoň takto. Mám 28 r. a endokrinologickú diagnózu SGA. Jedná sa o nedostatok rastov. hormónu. Mám 149 cm. Jedná sa u mňa o neliečenú diagnózu SGA. Mám syna, ktorý má 2,5 r. a už sa aj uňho začína ochorenie prejavovať. No uňho sa dá liečba ras. hormónom ešte aplikovať. Čiže gén, ktorý bol aj u mňa nositelom tohto ochorenia zdedil môj syn. Okrem toho je tu diagnóza celiakia, kotrú tiež po mne zdedil génom.

    Moja 1 otázka však je, či existuje prenatálny, genetický skríning ktorý by bol určený na špecifické druhy diagnóz? Chceli by sme s partnerom aby neostal syn jedináčikom, no priznám sa mám obavy. Chcela by som totiž aby prípade ďalšie tehotenstvo pokračovalo ďalej aj po 12 týždni len za tých okolností, že sa jedná o zdravý plod bez týchto tvoch spomýnaných diagnóz. Bolo by toto možné?

    Moja 2 otázka je či je možné zistiť presne ktorý gén je nositeľom diagnózy. Napr. vyšetrí sa genofond matky, genofond dieťaťa a spraví sa záver napr áno tento a tento konkrétky gén s takýmto číselním označením je nositeľom genetic informácie diagnózy a áno dieťa gén zdedilo. Či je napríklad takéto niečo už v denšnej medicíne možné.
    Veď všetci vieme, že aj takí epileptici sa tiež snažia mať svoje potomstvo, zdravé bez epilepsie, hemofilici tiež zdravé potomstvo bez hemofílie atď. Predpokladám, že viete na čo sa pýtam. Nepočula som totiž na slovensku o žiadnych odborníkoch na fetálnu medicínu, existujú na toto nejaké centrá? Myslím si že pravdepodobnosť zdedenia SGA alebo celiakie buďe v ďalsom tehotenstve vyššia ako pravdepodobnosť napríklad dawnovho s. Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    určite je potrebné dokladné genetické vyšetrenie. Doležitá je aj Vaša anamnéza, či sa jedná o tzv. mutáciu de novo alebo je to u Vás v rodine časté ochorenie.
    Doležitý je sposob prenosu, je viac možností, dominantný, recesívny, polygénový. Je to pomerne zložitá otázka a je doležité zistiť, či je možnosť to nejako ovplyvniť, alebo či všetci Vaši potomci budú postihnutí. Ak by existovala možnosť predporodnej prípadne predimplantačnej diagnostiky, tak je to možné aj nejako u Vašich potomkov ovplyvniť.
    Takže navštívte genetika, on si by mal zistiť akým sposobom sa Vaša choroba prenáša a navrhnúť možnosť opatrení.

  • cystická fibróza

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor. Mojej sestre sa pred pár dňami narodilo bábätko a žiaľ sa pri vyšetrení prišlo na to, že má CF. To znamená že nosičom je aj moja sestra. Ja už jedno dieťa mám (dvojročného syna, ktorý je zatiaľ zdravý a pediatrička ma upokojila, že nie je dôvod ho ani testovať lebo doteraz nevykazuje žiadne príznaky CF), ale ešte jedno plánujeme a tak sa chcem opýtať, či je potrebné, aby som absolvovala aj ja nejaké vyšetrenie či som nosičom CF. Dá sa CF zistiť už v prenatálnom vývoji? Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    sestra aj jej partner sú nosiči. Je možné, že aj vy ste nosička, závisí na tom, či u sestry to vzniklo samo alebo to získala od rodičov.
    Myslím, že je možné, aby ste sa vy aj partner dali otestovať na nosičstvo.

  • Sandal

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den, na ultrazvuku mi zistili na babetku naznak sandal gapu. Tu su vysledky mojich vysetreni:
    Prenatala diagnostika v I. trimestri 11/6
    PAPP-A: 1,9
    free-beta hCG: 131.0
    NT: 0.49
    Prenatalna diagnostika v II. trimestri NEGAT
    MS-AFP: 25.6
    beta-nCG: 29.5
    estriol: 1.4
    BPD: TSH 0.56
    Na zaklade tychto vysledkov mam sa obavat ze naznak sandal gapu v mojom pripade nieco znamena?
    Dakujem velmi pekne

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    chýbajú mi referenčné hodnoty a niektoré hodnoty nesedia.
    NT neviem, či je v centrimetroch alebo mm (na mm je to moc malé a na cm je to zase patologicky veľké)
    ¨Mala by ste mať z vyšetrení jasný záver o rizikách, ten tam neuvádzate.

  • Tehotenstvo

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den, chcela by som sa spytat, ake rizika mi hrozia, ked som otehotnela mesiac po spontannom potrate. Potratila som 1.12.2008 / na konci 9tt /, konkretna pricina nebola znama,bola mi vykonana kyretaz. Nasledne som dostala menstruaciu 1.1.09 a po nej som otehotnela. Hrozi mi znovu potrat? Pripadne ake rizika su s tym spojene?Mala by som uzivat nejake lieky, ci vitaminy? ( Uzivam kyselinu listovu a vitaminove doplnky Prenatal.
    Dakujem

  • testy

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, v 15.tt mi robili prenatálmy screening na DS a iné. Výsledky boli neinterpretovateľné. chcela by som vedieť čím to je a čo to znamená. Je to moje druhé tehot. Ďakujem