• Prolaktin

    Dobry den.Mam zvyseny prolaktin a to 1050, norma bola do 600. Gynekolodicka mi predpisala parlodel 3x pol tablety,po 2 tablete som musela liecbu vysadit,lebo mi bolo strasne zle,bolela ma hlava,zavrate,vracanie,myslela som ze umrem.Lenze ja chcem otehotniet,doktorka mi povedala ze to moze byt problem,kvoli prolaktinu.Ale aj tak to skusim bez liecby.Progesteron mam troska zvyseny,ale niekde som citala ze ten je zodpovedny za ovulaciu,takze by nemal byt problem s otehotnenim,nie??Akurat ze ma doktorka strasi,ze ked sa nebudem liecit,po case mozem stratit menstruaciu,ja mam prave opak problem ze ju mam skor dlhsiu.Mag.rezonanciu som mala pred 5 rokmi ok.Moj problem bol ze spinim pred a po menstruacii a preto mi dok. zobrala krv na hor. profil.Moze byt zvyseny prolaktin pricinou spinenia,ako tvrdi doktorka?Tak teda co mam robit??Co by ste mi poradili? A vobec nechapem naco sa lieci prl. kedze sa to po case opat zvysi? Alebo sa mylim... Dakujem za odpoved

    Dobrý deň,
    zvýšený prolaktín vplýva na menštruačný cyklus, može potláčať ovuláciu aj sekréciu hormónov z vaječníkov. Jeho zvýšenie však može byť aj druhotné pri chorobách iných endokrinných žliaz. Vhodné je dokladné endokrinologické vyšetrenie.
    Jeden profil však nie je presný, stav sa mení v čase. Vhodné je liečiť zvýšený prolaktín ak sa nenájde iná príčina, ktorú by bolo vhodné liečiť inak. Okrem toho zvýšený prolaktín može byť aj občas príčinou včasných potratov.