• d dimer

    Dobrý den, mám 42 r. a 3 roky užívam hak. Pred nasadením hak robený KO, biochémia aj koagulačné, všetko v norme. počas užívania už sa mi ukazuje pri odberoch zvýšený d dimer, 0,8…0,7 (norma do 0,55).Ostatné koagulčné parametre v poriadku. Bola som aj na hematologii, kde mám všetko uplne v poriadku-trombofilia nepotvrdená, mutácie neprítomné, antifosfolipidové proitlátky negat, monoklonová gamapatia nedokázaná…Môže mi tuto hodnotu zvyšovat práve hak, kedže má vplyv na zrážanlivost krvi?

    Dobrý deň,
    hladina D-Dimérov v krvi ukazuje, že niekde v tele prebieha vo zvýšenej miere rozklad fibrínu. Preto sa tento parameter používa na diagnostiku možnej trombózy, pri ktorej sa ukladá fibrín. Avšak význam má predovšetkým negatívny nález, ktorý trombózu takmer na 100% vylučuje. Pozitívny nález (hlavne ak je iba ľahko zvýšený ako u Vás) môže mať aj iné príčiny a nie je presným, vždy musí byť konfrontovaný s klinickým nálezom a prípadne so zobrazovacími metódami (dopplerovský ultrazvuk). Odporučil by som skontrolovať odber a prípadne konzultovať hematológa, ak by zvýšená hladina pretrvávala, alebo rástla, zmeňte antikoncepciu za čisto gestagénovú.