Placenta - bizarné praktiky mamičiek

MUDr. Marek Brenišin, PhD. | 11. november 2022
Placenta

V súčasnosti zažíva placenta renesanciu, najmä s propagáciou domácich pôrodov a rôznych iných „prirodzených“ foriem, ako je napr. lotosový pôrod.

Lotosový pôrod

Ten napríklad hlása, že pre bábätko je dôležité, aby pupočník prestal tepať, pretože tak dostane ešte posledné „nevyhnutné živiny“.

Klinické štúdie ale pred takýmito praktikami varujú, pretože placenta už počas pôrodu začína postupne tlmiť svoju funkciu a odumierať, čo sa začne diať najmä po odlúčení od stien maternice. V takom prípade dokonávajúci krvný obeh pumpuje do tela bábätka toxické látky z rozpadávajúcich sa buniek, v prípade uhniezdenia baktérií v placente vystavenej vonkajšiemu prostrediu dokonca hrozí vážna sepsa. Extrémne prípady sa totiž chvália, že bábätko nechali na pupočníku aj tri dni. Žiadne prospešné účinky lotosového pôrodu (ext. zdroj lotosový pôrod wiki) sa nepotvrdili.

Bizarné praktiky s placentou

Rovnako bizarné a nezmyselné sú aj praktiky varenia placenty, jej konzumácie či výroby smoothies. Podľa teórie má takto žena vstrebať stratenú energiu a získať naspäť živiny, aj materskú silu. Pri štúdiách sa ale tento efekt nepreukázal. Argument, že tak robia zvieratá, neobstojí. Jednak na to nie je ľudský organizmus stavaný, jednak ani my nechodíme vonku a nevykonávame veľkú potrebu kade-tade, ako zvieratá.

9 zaujímavostí o placente
Prečítajte si tiež:

9 zaujímavostí o placente

Čo je ale určite užitočné, je odber tzv. pupočníkovej krvi. Pupočník obsahuje veľké množstvo buniek, ktoré sú v štádiu kmeňových buniek, čiže sa vedia premieňať na rôzne typy tkanív ako napríklad kostná dreň. Hoci odber neprepláca poisťovňa, odobratá krv môže poslúžiť nielen na liečbu bábätka, ale aj členov blízkej rodiny.

V súčasnosti sa navyše diskutujú možnosti používať bunky placenty, ktoré by sme vedeli využívať aj napr. na liečbu pacientov po poraneniach miechy, či pri iných závažných ochoreniach. Tieto veci sú ale zatiaľ hudbou budúcnosti.

Placenta je významný orgán a zaslúži si svoju pozornosť. Práve ale v súvislosti s mnohými poverami a senzáciami aj tu platí, že všetko s mierou a ak niečo nie je jasné, drvivá väčšina lekárov žene na jej otázky ochotne odpovie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: