Rituály spojené s placentou
Milé žienky a budúce mamičky!Som študentka pôrodnej asistencie v Martine a píšem záverečnú bakalársku prácu na tému RITUÁLY SPOJENÉ S PLACENTOU - NÁZORY ŽIEN a veľmi by mi pomohlo, keby ste mi odpovedali na pár otázok týkajúcich sa mojej témy. Určite máte všetky z vás základné informácie čo to vlastne placenta je a na čo slúži, no pridávam sem aj krátke priblíženie :
Maternica sa už začiatku počatia pripravuje na zmeny súvisiace s tehotenstvom. Vplyvom hormónov, postupnou diferenciáciou a delením buniek vzniká placenta, ktorá sa vyvíja približne do 36. – 38. týždňa tehotenstva. Ľudská placenta má charakteristický diskoidný tvar a hubovitú konzistenciu. Priemer je približne 22 cm, hrúbka 2 – 2,5 cm a obvykle váži okolo 500 gramov.
Z morfologického hľadiska ju môžeme rozdeliť na dve časti – fetálnu (plodovú) a materskú časť. Materská časť placenty je nerovná, má šedo – červenú farbu a je hubovitej konzistencie. Plodovú časť pokrýva lesklá modro – šedá blana a upína sa na ňu pupočník.
Placenta funguje ako orgán na výmenu metabolitov a dýchacích plynov medzi matkou a plodom. Umožňuje plodu zbaviť sa splodín metabolizmu, plní endokrinné, transportné, hormonálne a ochranné funkcie.
Ľudové liečiteľstvo považovalo placentu za mimoriadne účinný prostriedok pre stimuláciu obranných síl organizmu, pripisujúc jej mocné energetické pôsobenie. Existovali rôzne zvyky ako zvláštnym uchovaním placenty viesť šťastný a spokojný život. Napríklad zvyk zakopávania placenty pod strom sa na mnohých miestach praktizuje do dnes. Placenta bola považovaná za liečebný prostriedok, no dnes sa väčšinou hneď po pôrode likviduje.
Placenta má však mnohopočetné využitie. Používa sa v kozmetickom a farmaceutickom priemysle pre jej mocný regeneračný účinok. Využíva sa za účelom korekcie porúch imúnnej sústavy, liečby chronických ochorení alebo pri uskutočňovaní kozmetických operácií či ako doplnok výživy napríklad pri zvýšenom vypadávaní vlasov.
V minulosti sa ľudia nebránili ani konzumácii placenty či už surovej alebo inak tepelne upravenej. Niektorí autori uvádzajú, že konzumáciou placenty možno dosiahnuť veľa výhod ako sú napríklad prevencia krvácania, hormonálna regulácia, znížené riziko popôrodnej depresie či zvýšené množstvo produkcie mlieka. Placenta sa môže jesť surová po kúskoch, zmiešaná s ovocím ako smoothie drink, prípadne uvarená v polievke alebo vysušená v trúbe. Zrelá placenta je plná enzýmov, tukov, hormónov a krvných buniek a je to výživné tkanivo nielen pre ľudí, ale aj pre iné formy ako sú baktérie či hmyz. Udržať ju požívateľnú viac ako 5 dní si vyžaduje spracovať ju varením, sušením alebo zamrazením.
Mňa by zaujímali tieto otázky:
Vek:
Stav:
Ukončené vzdelanie:
Prvorodička/Viacrodička (počet detí)
1. Aký význam má pre vás placenta, symbolizuje pre vás niečo?
2. Poznáte niektoré alternatívne spôsoby využitia placenty po pôrode?
3. Počuli ste o konkrétnych rituáloch ako je napríklad zakopávanie placenty pod strom na záhrade, potieranie očí novorodencovi čerstvou placentou, potieranie materských znamienok alebo lišajov na koži, spálenie placenty v bielej plienke a podobne?
4. Poznáte z okolia ženu/ženy, ktoré osobne praktizovali niektorý z rituálov?
5. Aký je váš názor na rôzne spôsoby využitia placenty?
a) Konzumácia surovej alebo inak upravenej placenty
b) Využitie vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle
c) Využitie placenty na získanie kmeňových buniek?
V prípade, že si nájdete chvíľku času bola by som veľmi vďačná, keby ste mi aspoň v stručnosti odpovedali na otázky,prípadne napísali váš názor na konzumáciu placenty alebo rôzne rituály s ňou spojené.
Vopred vám ďakujem a prajem vám pekný deň!S pozdravom Janka