Mám tehotenskú cukrovku: ČO MÔŽEM JESŤ?

MUDr. Marek Brenišin, PhD. | 21. apríl 2023
Tehotenská cukrovka

Dá sa poraziť stravou a zdravým životným štýlom?

Tehotenská cukrovka je strašiakom mnohých mamičiek. Pri predstave, že by si mali pichať inzulín a kontrolovať hladinu cukru v krvi glukomerom, sa nejednej žene urobí zle. Nehovoriac o tom, že sa vraví, že ak už žena cukrovku dostane, neskôr sa vráti. Po zvládnutí prvotného náporu informácií ale príde nemenej dôležitá otázka – čo pri cukrovke jesť? A vôbec, dá sa poraziť stravou a zdravým životným štýlom?

Som tehotná a mám diabetes...

Veta, ktorá nechce počuť asi nikto. Napriek tomu je ale počet cukrovkárov na vzostupe a najbližšie trendy ukazujú, že v roku 2035 už môže rôznymi formami cukrovky trpieť asi 350 miliónov ľudí na celom svete. A nebudú medzi nimi chýbať ani ženy, ktoré čakajú bábätko...

Čo je teda tehotenská cukrovka a ako sa vlastne od tej klasickej (či už prvého typu – deti a tínedžeri – alebo druhého – hlavne starší a obézni) líši?

Tehotenská cukrovka sa obvykle objaví v druhej polovici tehotenstva, čiže po 20. týždni, no procesy vedúce k nej začínajú prakticky už pri počatí bábätka. V tomto smere sa veľmi ponáša na tzv. stareckú cukrovku, teda diabetes mellitus druhého typu, keď pankreas síce inzulín tvorí, ale jeho účinok sa v tele znižuje. Pri tehotenstve je hlavným faktorom, ktorý na tieto veci vplýva, placenta. Tá sa snaží zabezpečiť tok živín, vrátane cukrov, tak, aby boli v prvom rade dostupné pre rastúce bábätko. A to do takej miery, že môže narobiť budúcej mamičke problémy.

Ak máte tehotenskú cukrovku, nezaobídete sa bez glukomera  a prúžkov na meranie cukru v krvi.  Cieľom vašej liečby  je znížiť hladinu glykémií.

Tehotenskú cukrovku neradno podceňovať, keďže môže narobiť problémy budúcej mamičke (vysoký krvný tlak, preeklampsia, predčasný pôrod), ale aj bábätku (malé alebo veľké dieťa, vrodené vývojové chyby a pod). Preto toto ochorenie patrí do rúk diabetológa, ktorý spoločne s gynekológom nastavia pre ženu najvhodnejšiu liečbu.

Ženy na Slovensku sa dlhodobo posielali na tzv. orálny glukóza-tolerančný test, keď pacientka vypila sladký roztok hroznového cukru a potom sa meraniami z krvi stanovilo, či je zdravá, má na cukrovku nábeh alebo je potrebné ju liečiť. Vo svetle nových faktov sa už aj u nás postupne zavádza dvojstupňový skríning, ktorý už v prvom trimestri môže odhaliť začínajúcu tichú cukrovku.

Tehotenská cukrovka: Už žiadne sladkosti?

Prvé, čo mnohým ženám a aj ich najbližším napadne, je, že budúca mamička už nemôže žiadne sladkosti a  bude si musieť pichať inzulín. A hoci sme už predtým naznačili, že liečba tohto ochorenia patrí do rúk lekárov, predsa len je niečo, čo môže urobiť aj samotná žena, aby si zlepšila svoje vyhliadky do budúcnosti.

Ako teda zostaviť svoj jedálniček a čím sa riadiť? 

Tehotenská cukrovka

Musí sa tehotná s cukrovkou skutočne obmedzovať?

Odpoveď je NIE, ale aj ÁNO.

1. Rozhodne nie je prípustné žiadne hladovanie. Tým by síce klesli hladiny krvného cukru, ale ten by nemusel byť až tak dostupný pre bábätko v brušku, rovnako ako aj iné dôležité živiny. Preto prvé a najzásadnejšie odporúčanie znie – dôležitá je hlavne pestrá a vyvážená strava. 

2. Druhá veľmi dobrá rada: žiadne „zdravé diéty“ a rôzne stravovacie programy od samozvaných odborníkov na výživu. Napriek na prvý pohľad vábivým stránkam a reklamám, mnohí z nich majú často za sebou víkendové kurzy od podobne „erudovaných“ ľudí a nemusia tak ani vedieť zohľadniť potreby tehotnej ženy pri tvorbe často „univerzálnych“ jedálničkov.

O diabetickej diéte je nutné sa poradiť s lekárom a rešpektovať jeho pokyny. Dobrou správou je, že pri správnom stravovaní sa a adekvátnom množstve primeraného pohybu, je možné príznaky cukrovky dostať v tehotenstve prakticky úplne pod kontrolu. O to viac je nutné, aby namiesto odborníkov žena nevyhľadala šarlatánov, ktorí ochotne ponúknu odpoveď na všetko.

Tehotenská cukrovka: Zásady stravovania  

Zhrnieme si:

 • Žena by mala jesť približne 3 – 6 jedál denne, radšej menšie porcie a mať poruke vždy nejakú „záchranu“ v podobe malej maškrty
 • Cukry by mali tvoriť asi polovicu potravy, avšak žena by sa mala vyhýbať rýchlym a rafinovaným cukrom. Odporúčajú sa potraviny s komplexnými cukrami, ktoré sa postupne štiepia a nezvyšujú hladinu krvného cukru skokovo.
 • Tuky by mali predstavovať asi 1/4, slúžia nielen ako zásobné látky, ale aj ako zdroj energie pre telo budúcej mamičky. Opäť, nemali by prevládať vyprážané jedlá, ale rovnako sa odporúča opatrnosť aj s rastlinnými tukmi.
 • Bielkoviny by mali tvoriť opäť asi 1/4, pričom slúžia najmä ako stavebné látky pre rastúce bábätko, ale aj telo ženy.
 • V jedálničku by nemalo chýbať dostatočné množstvo zeleniny, ideálne surovej, ale aj tepelne spracovaná vie pomôcť. Varom sa ničia niektoré vitamíny, ale vláknina v nej pomôže správnej pasáži črevom.
 • Dôležitý je aj správny pitný režim – všeobecne platí, že žena by mala vypiť približne množstvo, ako keby tehotná nebola, avšak pri cukrovke je dôležité uprednostniť buď čistú vodu, alebo minerálne vody. Rozhodne je vhodné sa vyhnúť sladeným nápojom, obmedziť džúsy.
 • Opatrne s bylinkovými čajmi, hoci sa prezentujú ako zdravá alternatíva, môžu niekedy škodlivo interagovať s užívanými liekmi, či len viac nútiť na chodenie na záchod.
 • Určite sa odporúča vyhnúť sa sóji, ďalej výluhom zo  šalvie, rozmarínu, zázvoru, škorice, valeriány či petržlenu. Dobrou správou ale je, že troška petržlenovej vňate v polievke neuškodí.

Uvedené body predstavujú len všeobecné odporúčania, tehotná žena s cukrovkou by si jedálniček rozhodne nemala zostavovať sama, o každej zmene by sa mala radiť s lekárom (diabetológom) alebo študovaným dietetikom, ktorý má skúsenosti s takýmito pacientkami.

Pohyb je dôležitý

  Samozrejme, platí, že diéta je len jednou časťou úspechu, bez adekvátneho pohybu žiadna „zázračná“ potravina priebeh choroby nezvráti. Opäť ale, nie je nutné, aby žena teraz chodievala behať maratóny alebo navštevovala posilňovňu päťkrát do týždňa. Stačí často krátka prechádzka na čerstvom vzduchu, dôležité ale je, aby aktivita bola pravidelná. Pri správnej diéte sa môže naučiť telo budúcej mamičky hospodáriť s cukrami lepšie a často –okrem diéty a úpravy životného štýlu – nie je potrebná ďalšia liečba.

    Eko, bio, raw

     V súčasnej dobe sa ako liečba často pretláčajú aj rôzne diéty, ktoré sa líšia obsahom či spôsobom spracovania. Tu ale musíme hneď podotknúť, že jednak mnohé z nich nemusia byť pre tehotnú ženu vhodné (napríklad konzumácia niektorých jedál v surovom stave: plesňové syry) alebo môžu budúcej mamičke chýbať dôležité živiny, čoho si nemusí byť vedomá. Nikde nie je totiž napísané, že žena vegetariánka musí počas tehotenstva ochorieť, ale ak si nedopĺňa chýbajúce vitamíny, môže neskôr mať problém.

      Viaceré štúdie nepreukázali zázračný vplyv rôznych „zdravých“ diét, práve naopak, ich neopatrná aplikácia môže napáchať viac škody než osohu. Ako sme už totiž spomínali, diéta a vyvážené stravovanie tvorí len jednu časť liečby tehotenskej cukrovky.

        Tehotenská cukrovka: 7 rád pre budúce mamičky 

         Cukrovka predstavuje vážnu komplikáciu počas tehotenstva, našťastie, dá sa pomerne ľahko vo väčšine prípadov zvládnuť. Vyžaduje síce úzku spoluprácu s lekárom a veľkú disciplínu od pacientky, avšak odmenou jej za to býva tehotenstvo, ako keby cukrovku nemala a hlavne, spokojné a zdravé bábo. Ak sa však snažíte túto diagnózu podceniť, pamätajte, že neliečená cukrovka v tehotenstve môže spôsobiť ťažkosti pri vašom pôrode a je rizikom nielen pre vás, ale najmä pre vaše dieťa.

           7 rád pre ženy s tehotenskou cukrovkou:

            1. Nedosládzajte si jedlo, je to iba zlozvyk
            2. Pozor na potraviny z bielej múky, zemiaky, ryžu – tiež zvyšujú krvný cukor
            3. Zvýšte príjem bielkovín
            4. STOP sladeným nápojom
            5. Ovocie áno, ale s mierou
            6. Hýbte sa, spálite cukor
            7. Strážte si hmotnosť

            Newsletter

            Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: