Zistili mi tehotenskú cukrovku – čo s tým?

Redakcia | 10. február 2023
Tehotenská cukrovka

Radí odborník, gynekológ a pôrodník, Jozef Záhumenský. V článku nájdete aj tip na jedálniček pri tehotenskej cukrovke a odporúčania, ako ju zvládnuť.

Vaša otázka:

V 25. týždni tehotenstva mi zistili tehotenskú cukrovku, ako ju čo najlepšie zvládnuť? Je nejaká prevencia pred tým, aby to neskôr prerástlo do reálneho diabetu? Som skutočne zúfalá a neviem, ako to čo najlepšie riešiť, nechcem ohroziť bábätko.

Tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka sa vyskytuje asi u 3-4% tehotných žien, najčastejšie sa objaví po 20. týždni tehotenstva. Gestačný diabetes mellitus je jedna z foriem cukrovky, pre ktorú je typický prechodný charakter, po pôrode ustupuje, no v niektorých prípadoch sa neskôr môže objaviť ako cukrovka (diabetes) II. typu.  Začína sa v tehotenstve okolo 24. týždňa, s maximom okolo 30. týždňa tehotenstva. Dôležitá je úprava režimu.

Čo radí mamičke odborník?

Na vašu otázku odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D. MPH.

Najzávažnejšou komplikáciou tehotenskej cukrovky je nadmerný rast plodu a s tým spojené komplikácie. A máte aj pravdu, až polovica žien s tehotenskou cukrovkou má zvýšené riziko neskoršieho diabetu, ale stále to nie je dôvod na zúfalstvo. Okrem diéty je úplne najlepšou prevenciou komplikácií cukrovky pravidelný pohyb, napríklad aj chôdza, skúste si naplánovať v aplikácii napríklad 10.000 krokov denne a dodržujte to. Snažte sa vyhnúť jednoduchým cukrom a upravte stravu podľa odporúčania diabetológa.

Ešte mi napadá, ak že pokiaľ ste poistenkyňou Dôvery, tak poisťovňa má pre svojich klientov s diabetom, aj tehotenským, zriadené bezplatné telefonické aj online poradenstvo. Nájdete ho TU. 

Gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský je odborným poradcom a spolupracovníkom Klubu MAMA a ja v rámci Gynekologicko-pôrodníckej poradne. Registrované členky mu môžu klásť otázky na našom webe. Máte aj vy problém, s ktorým potrebujete poradiť? Pošlite svoju otázku do poradne a naši odborníci sa vám budú snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním. PORAĎTE SA TU 

TIP: Vzorový jedálniček pri tehotenskej cukrovke 

 • Raňajky: Omeleta z 2 vajec, malý krajec celozrnného pečiva a čerstvá zelenina.
 • Desiata: Biely jogurt, jablko, hrsť orechov.
 • Obed: Dusené hydinové mäso s restovanou zeleninou, batáty (alebo varené zemiaky).
 • Olovrant: Biely skyr so zeleninou a tekvicovými semiačkami.
 • Večera: Dusená ryba, zeleninový šalát so zálievkou z olivového oleja a citrónovej šťavy.

Aké sú vhodné potraviny pri tehotenskej cukrovke?

Odporúčaný denný príjem je: do 200 g sacharidov, 71 g bielkovín a 28 g vlákniny. Ak sa vám nechce počítať kalórie, vyskúšajte diétu, ktorá je založená na úprave príjmu sacharidov.

 • Bielkoviny: Kvalitné zdroje bielkovín, ako sú ryby, vajcia, biele mäso, mliečne výrobky či strukoviny.
 • Tuky: Príjem tukov by mal byť obmedzený. Dajte prednosť zdravým tukom ako sú tuky v orechoch, rybách alebo avokáde.
 • Sacharidy: Ustrážte si príjem do 200 g denne, a to vo forme celozrnných produktov a zdravých príloh: hnedej ryže, zemiakov, quinoy, pohánky...
 • Vláknina: Vlákninu je potrebné si dopriať v každej porcii jedla a radšej ňou nahradiť časť obvyklej prílohy. Ideálne množstvo vlákniny je 30 g na deň. Vhodnými zdrojmi vlákniny je čerstvá a fermentovaná zelenina, strukoviny, pšeničné otruby a ľanové semienka.

Potraviny s vysokým glykemickým indexom, ktoré sú pri cukrovke nevhodné:

 • Cukor, sladkosti, sladké cereálie,
 • polotovary a spracované jedlá s pridaným cukrom,
 • vyprážané jedlá,
 • jedlá s obsahom škrobu a bielej múky,
 • veľké porcie sacharidových príloh (chlieb, pečivo, zemiaky, ryža, cestoviny),
 • šťavy a džúsy, ktoré obsahujú množstvo cukru.

Pohyb je tiež dôležitý

Pohyb by ste mali konzultovať s lekárom. Najideálnejšia je chôdza a prechádzky po dobu minimálne 30 minút denne. Vhodná je aj tehotenská joga, pilates, plávanie, cviky na fit lopte....

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: