Máme doma štvorčatá: Keď sa smejú, smejú sa všetci naraz

Veronika Kmetóny Gazdová | 9. marec 2023
Máme doma štvorčatá
foto: archív rodiny

O tom, ako sa dá vo dvojici zvládnuť deň (i noc) so štyrmi batoľatami, o radostiach i starostiach bežných dní rodiny so štvorčatami. Štvorčatá sa narodili v 32. týždni tehotenstva, teda predčasne.

Štvorčatá

Sofia, Alex, Maxim a Matej sa narodili vlani na jeseň manželom Nikole (30) a Dominikovi (30). Takéto mnohopočetné tehotenstvo sa na Slovensku štatisticky udeje raz za desaťročnicu, no v košickej nemocnici sa tento štvorlístok Dubeckých vypýtal na svet s ročným odstupom od podobného prípadu štvorčiat. Detičky rastú ako z vody a rodičia, aj keď by potrebovali počet vlastných rúk zdvojnásobiť a deň nafúknuť, sa tešia z každého pokroku a dnes už majú svoj fungujúci systém ich denného harmonogramu. 

O tom, ako sa dá vo dvojici zvládnuť deň (i noc) so štyrmi batoľatami, o radostiach i starostiach bežných dní rodiny so štvorčatami, nám porozprávali. 

Príbeh rodiny: Narodili sa nám štvorčatá

Nikola a Dominik sú mladí a úspešní Košičania, povolaním zubárka a stavebný inžinier, ktorí sa navyše pred časom svojpomocne pustili do výstavby rodinného domu. Kým svoje dni zdieľali ešte vo dvojici, venovali sa spoločným záľubám, voľný čas trávili na bicykli, športovali, radi chodili na turistiku či výlety. „Náš spoločný čas sme trávili aj s našou rodinou a blízkymi a často sme sa s nimi stretávali,“ hovorí Dominik. 

S Nikolou túžili po rodine a tak, ako sa zvykne hovoriť, kam vstúpi láska, tam prichádza aj nový život. V prípade manželov Dubeckých to boli hneď životy štyri. „Zistenie, že čakáme štvorčatá, bolo pre nás veľkým prekvapením, ale aj obrovskou radosťou,“ spomína na začiatok tehotenstva štvornásobná mamina a dodáva, že prvotné emócie museli zo začiatku spracovať. „Veľmi nám pomohlo podeliť sa neskôr s touto radostnou správou s našimi rodinami, ich podpora nechýbala.“ Správu o štyroch bijúcich srdiečkach na ultrazvuku neskôr doplnila aj správa o pohlaví detičiek. Stalo sa tak na prelome 3. a 4. mesiaca tehotenstva.  

Štvorčatá: Viacplodové rizikové tehotenstvo 

Štvorčatá sa narodili v 32. týždni tehotenstva, teda predčasne. Viacplodová gravidita je totiž jedným z faktorov, keď sa detičky vypýtajú na svet skôr, ako je štandardná dĺžka 40-týždňového tehotenstva. „Keďže išlo o rizikové tehotenstvo, malo to náročnejší priebeh, absolvovala som častejšie kontroly oproti bežnému tehotenskému kalendáru a bola som pod drobnohľadom lekárov,“ opisuje obdobie tehotenstva Nikola, ktorá bola počas toho aj dvakrát hospitalizovaná. Ako ale zdôrazňuje Dominik, nič zásadné sa našťastie neskomplikovalo a keďže Nikola dodržiavala ku koncu režim na lôžku, tehotenstvo sa podarilo potiahnuť do krásneho 32. týždňa. 

Štvorlístok bábätiek sa narodil v rozmedzí pôrodnej hmotnosti od 1 150 do 1 750 gramov. Na to, že deti prídu na svet predčasne, boli rodičia zo strany lekárov pripravovaní tak po medicínskej stránke v prípade budúcej maminy, ako aj na to, akú starostlivosť si vyžadujú predčasne narodené bábätká. Tie totiž nemajú rodičia hneď pri sebe, ale istú dobu sa o nich starajú lekári na vysokošpecializovaných neonatologických pracoviskách. „Dôležité bolo naše pozitívne nastavenie, a to nie len počas tehotenstva, počas predčasného pôrodu, ale i neskôr, v podstate až doteraz,“ približuje s úsmevom Dominik chvíle, keď sa so svojou polovičkou stali viacnásobnými rodičmi. Jeho slová dopĺňa aj Nikola: „Veľkou oporou nám boli naše rodiny a naši známi, ba dokonca aj ich známi, o ktorých sme sa až neskôr dozvedeli, ako veľmi na nás mysleli.“ 

Máme doma štvorčatá

Prvé chvíle v nemocnici so štvorčatami

Kým rodičia donosených bábätiek si svoje ratolesti odnášajú domov doslova po pár dňoch, v prípade predčasniatok, ktoré sú ešte nezrelé, je priebeh príchodu domov o čosi iný. A tak to bolo aj v prípade týchto štvorčiat. „Naše dve detičky sme si odniesli domov po približne mesiaci, o taký týždeň na to ďalšie dieťatko a na to posledné sme čakali ešte ďalší týždeň,“ vysvetľuje otecko a dopĺňa: „počas pobytu detí v nemocnici na jednotke vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodencov išlo o jedno z tých ťažších období, nakoľko deti potrebovali určitý čas, kým sa stabilizovali, každý deň bol ako na hojdačke a častejšie sa menil ich zdravotný stav.“ Pre oboch rodičov to bolo dosť stresujúce.

Na druhej strane obaja cítili ochotu a snahu zdravotníckeho personálu o zabezpečenie čo najlepšej starostlivosti o detičky. Štvornásobná mamina bola celé dni pri deťoch, neskôr chodila domov len na noc. „Dominik za nami chodil každý deň na návštevu na také dve hodinky a po prvých týždňoch sme sa obaja postupne zaúčali v starostlivosti o predčasniatka pod vedením zdravotníckeho personálu,“ vysvetľuje obdobie v nemocnici šťastná mamka. Aj keď po tom, ako si odniesli prvé dve deti domov, cestovanie do nemocnice bolo náročnejšie, dôležité však je, že dnes sa táto etapa už spája iba so spomienkami. 

So štvorčatami doma: Neobyčajne obyčajné dni

Rodinke sa v tomto období darí v pevnom zdraví, vírusy a bacily sa im vyhýbajú, no je to aj preto, že sa čiastočne vedome stránia veľkého množstva ľudí, keďže akejkoľvek nákaze u detí sa chcú vyhnúť. Ich bežný deň je, podľa ich slov, veľmi hektický.

„Celý deň je v podstate jeden kolotoč za sebou sa opakujúcich úkonov,“ približuje otecko Dominik. Noc sprevádza kŕmenie, o šiestej vstávajú rodičia, hodinu na to detičky, nasleduje bežné ´kolečko´, ktoré zahŕňa chystanie mlieka, liekov, vitamínov, cvičenie Vojtovou metódou, prebaľovanie, kŕmenie, po krátkom ´hraní sa s deťmi´ ich rodičia ukladajú na spánok. Večierka detí je okolo osemnástej. Rodičia priznávajú, že uspávanie štyroch detí niekedy trvá aj niekoľko hodín, aj keď sa to teraz oproti začiatkom podstatne zlepšilo. 

Navyše si k tomu pridajme starostlivosť o domácnosť v podobe varenia, upratovania, prania, nákupov a pod. Všetko je však o vzájomnej spolupráci a organizácii činností Dominika a Nikoly. Kým tatino začne robiť mlieko, mamina cvičí, keď s dieťatkom docvičí, preberá ho ocko a začína s kŕmením, medzitým mamka vezme cvičiť druhého a takto to pokračuje, kým všetky brušká ich štyroch ratolestí nie sú plné a spokojné. Uspávanie už majú v réžii obaja spoločne. „Pokiaľ to je možné, ideme s deťmi von na prechádzku. Veľa času nám ale zaberie návšteva lekárov, nakoľko ako predčasniatka majú ešte veľa vyšetrení a kontrol. Zvyčajne chodíme k lekárom s dvomi deťmi naraz, vtedy ide Dominik, niekedy však aj so všetkými štyrmi a vtedy sme v plnej zostave, vrátane mňa,“ hovorí Nikola. 

Máme doma štvorčatá

Manželia ako zohratá dvojka

A že sú rodičia jeden tím? Nepochybne. O deti sa starajú len oni dvaja. Podľa Dominikových slov je to najmä preto, aby ich dobre poznali a aby eliminovali možnosť nakazenia sa od niekoho ´tretieho´. V neposlednom rade je dôvodom aj to, aby si rodičia našli systém, ktorý bude deťom a aj im samotným najviac vyhovovať.

„Keďže sme na všetko my dvaja, riešime všetky úkony viac-menej spoločne, je to niekedy nevyhnutné. Či ide o kŕmenie cez deň alebo v noci, prechádzky a pod. Veľa vecí sa snažíme čo najviac zefektívniť,“ vysvetľuje ocko a vymenúva ich ´vychytávky´, ako napr. automatické ohrievanie vody na mlieko, dva prebaľovacie pulty v dome, overaly na zips, na prechádzky používajú dva dvojkočíky, často tiež  kŕmia deti na podložke medzi ostatnými, aby boli v pohotovosti, keď niektoré z nich plače, prípadne jeden kŕmi dve deti naraz. „Uspávanie je náročné, keďže sa deti navzájom budia. Zvyčajne ich uspávame oddelene a po uspaní ich dávame do spálne, kde má každé vlastnú postieľku,“ hovorí Nikola. 

Keď prídu ťažšie dni...

Za najnáročnejšie považujú chvíle, keď majú všetky štyri deti naraz nie najlepší deň. Predsa len, každý rodič vie v tej chvíli vziať a utíšiť jedno dieťa, teda rovnica nepustí a keď majú dvaja rodičia na rukách dve deti, ďalšie dve plačú ďalej. A ako s úsmevom Nikola a Dominik dopĺňajú, často sa pri takomto zborovom plači navzájom deti ´hecujú´.

Najväčšou výhodou je však podľa nich paradoxne to, že sú štyri. „Keď sa smejú, smejú sa všetci naraz. Je úžasné mať štvorčatá, keď môžeme sledovať, ako sa začínajú vnímať, ako sa neskôr dokážu spolu zabaviť, jednoducho povedané, je to štvornásobná radosť,“ zdôrazňujú rodičia, ktorí síce momentálne nemajú čas na nič mimo detí a niekedy je pre nich problémom aj ´obyčajné´ najedenie sa, ale energiu a motiváciu do každého ďalšieho dňa im dobíjajú práve samotné deti, každý ich úsmev, snaha o komunikáciu. A otecko dodáva, že v neposlednom rade je to káva. 

Štvorčatá: Mamy, zvládnete to

Pre ostatných rodičov, či už viacerčiat, súrodencov s rôznym vekovým rozdielom, či jedináčikov, má Nikola s Dominikom jeden odkaz: „Život prinesie často situácie, ktoré ani vo sne neočakáva, ale v pozitívnom naladení sa je veľká časť úspechu, ako to zvládnuť. Človek často zvládne viac, ako si myslí, len treba k tomu pristupovať s optimizmom a s chuťou do života. Aj keď sú ťažké chvíle, treba veriť, že bude dobre.“

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: