Vianoce a rozvedený otec so záväzkami: 10 rád pre osamelých

redakcia Mama a ja - Mgr. Jarmila Hýroššová | 12. Dec 2016
Vianoce a rozvedený otec so záväzkami: 10 rád pre osamelých

Vianoce osamelých? Najkrajšie a najčarovnejšie sviatky roka môžu byť pre niekoho ozajstným trápením.

Ak boli Vianoce kedysi, keď ešte fungovala rodina spolu, niečím nádherným, pre porozvodové sviatky u rozvedených oteckov (samozrejme aj mamy) to väčšinou neplatí. V tom lepšom prípade nájdu ešte s ex-partnerkou spôsob, ako si urobiť pekné Vianoce a urobiť radosť deťom. V najhoršom prípade sedí otec doma sám. A to je viac ako deprimujúca predstava.

Prvé Vianoce po rozvode

Situácia je väčšinou viac ako nepríjemná, najmä ak sa jedná o prvé Vianoce po rozvode. Po prvé ide o enormnú zmenu, lebo ešte pred 365 dňami bolo zdanlivo všetko v poriadku, v rodine sa spolu jedlo, všetci sa vzájomne obdarovávali a hrali. Teraz je však všetko iné. Po druhé, ešte neuplynulo od rozvodu veľa času, to môže znamenať, že dohody týkajúce sa záujmov všetkých pravdepodobne ešte fungovať nebudú. Avšak predtým, ako frustrovaný skončíte doma a sám pred televízorom, treba sa pokúsiť o určité opatrenia. Aké? Čítajte ďalej...

Prečítajte si tiež: Vianoce klopú na dvere: Ako sa vyhnúť stresu?

Spoločné Vianoce? Radšej nie!

Určite je veľkým zúfalstvom, ak človek nemá žiadnu možnosť vidieť počas Vianoc svoje deti. Na druhej strane však nie je ničím príjemným, ak sa počas Štedrého večera udeje to, čo viedlo k rozvodu: hádky s bývalou partnerkou a opätovné vykopávanie „vojnovej sekery“.

TIP: Ak sú zranenia na duši ešte príliš čerstvé a pokojné spolunažívanie v mieri by zrejme neklapalo, mali by ste sa vzdať myšlienky stráviť Vianoce bezpodmienečne v kruhu rodiny, aj keby malo ísť len o pár minút.

Ak ste sa aj s ex-partnerkou dohodli na tom, že sa na chvíľočku zastavíte, aby ste sa trošku zahrali s deťmi a obdarovali ich, nemusí to byť dobrý nápad. Predtým, ako sa začnete takouto myšlienkou zaoberať, mali by ste porozmýšľať nad tým, či ste si už vytvorili dostatočný odstup.

Neprehliadnite: Šanca na nový začiatok: Prvé Vianoce bez ocka (mamy)

Mnohí otcovia by vedeli rozprávať o tom, ako mizerne sa cítili v úlohe hosťa v kedysi spoločnom byte. Ozdobovanie vianočného stromčeka alebo príprava štedrovečerného menu sa môže stať tortúrou, ak otec zistí, že to všetko môže pozorovať už len ako outsider – a ešte horšie, ak uvidí svojho nástupcu preberať úlohy, za ktoré predtým zodpovedal on.

Sviatok harmónie

Kedy teda sláviť Vianoce spolu? Odborníci hovoria, že to závisí od vzťahu, aký má muž s bývalou partnerkou po celý rok. Ak si spolu inak rozumejú, komunikácia prebieha bez problémov a stretávajú sa na priateľskej úrovni, potom je možné tráviť i Vianoce spolu, nie však už ako rodina, ale ako spriatelený rodičovský pár. To si však vyžaduje obrovskú mieru rodičovskej zrelosti a rešpektu.

Zaujme vás: Vianoce sú aj o spomienkach

Nevyhnutné je, aby prešlo dosť času a všetci boli schopní stretnúť sa a osláviť Vianoce spoločne a v harmónii. Ďalším predpokladom je i to, že „špinavá bielizeň“ predchádzajúcich dní a mesiacov sa nebude viac prepierať. Takto deti získajú nádej, že ich rodičia budú aspoň kamaráti a že rodina aj napriek rozvodu stále drží spolu.

Vianoce nie sú len Štedrý deň

Ak nie je možné alebo vhodné sláviť Vianoce spolu, potom tu ešte existuje iná cesta. Veď Vianoce nie sú len Štedrý deň. Využiť možno i ďalšie dva vianočné dni. Ide o nasledujúcu možnosť: 24. decembra zostane dieťa u matky a 25. alebo 26. decembra pôjde potom k otcovi. Čiže dieťa prežije Štedrý deň dvakrát.

Alebo stráviť jedny Vianoce podľa predstáv matky a tie nasledujúce tak, ako bude chcieť otec. Nočnou morou pre deti by sa mohli stať Vianoce, kedy by si rodičia pohadzovali dieťa ako „kus handry“, aby sa navzájom pomstili za všetky krivdy, ktoré na sebe navzájom spáchali. Dieťaťu ublížia aj vtedy, ak dohodu, ktorú uzavreli, nedodržia.

Darčeky – kto z koho?

Ďalším problémom, s ktorým by sa mohli rozvedení otcovia stretnúť, sú darčeky. Bolo by veľkou chybou, keby sa chceli rodičia, resp. starí rodičia pred dieťaťom v obdarúvaní tromfnúť. Ak sú všetky oči uprené na dieťa, zisťujúc pritom, ktorý darček mu urobil najväčšiu radosť, dieťa je v strese.

Vianoce by nemali znieť v duchu sloganu: „Deti chceli lásku a dostali len darčeky.“ Vianoce teda na darčekoch nestoja. A aj keď je nákladný dar asi prvý nápad, ktorý sa zrodí v hlave milujúceho rodiča ako náplasť na stratu spoločného domova, rýchlo naňho zabudnite. Mohli by ste totiž dôjsť do štádia „kto z koho“ a každoročne triumfovať, kto za darček pre dieťa „vycáluje“ viac.

TIP: Dohodnite sa na nákladnejšom dare (lyže + výstroj, počítač a pod.) s bývalou partnerkou a zaplaťte ho pol na pol. Ak dohoda nie je možná, radšej sa všetci zamerajte na menšie darčeky. Nielenže dáte dieťaťu lekciu skromnosti, ale navyše ani vaša peňaženka neutrpí enormnú stratu.

Celý život v kýbli?

Aj otcovia, ktorí verili, že sú už s rozvodom vyrovnaní, prepadajú na Vianoce ťažkým krízam. Môže to zájsť až tak ďaleko, že bilancujú celý svoj život. Práve v čase, keď celý svet zažíva šťastie a spokojnosť, sedí otec doma a má pocit, že všetko, o čo tak dlho bojoval, stroskotalo a nič z toho teda nemalo zmysel.

Existujú situácie, ktoré pocity – tie pekné, ale i tie menej pekné – zosilňujú. A Vianoce patria k takýmto situáciám. Ak zistíte, že vás atmosféra tohto sviatku trýzni, nemali by ste vešať celý život na klinec. Radšej sa pokúste naložiť so situáciou tak dobre, ako je to len možné. Piateho či šiesteho januára bude svet vyzerať zasa úplne inak. A možno vás budúci rok čakajú oveľa krajšie Vianoce ako tie tohtoročné.

10 vianočných rád pre rozvedených otcov v kocke

  • Najskôr si ujasnite, ako chcete stráviť Vianoce, čo ešte pripustíte, a čo už nie. Túto istú možnosť nechajte i bývalej partnerke.
  • Včas (niekoľko týždňov pred Vianocami) sa stretnite s bývalou partnerkou a dohodnite sa o Vianociach, vyjadrite pritom jasne a dôrazne vlastné predstavy.
  • Vyhnite sa podľa možností výčitkám a obvineniam, ktoré by otvorili „staré rany“. Namiesto toho hľadajte konštruktívne riešenia.
  • Ak sa dohodnete s matkou vašich detí na forme, obsahu a darčekoch pre deti, je to dobré, ale nie nevyhnutné. Dôležitejšie pre vydarené Vianoce je, keď sa vám podarí akceptovať bývalú partnerku a možnú inú formu prežitia sviatkov a toto sprostredkujte aj deťom.
  • Podľa veku sa porozprávajte i s deťmi o tom, čo si želajú, a čo nie. Aspoň jedno detské prianie by malo byť splnené.
  • Nenechajte sa traumatizovať vedomím, že ste dieťaťu nezabezpečili úplnú rodinu. Výčitky nezaháňajte kupovaním drahých darov, ani tabletkami a alkoholom.
  • Nepreťažujte deti. Vám sa môže napríklad zdať v poriadku, že dieťa strávi so všetkými prípadnými štyrmi pármi starých rodičov časť Vianoc, pre dieťa to však môže byť príliš veľká záťaž.
  • Ušetrite si napätie pri kúpe darčekov. Dbajte na to, že darčeky nesú v sebe aj duchovné posolstvá. Venujte deťom počas Vianoc dostatok času a pozornosti. To ocenia viac ako najdrahšiu hračku, ktorú hneď po sviatkoch odhodia do kúta.
  • Zjednoťte sa s bývalou partnerkou na informácii, či darčeky nosí pod stromček Ježiško alebo niekto iný.
  • Ak vám hrozí, že strávite sviatky sám ako kôl v plote, podniknite niečo, aby tomu tak nebolo. Nemusíte sedieť na Štedrý deň osamelo pri televízii, napchávať sa čipsami a popíjať pivo a nostalgicky nariekať nad tým, aké to bolo kedysi. Nehanbite sa „pozvať sa“ k príbuzným alebo do rodiny vašich priateľov. Zabudnite na to, že sa to nehodí, veľa ľudí si nevie predstaviť sviatky bez obrovského stola plného ľudí.

Záver

Riešenia týkajúce sa Vianoc, ktoré rozvedené páry našli, môžu vyzerať rôzne. Jedna rodina sa rozhodne stráviť sviatky spoločne, v inej sa dohodnú, že dieťa prežije Štedrý deň s matkou a ďalšie dni s otcom, v tretej matka nedovolí, aby sa deti stretli s otcom, a tak s nimi radšej odcestuje, v štvrtej sa striedajú po roku: jeden rok je dieťa u mamy, druhý u otca. Avšak nejestvujú žiadne všeobecne platné „správne“ riešenia.

Riešenia sú vtedy správne, ak umožníme, aby pre dieťa neboli Vianoce nočnou morou, ale zážitkom, z ktorého bude čerpať energiu po celý ďalší rok.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: