Chcete šťastné VIANOCE? Vezmite to do svojich rúk

Miroslav Zaťko | 21. december 2020
Šťastné Vianoce

Môžu to byť tie najfantastickejšie Vianoce vášho života.

Zhodneme sa na tom všetci, rok 2020 je veľmi špecifický z viacerých uhlov pohľadu. Mnohí už len čakáme, kedy skončí... A do toho sú tu najkrajšie sviatky roka.

Môj recept, ako skrášliť Vianoce v tomto roku, znie:

1. Zamerajte sa na všetko pozitívne 

Aj v prípade blížiacich sa sviatkov. Chcite to, verte tomu a niečo pre to spravte. Urobte si vlastný zoznam všetkého pozitívneho. Neobmedzujte sa iba na desať bodov. Napíšte ich čo najviac a zoznam si dajte na viditeľné miesto. Pripomínajte si ho každý deň. Ak vám so zoznamom pomôže celá rodina, bude to fantastické.

2. Eliminujte všetko negatívne 

Papier si rozdeľte na dve časti. Do ľavej si napíšte všetko negatívne, čo vám napadne. Môže sa to dotýkať Vianoc, ale aj aktuálnej situácie. Stres s prípravami večere, naháňanie sa za nákupmi, zase priberiem, sledovanie aktuálnych správ, obmedzenia... Na pravú stranu si ku každému bodu napíšte opak – pozitívnu verziu a potom to negatívne prečiarknite. Napríklad: 

„Tento rok som pripravila vianočnú večeru v pohode, včas a s radosťou. Nákupy som zvládla s nadhľadom, manžel mi pomohol a na všetko sme mali dostatok peňazí. Nakupovali sme múdro a jedli sme striedmo, žiadne jedlo sa nevyhodilo.“

Keď budete mať zoznam hotový a celú ľavú stranu preškrtanú, odstrihnite ju a vyhoďte. Zostane vám len tá pozitívna. Všetko si opäť nahlas prečítajte a snažte sa čo najlepšie si to predstavovať. Precíťte to, akoby to už bolo. 

3. Vypnite telku, venujte sa rodine

Podľa mňa nám tento rok výrazne ukázal dôležitosť rodiny, blízkych, priateľov a spolupatričnosti. Hrajte sa hry, zabávajte sa, smejte sa, spievajte si, veľa sa rozprávajte, veľa sa objímajte, buďte spolu. Ak to situácia dovolí, navštívte rodinu a priateľov. Ak to možné nebude, zavolajte si. 

4. Finančné straty

Mnohí tento rok prišli o príjem. Či do tejto skupiny patríte alebo nie, možno by tieto sviatky mohli byť po veľmi dlhej dobe o „iných darčekoch.“ Zakrývajte sa len takou perinou, na akú máte. Buďte múdri a prehodnoťte enormné míňanie peňazí na darčeky len z dôvodu, aby pod stromčekom niečo bolo. Vlastnoručne vyrobené darčeky pre milujúceho sú v dnešnej dobe pre niekoho možno na smiech, ale stojí za to zamyslieť sa aj nad takýmto prekvapením. 

5. Pracujte na sebe

Brian Tracy na základe vlastného skúmania vyhlásil: „Väčšina úspešných a bohatých ľudí má doma veľkú knižnicu. Väčšina chudobných ľudí má doma ten najväčší televízor, aký si môžu dovoliť.“ Čítajte, vzdelávajte sa. To najcennejšie, čo máte na trhu práce, je vaša hlava. Budúci rok sa vám to môže mnohonásobne vrátiť. Deti sú ako špongie. Budú robiť to, čo robíte aj vy. Ak sa sťažuje, že sú často na telefóne, na tablete, na PC – nastavujú vám len zrkadlo. Buďte im príkladom.

6. Veľa komunikujte

Väčšina problémov vo vzťahoch je spôsobená zlou alebo žiadnou komunikáciou. To, že sa nerozprávame o našich pocitoch, je kapitola sama osebe. Požiadajte manžela, partnera, deti o podporu. Povedzte o svojich pocitoch, o svojej predstave krásnych Vianoc. Opakujem, veľa sa rozprávajte.

šťastné Vianoce

7. Každý deň ďakujte

Večer pred spaním poďakujte za všetko, čo máte, za všetko pekné, čo ste v ten deň zažili. Nehanbite sa poďakovať svojmu partnerovi, deťom za maličkosti, ktoré ste pred tým brali ako samozrejmosť. Oceňujte. Otvorte oči a všímajte si aj tie najmenšie zázraky života.

8. Buďte tu a teraz

Minulosť už nezmeníte, je naveky preč a budúcnosť ešte nie je – netrápte sa pre ňu. Vychutnávajte si prítomný okamih.

9. Odpustite...

Šťastné Vianoce 2020

Uviedol som len pár prísad do receptu šťastných Vianoc 2020. Všetci sme jedineční. Vložte vlastné ingrediencie. Buďte kreatívne, ale nezabúdajte, že najlepšia, najkvalitnejšia, najvzácnejšia, najcennejšia a najčerstvejšia ingrediencia je láska. S ňou ide všetko akosi ľahšie. Nečakajte, že to niekto spraví za vás, nečakajte na čarovný prútik. 

Zoberte atmosféru Vianoc do svojich rúk. Vy, ženy máte tú výnimočnú  a jedinečnú schopnosť udržiavať rodinný oheň. Využite to. Manžel a deti vám môžu pomôcť, ale neurobia to za vás. Ak sa vám to podarí a vy si po sviatkoch sama pre seba poviete: „Bola to paráda“, popremýšľajte nad tým, či to tak musí byť iba na Vianoce... 

Jeden môj priateľ hovorieva: „Pozitívne myslenie nie je všeliekom na všetko, ale fantasticky sa s ním žije.“ V týchto dňoch naozaj potrebujeme proste myslieť pozitívnejšie. Veriť, že po každej zime príde jar, po každej búrke vyjde slnko, po každej kríze príde úsmev. Môžu to byť tie najfantastickejšie Vianoce vášho života. Možno je práve ten dar to, že budú iné. Voľba je iba na vás. 
www.pozitivnemysliet.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: